• Nagłówek

        •  

           

          RAPORT 

          Z EWALUACJI WEWNĘTRZNEJ

          W SAMORZĄDOWYM PRZEDSZKOLU

          W BIELSKU

          w roku szkolnym 2016/2017

           

          WYMAGANIE 7

          NAUCZYCIELE WSPÓŁPRACUJĄ W PLANOWANIU I REALOZWANIU PROCESÓW EDUKACYJNYCH

           

          Opracował zespół w składzie:

          Joanna Rozkosz

          Małgorzata Spadło

          Małgorzata Lewandowska

           Justyna Dominiak

           

           

          Bielsk 2017


          1. INFORMACJE O PLACÓWCE:

          Nazwa placówki: Samorządowe Przedszkole w Bielsku

          Imię i nazwisko dyrektora: Agnieszka Klepczyńska

          Adres: ul. Płocka 19, 0-9-230 Bielsk

           

          Charakterystyka placówki:

          Liczba oddziałów: 6

          Liczba uczniów: Liczba nauczycieli:    10,    w tym

          • Dyplomowanych: 4
          • Mianowanych: 3
          • Kontraktowych: 3
          • Stażystów: 0

           


          1. OPIS EWALUOWANEGO OBSZARU

          Zakres ewaluacji wewnętrznej:

          Nauczyciele współpracują w planowaniu i realizowaniu procesów edukacyjnych (wymaganie nr 7).

           Poziom podstawowy:

          1. Nauczyciele pracują zespołowo. Wspólnie planują przebieg procesów edukacyjnych, współpracują przy ich realizacji i analizują efekty swojej pracy

          Poziom wysoki:

          1. Nauczyciele pomagają sobie nawzajem w ewaluacji i doskonaleniu własnej pracy.

           

          Cel ewaluacji:

          • Zbadanie czy nauczyciele współdziałają i wspomagają siebie nawzajem w planowaniu, organizowaniu, realizowaniu i modyfikowaniu procesów edukacyjnych.
          • Zbadanie, czy nauczyciele pomagają sobie nawzajem w ewaluacji i doskonaleniu własnej pracy.

           

          Pytania kluczowe:

          1. Jakie formy współpracy nauczycieli istnieją w placówce?
          2. W jaki sposób dokumentowana jest współpraca nauczycieli w placówce?
          3. W jakim stopniu nauczyciele są zaangażowani w planowanie i doskonalenie procesów edukacyjnych?
          4. Jakiego rodzaju działania podejmowane są wspólnie w celu lepszej organizacji i realizacji  procesów edukacyjnych?
          5. Jakie korzyści wynikają ze współpracy nauczycieli?
          6. Na czym polega wzajemna pomoc nauczycieli w ewaluacji i doskonaleniu własnej pracy?

           

          Metody badawcze:

          • Ankietowanie- kwestionariusz ankiety - nauczyciele
          • Wywiad- kwestionariusz wywiadu z dyrektorem
          • Analiza dokumentów- arkusz analizy dokumentów przedszkolnych

           

          Termin przeprowadzenia ewaluacji: 20 grudnia 2016r-30 kwietnia 2017r

           


          1. PREZENTACJA WYNIKÓW EWALUACJI NA PODSTAWIE PRZEPROWADZONYCH ANKIET, WYWIADU I ANALIZY DOKUMENTÓW

           

          Analiza  ankiet dla nauczycieli

          W badaniu ankietowym wzięło udział 9 nauczycieli Samorządowego Przedszkola w Bielsku. Stopnie awansu zawodowego nauczycieli przedstawiają się następująco:

          - nauczyciele kontraktowi- 3 osoby

          - nauczyciele mianowani- 3 osoby

          - nauczyciele dyplomowani – 3 osoby

          Przed przystąpieniem do wypełniania ankiet, badani zostali poinformowani o zasadach i formach ankietowania, czyli o anonimowości ankiety, jej celach, poproszeni zostali o wiarygodność  w wyborze odpowiedzi.

          Na pytanie nr 1: Jakie formy współpracy nauczycieli istnieją w przedszkolu, w którym Pani pracuje?  Nauczyciele udzielili następujących odpowiedzi:

          Z ankiety wynika, że nauczyciele wymieniają liczne formy współpracy, w których biorą udział w przedszkolu. Do najczęstszych należą: praca w komisjach/ zespołach- 9 nauczycieli (100%), wymiana doświadczeń-, konsultacje rozmowy, dyskusje – 6 nauczycieli (66,7%), organizacja uroczystości, wycieczek i konkursów- 5 nauczycieli (55,6%) oraz praca w ramach kół zainteresowań- 4 nauczycieli ( 44,4%).

          Na pytanie nr 2: W pracach jakich zespołów/ komisji miała Pani okazję pracować? nauczyciele zaznaczyli następujące odpowiedzi:

          Powyższe dane pokazują, że wszyscy nauczyciele mieli okazję pracować w zespole ds. ewaluacji wewnętrznej (100%), a 5 nauczycieli (55,6%) pracowało w zespole ds. pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Prawie połowa nauczycieli- po 4 osoby (44,4%) pracowała w zespołach: ds. promocji przedszkola oraz ds. rekrutacji.

          Zaangażowanie nauczycieli w pracę zespołów (pytanie nr 3)  przedstawiono na poniższym wykresie.

          Z powyższego wykresu wynika, że wszyscy nauczyciela określają swoje zaangażowanie jako raczej aktywny- 6 osób (66,7%) oraz bardzo aktywny- 3 osoby (33,3%).

          Pytanie nr 4 : Jakie dokumenty organizujące prace przedszkola opracowała Pani we współpracy z innymi nauczycielami? wykazało, co następuje.

          Powyższy wykres pokazuje, że nauczyciele współpracują  w zakresie opracowywania dokumentów organizujących pracę przedszkola. Zakres tej dokumentacji jest szeroki, najliczniej nauczyciele pracują nad dokumentacja związaną z ewaluacją wewnętrzną (100%), dokumentacja dotyczącą rekrutacji- 5 nauczycieli (55,6%), pomocy psychologiczno-pedagogicznej- 5 nauczycieli (55,6%) oraz przy tworzeniu planów kół zainteresowań- 4 osoby (44,4%).

          Odpowiedź nauczycieli na pytanie nr 5:  W jaki sposób współpracuje Pani w organizacji i realizacji procesów edukacyjnych? ukazuje wykres nr 5 umieszczony poniżej.

          Nauczyciele bardzo aktywnie i różnorodnie nakreślili zakres współpracy w zakresie organizacji i realizacji procesów edukacyjnych. Wśród najczęściej wymienianych znalazły się: planowanie i organizacja imprez i uroczystości przedszkolnych- 8 osób (88,9%), koncertów, przeglądów- 7 osób (77,8%), opracowanie planów pracy- 7 osób (77,8%) oraz wybór podręczników- 7 osób (77,8%). Z nieco mniejszą liczbą głosów uplasowały się: zbiórki i akcje charytatywne- 6 osób (66,7%), akcje przedszkolne- 6 osób (66,7%), planowanie i organizacja konkursów- 5 osób (55,6%) oraz wycieczki – 4 osoby (44,4%). Najmniejszą popularnością cieszą się: realizacja projektów przedszkolnych- 3 osoby (33,3%) oraz ustalanie zmian w programach przedszkolnych – 1 osoba (11,1%).

          Na pytanie nr 6 brzmiące  Czy prowadzi Pani ewaluację własnej pracy? większość nauczycieli zadeklarowała, że robi to w sytuacji, gdy dostrzega jakiś problem- 7 osób (77,8%), 2 nauczycieli natomiast prowadzi ją regularnie (22,2%).

                        W odpowiedzi na pytania nr 7  Jakie elementy własnej pracy oddała Pani ewaluacji w ciągu ostatniego roku?, nauczyciele zadeklarowali obszary wymienione w poniższym wykresie.

          Jak wynika z ankiet, obszarami najczęściej poddawanymi ewaluacji wśród nauczycieli są: relacje z dziećmi- 7 nauczycieli (77,8%), plany racy dydaktyczno-wychowawczej- 5 nauczycieli (55,6%), realizację podstawy programowej- 5 nauczycieli (55,6%), szkolenia i kursy- 4 nauczycieli (44,4%). Najmniej nauczyciele poddają ewaluacji: metody nauczania- 1 osoba (11,1%), organizacja i udział w konkursach- po 1 osobie (11,1%).

          Odpowiedzi na pytanie nr 8 Czy wykorzystuje Pani w swojej działalności dydaktyczno-wychowawczej wnioski wypływające z analizy procesów edukacyjnych? przedstawiają się w następujący sposób:

          Zdecydowana większość nauczycieli wykorzystuje w swojej pracy wnioski wypływające z analizy procesów edukacyjnych- wszystkie- 1 nauczyciel (11,1%), w większości – 6 nauczycieli (66,7%), tylko niektóre- 1 nauczyciel (11,1%) . Jeden nauczyciel nie udzielił odpowiedzi na pytanie.

                        Pytanie nr 9 Czy korzysta Pani z pomocy kolegów/ koleżanek z pracy w ewaluacji i doskonaleniu własnej pracy? wszyscy nauczyciele odpowiedzieli pozytywnie.

          Wszyscy nauczyciele deklarują, że korzystają z pomocy kolegów/ koleżanek, jednak w różnym stopniu. 4 nauczycieli (44,4%) stwierdziło, że robi to część, 4 nauczycieli (44,4%)- czasami, a 1 nauczyciel  (11,1%) zadeklarował, że korzysta z pomocy rzadko.

          Pytanie nr 10 dotyczyło obszarów, w jakich nauczyciele korzystają z pomocy koleżeńskiej w ewaluacji i doskonaleniu własnej pracy.

          Jak wynika z wykresu nr 10 pomoc koleżeńska w zakresie ewaluacji i doskonalenia własnej pracy jest zadeklarowana przez wszystkich nauczycieli i dotyczy wielu sytuacji. Najczęściej wymieniane przez nauczycieli były: wymiana materiał dydaktycznych- 8 nauczycieli (88,9%), problemy wychowawcze z dziećmi- 6 nauczycieli (66,7%), relacje z dziećmi- 6 nauczycieli (66,7%), przygotowanie ankiet, organizowanie konkursów, zajęć i omawianie wyników obserwacji, diagnozy- po 5 nauczycieli (55,6%), przy realizacji projektów, rozmowy, wymiana doświadczeń, rozdzielanie zadań- po 4 nauczycieli- (44,4%), z kolei współpraca z rodzicami, wymiana doświadczeń w rozwiązywaniu konfliktów grupowych- po 3 nauczycieli (33,3%). Na końcu uplasowały się takie odpowiedzi, jak: sposób realizacji niektórych problematycznych zadań, praca z dzieckiem słabym, zdolnym- po 2 nauczycieli (22,2%).

          W odpowiedzi na pytanie nr 11 Czy Pani zdaniem współpraca nauczycieli wpływa na procesy edukacyjne? nauczyciele zgodnie przyznali, że współpraca nauczycieli wpływa na procesy edukacyjne.

          W uzasadnieniu do pytania powyżej, które zostało zamieszczone w pytaniu nr 12, nauczyciele wymienili przykłady przedstawione na wykresie poniżej.

          Nauczyciele w zdecydowanej większości (7 nauczycieli- 77,8%) wymienili wpływ na rozwój dzieci jako jeden ze pozytywnych skutków współpracy nauczycieli. Przez te wypowiedź rozumie się między innymi: podniesienie jakości pracy wychowawczo-dydaktycznej oraz ustalenie dobrej strategii dla dziecka. Ponadto, nauczyciele zadeklarowali, że ich współpraca skutkuje urozmaiceniem zajęć dydaktycznych- 3 nauczycieli (33,3%), organizowaniem ciekawych przedsięwzięć na terenie placówki, takich jak: konkursy, zajęcia dodatkowe- 2 nauczycieli- (22,2%) oraz wzbogacaniem własnych kompetencji, możliwością wspólnego rozwiązywania problemów lepszą atmosfer w pracy oraz podziałem zadań- po 1 odpowiedzi (11,1%).

          Dalsza część ankiety dotyczyła współpracy nauczycieli stażystów i kontraktowych będących w trakcie podnoszenia swojego stopnia awansu zawodowego. W Samorządowym Przedszkolu w Bielsku jest dwóch nauczycieli odbywających staż na nauczyciela mianowanego.

          Nauczyciele ci w odpowiedzi na pytanie nr 14 Czy w swojej pracy otrzymuje Pani wsparcie i pomoc opiekuna stażu/ innych nauczycieli? zgodnie odpowiedziało w sposób twierdzący.

          W uzasadnieniu odpowiedzi  na pytanie 14 nauczyciele ci podali przykłady otrzymanego wsparcia ze strony opiekunów stażu.

          Wśród wymienianych przez ankietowanych nauczycieli pojawiały się takie odpowiedzi, jak: rozmowy, konsultacje, wymiany doświadczeń i porady- 2 osoby (100%). Ponadto opiekunowie stażu wymieniali: pomoc w tworzeniu dokumentacji- 1 osoby (50%), wymiana materiałów- 1 osoba (50%) oraz pomoc w realizowaniu procesów z dziećmi  z opiniami i orzeczeniami- 1 osoba (50%).

                        W odpowiedzi na pytanie nr 15 Jak ocenia Pani współpracę z opiekunem stażu?, nauczyciele stażyści odpowiedzieli jednogłośnie, że oceniają ową współpracę na poziomie bardzo dobrym. Ich odpowiedzi obrazuje wykres nr 15.

          Ostatnie pytanie nr 16 brzmiało: Czy uważa Pani, że pomoc i wsparcie starszych stażem nauczycieli jest elementem niezbędnym do zdobycia doświadczenia w swojej pracy? i odpowiedzi na nie przedstawia wykres nr 16.

          W odpowiedzi na to pytanie nauczycielki odpowiedziały jednogłośnie, że w ich opinii pomoc i wsparcie nauczycieli starszych stażem jest niezbędne do zdobycia doświadczenia w pracy nauczyciela.

           

           

          Analiza wywiadu z dyrektorem placówki

          Celem wywiadu było zebranie informacji na temat współdziałania i wspomagania siebie nawzajem w planowaniu, organizowaniu realizowaniu i modyfikowaniu procesów edukacyjnych oraz zbadanie, czy nauczyciele pomagają sobie nawzajem w ewaluacji i doskonaleniu własnej pracy.

          Na podstawie zebranych danych uzyskano następujące odpowiedzi.

          1. Czy w zarządzanej przez Panią placówce nauczyciele dzielą się wiedzą i doświadczeniem?

          Dyrektor placówki stwierdził, że nauczyciele dzielą się wiedzą i doświadczeniem  podczas wewnątrz przedszkolnego doskonalenia nauczycieli.

          2.W jaki sposób nauczyciele wspierają się wzajemnie w organizacji i realizacji procesów edukacyjnych? (Jakie działania podejmują wspólnie?)

          Dyrektor twierdzi, że nauczyciele wspierają się wzajemnie poprzez wspólną realizację przedsięwzięć i działań w ramach zespołów, kół zainteresowań.

          3.Czy i w jakim stopniu nauczyciele wykorzystują w swojej działalności dydaktyczno-wychowawczej wnioski wypływające ze współpracy?

          Dyrektor nie udzielił odpowiedzi na to pytanie.

          4.Czy Pani zdaniem współpraca między nauczycielami jest efektywna?

          Dyrektor uznał, że nauczyciele współpracują efektywnie, ale jedynie w ramach zespołów i kół zainteresowań.

          5.Czy efekty współpracy widoczne są w praktyce przedszkolnej? Jak się one objawiają?

          Dyrektor stwierdził, że współpraca nauczycieli jest widoczna w praktyce przedszkolnej, gdyż powstają nowe inicjatywy typu kółko plastyczne, teatralne oraz pomysły do planowania rocznego: Wolontariat, podjecie tematyki seniorów – ludzi starszych, udział dzieci w imprezach zewnętrznych, konkursach, koncertach, współpraca przy organizacjach imprez.

          6.Jakie, Pani zdaniem, korzyści dla dzieci wynikają ze współpracy nauczycieli?

          Dyrektor stwierdził, że dzięki współpracy nauczycieli dzieci mogą rozwijać swoje zainteresowania, prezentować swoje umiejętności na zewnątrz, uspołeczniać się i wspólnie integrować.

          7.Jakie propozycje rozszerzenia współpracy mogłaby Pani zaproponować?

          Dyrektor zaproponował, w ramach rozszerzenia współpracy nauczycieli, następujące propozycje: lepszy przepływ informacji między Radą Pedagogiczną. Dyrektor dodał, że w tym kierunku zostały poczynione działania tj. wytypowanie liderów.

           

          Analiza dokumentów przedszkolnych

          W ramach analizy dokumentacji przedszkolnej przebadano następujące dokumenty:

          • Plan Pracy Samorządowego Przedszkola w Bielsku
          • Dzienniki zajęć- 6 sztuk
          • Księga protokołów  posiedzeń Rady Pedagogicznej
          • Strona internetowa
          • Kronika przedszkolna
          • Plany pracy i sprawozdania pracy zespołów
          • Karty samooceny pracy nauczyciela/ Notatki własne
          • Dokumentacja rozwoju zawodowego nauczycieli stażystów i nauczycieli kontraktowych- 2 sztuki

          Z analizy powyższych dokumentów dokonano następujących ustaleń:

          1. Ujęcie zasad i form współpracy nauczycieli w dokumentach przedszkolnych

          Wyżej wykazana dokumentacja pokazała, że widoczna jest współpraca nauczycieli  w Samorządowym Przedszkolu w Bielsku i objawia się ona w następujący sposób:

          • praca w zespołach zadaniowych/ komisjach- w przedszkolu nauczyciele pracują w następujących zespołach- ds. statutu, ds. rekrutacji, ds. pomocy psychologiczno-pedagogicznej, ds. promocji przedszkola, ds. ewaluacji wewnętrznej oraz ds. szkoleń Rady Pedagogicznej. Praca zespołów jest  planowana, dotyczy ona najczęściej: planu ewaluacji, planu zespołu ds. pomocy psychologiczno-pedagogicznej, harmonogramów pracy nauczycieli stażystów. Praca zespołów dokumentowana jest poprzez: notatki, sprawozdania, harmonogramy, protokoły.
          • współpraca członków Rady Pedagogicznej- Rada Pedagogiczna współpracuje, czego dowodem są zapisy w następujących dokumentach:

          - Dzienniki zajęć  przedszkolnych-ujęte są zapisy dotyczące wycieczek, bali, imprez okolicznościowych, uroczystości przedszkolnych-

          - Księga protokołów posiedzeń Rady Pedagogicznej- sprawozdania wychowawców grup i nauczycieli specjalistów

          - Strona internetowa placówki/ Kronika przedszkolna- umieszczane są informacje z działalności poszczególnych grup, fotografie z uroczystości i imprez okolicznościowych, jak również ogłoszenia wychowawców.

           

          1. Określenie częstotliwości i zakresu pomocy pomiędzy nauczycielami

          Analiza dokumentacji wykazała, że nauczyciele dokonują ewaluacji swojej pracy oraz pomagają sobie nawzajem w jej doskonaleniu. Ewaluacja dokonywana jest poprzez notatki własne, spostrzeżenia, karty samooceny na zakończenie każdego roku szkolnego. Ponadto, nauczyciele odbywający staż na kolejny stopień awansu zawodowego ściśle współpracują z opiekunami stażu. Ich współpraca jest dokumentowana poprzez: harmonogramy spotkań, sprawozdania, notatki, kontrakt pomiędzy nauczyciele stażystą a opiekunem, harmonogramy zajęć obserwowane przez stażystę, a prowadzonych przez opiekuna stażu i vice versa.

           

          WNIOSKI, REKOMENDACJE Z EWALUACJI WEWNĘTRZNEJ

           

          Wnioski:

          1. W placówce istnieją liczne formy współpracy nauczycieli, wśród których wymienione zostały: praca w zespołach komisjach, wymiana doświadczeń, konsultacje, organizacja i udział w imprezach środowiskowych/ konkursach/ wycieczkach, prowadzenie kół zainteresowań, współtworzenie dokumentacji przedszkolnej, współpraca stażysta-opiekun stażu, prowadzenie kroniki przedszkolnej. Informacje te częściowo potwierdzają się w opinii dyrektora, który wymienił: pracę w ramach WDN, zespołach oraz kołach zainteresowań, różnych przedsięwzięciach.
          2. Współpraca nauczycieli w placówce zapisana jest w wielu dokumentach organizujących pracę przedszkola, takich jak: dzienniki zajęć (zapisy dotyczące: wycieczek, imprez i uroczystości przedszkolnych), protokoły posiedzeń Rady Pedagogicznej, dokumentacja prac zespołów zadaniowych/ komisji, zapisy i fotorelacje w kronice przedszkolnej i na stronie internetowej placówki, dokumentacja nauczycieli ubiegających się o kolejny stopień awansu.
          3. Stopień zaangażowania nauczycieli w planowanie i doskonalenie procesów edukacyjnych widoczne jest zarówno w udzielonych przez nich odpowiedziach, jak również w analizie dokumentacji przedszkolnej i jest określany jako aktywny.
          4.  Z zebranych danych wynika, że nauczyciele w ramach organizacji i realizacji procesów edukacyjnych współpracują ze sobą w różnych sytuacjach np. podczas rekrutacji, przy opracowywaniu dokumentacji dot. pomocy psychologiczno-pedagogicznej, podczas prac zespołów zadaniowych/ komisji, przy planowaniu i organizacji imprez, uroczystości, wycieczek,  konkursów, akcji przedszkolnych, przy realizacji różnego rodzaju projektów przedszkolnych, jak również poprzez wymianę doświadczeń. 
          5. Współpraca nauczycieli korzystnie skutkuje rozwojem edukacyjnym dzieci, poprzez umożliwienie im rozwijania swoich zainteresowań, prezentowania umiejętności w środowisku lokalnym, uspołecznianie się, integracji. Od strony nauczycieli natomiast prowadzi do wzbogacenia ich kompetencji, urozmaicenia zajęć dydaktycznych oraz organizowanie ciekawych przedsięwzięć na terenie placówki.
          6.  Nauczyciele dokonują ewaluacji swojej pracy pod koniec danego roku szkolnego, z kolei nauczyciele odbywający staż dokonują ponadto analizy stopnia realizacji planu rozwoju zawodowego (raz w roku szkolnym) . W opiniach nauczycieli,  korzystają oni często lub czasami z pomocy koleżanek w zakresie dokonywania ewaluacji własnej pracy. Nauczyciele deklarują wykorzystanie w swojej pracy wniosków wypływających z przeprowadzenia ewaluacji. Dane te nie do końca potwierdzają się w opinii dyrektor przedszkola, która nie wypowiedziała się na temat wykorzystania owych wniosków. Ponadto dyrektor przedszkola stwierdziła, że współpraca między nauczycielami mogłaby być ściślejsza, co skutkowałoby lepszym przepływem informacji między członkami Rady Pedagogicznej.

           

          Rekomendacje:

          1. Kontynuować współpracę wśród nauczycieli celem dalszej poprawy efektywności pracy przedszkola.
          2. Poprawić przepływ informacji pomiędzy członkami Rady Pedagogicznej oraz pomiędzy członkami Rady Pedagogicznej a dyrektorem.
          3. Zalecane jest, aby wnioski do dalszej pracy umieszczane były w każdym ze składanych przez zespoły zadaniowe sprawozdań i wykorzystane przy planowaniu działań na kolejny rok szkolny.  

           

           

          Spis wykresów

          Wykres 1 Formy współpracy w przedszkolu, w których pracują nauczyciele

          Wykres 2 Rodzaje zespołów/ komisji, w których nauczyciele mieli okazję pracować

          Wykres 3 Zaangażowanie w pracę zespołów zdaniem nauczycieli

          Wykres 4 Dokumentacja organizująca pracę przedszkola opracowywana we współpracy nauczycieli

          Wykres 5 Współpraca nauczycieli w zakresie organizacji i realizacji procesów edukacyjnych

          Wykres 6 Częstotliwość przeprowadzania ewaluacji własnej pracy w opinii nauczycieli

          Wykres 7 Obszary poddawane ewaluacji w pracy nauczycieli

          Wykres 8  Stopień wykorzystania przez nauczycieli wniosków wypływających z analizy procesów edukacyjnych

          Wykres 9 Częstotliwość korzystania nauczycieli z pomocy koleżanek/ kolegów w ewaluacji i doskonaleniu własnej pracy

          Wykres 10 Obszary pomocy koleżeńskiej wśród nauczycieli w zakresie ewaluacji i doskonalenia własnej pracy

          Wykres 11 Wpływ współpracy nauczycieli na procesy edukacyjne w opinii nauczycieli

          Wykres 12 Uzasadnienie opinii dotyczącej wpływu współpracy nauczycieli na procesy edukacyjne

          Wykres 13 Wsparcie nauczycieli stażystów ze strony opiekunów stażu

          Wykres 14 Przykłady wsparcia ze strony opiekunów stażu

          Wykres 15 Poziom współpracy pomiędzy opiekunami stażu i nauczycielami stażystami

          Wykres 16 Znaczenie pomocy i wsparcia opiekunów stażu w opinii nauczycieli stażystów