• 16.04.2021 (PIĄTEK)

        Temat dnia: "Malujemy muzykę"

        Cele dnia: wprowadzenie nazw dźwięków gamy C-dur do czytania; kształtowanie wrażliwości na elementy muzyki - tempo, charakter, barwę.

        Propozycja porannej gimnastyki:

        Propozycja zabawy muzyczno-plastycznej: "Wiosenny krajobraz z brzozami"
        Do tej zabawy będziecie potrzebowali: kartki z bloku rysunkowego, farb, pędzelków i kubeczka z wodą. Wybierzcie dla siebie jeden kolor farby, nabierzcie odrobinę na nakrętkę i mocno rozwodnijcie. Za chwilę usłyszycie muzykę. Zamieńcie wasze pędzle w tancerzy, którzy przy tej muzyce będą tańczyć, a przy okazji malować linie, wzory i inne esy-floresy. Podczas trwania muzyki nie dobieramy farby - tancerz nie może przerywać tańca. Gdy wasze prace będą schły, wy zajmijcie się wydzieraniem z białego papieru wąskich pasków - będą to pnie drzew - brzóz. Czarną kredką narysujcie na tych pniach kreski. Naklejcie je na pomalowaną wcześniej kartkę. Na  koniec patyczkiem do uszu moczonym w zielonej farbie stemplujcie delikatnie liście.

        Propozycja zabawy słuchowej: "Wyżej - niżej"

        Propozycja zabawy ruchowej: "Nuty do domu"
        Do tej zabawy potrzebujecie skakanki. Ułóżcie ją na podłodze w kształt koła - to będzie wasz dom, a wy jesteście nutami. Możecie biegać lub maszerować po całym pokoju. Na hasło rodzica w postaci pojedynczego klaśnięcia, jak najszybciej wchodzicie do koła utworzonego przez skakankę. Na podwójne klaśnięcie rodzica znów możecie biegać lub maszerować. Zabawę powtarzacie kilkakrotnie.

        Propozycja zabawy dydaktycznej z liczeniem: "Kolorowe płytki"

        Ten instrument, to dzwonki chromatyczne. Zbudowany jest z płytek o różnej długości i różnego koloru. Przyjrzyjcie się mu dokładnie i spróbujcie odpowiedzieć na pytania:

        • Jaki kolor ma druga płytka?
        • Jakiego koloru jest czwarta płytka?
        • Jaki kolor ma ósma płytka?
        • Która płytka jest koloru fioletowego?
        • Która płytka jest zielona?
        • Jakiego koloru jest siódma płytka?

        Propozycja ćwiczeń w porównywaniu długości, wskazywanie prostokątów o tej samej długości, kolorowanie - praca z książką "Planeta dzieci - liczenie" str.62

        Propozycja zabawy naśladowczej: "Kapela"

        Propozycja doświadczenia: "Artystyczna woda"

        Jeśli tylko pogoda na to pozwoli, wyjdźcie z rodzicem na spacer.
        Obserwujcie budzącą się do życia przyrodę. W ogródkach przydomowych kwitną już żonkile i szafirki. A może uda się wam posłuchać śpiewu skowronka lub zobaczyć bociana? Po powrocie do domu nie zapomnijcie umyć rąk.


        ​​​​​​​

        15.04.2021 (CZWARTEK)

        Temat dnia: "Na koncercie"

        Cele dnia: wprowadzenie pojęcia koncert; rozwijanie myślenia logicznego i wrażliwości słuchowej, kształtowanie sprawności fizycznej i koordynacji ruchowo-słuchowo-wzrokowej, uświadamianie roli właściwego zachowania się podczas koncertów w zależności od rodzaju muzyki i miejsca.

        Zapraszam was na poranną gimnastykę.

        Dziś wybierzemy się na koncert. Koncert to występ artystyczny muzyków przed publicznością. Muzycy zazwyczaj grają w orkiestrze lub zespole, ale mogą też pojedynczo, czyli solo.

        Są różne rodzaje koncertów: w filharmonii, rockowy, plenerowy. Mogą się one odbywać w różnych miejscach.

         

        Najdziwniejsze koncerty rockowe  ABC organizowania masowych imprez, czyli omawiamy proces tworzenia koncertu

        KONCERT ROCKOWY W HALI                   KONCERT ROCKOWY W 
        WIDOWISKOWEJ                                         PLENERZE

        A jak powinniśmy zachowywać się na koncercie? Oto kilka uwag, jak powinniśmy zachować się na koncercie muzyki poważnej:

        Na koncercie rockowym zachowujemy się inaczej. Tu można wyrażać swoje emocje nawet głośno krzycząc niezależnie od miejsca, w którym ten koncert się odbywa.

         

        Wszyscy wpatrzeni w gwiazdy

        Propozycja zabawy słuchowej: "Instrumenty w orkiestrze"

        Spróbujcie rozpoznać dźwięki instrumentów:

        Propozycja zabawy ze wskazywaniem na rysunkach takich samych elementów oraz ćwiczeń w czytaniu z wykorzystaniem książki - "Planeta dzieci - karty 4" str. 7

        Propozycja zestawu ćwiczeń gimnastycznych:

         

        Propozycja ćwiczeń w odszukiwaniu liter F, f w tekście, łączenie takich samych sylab z wykorzystaniem książki "Planeta dzieci - czytanie i pisanie" str. 62

        Propozycja zabawy tanecznej: "Taniec węgierski"

        Propozycja zabawy na powietrzu: "Koncert w plenerze"
        Jeśli tylko pogoda na to pozwoli, wyjdźcie na podwórko. Poszukajcie przedmiotów, z których będziecie mogli wydobywać dźwięki przez uderzanie, pocieranie, tupanie itp. Zaśpiewajcie piosenkę, którą poznaliśmy w przedszkolu, np. "U zegarmistrza" , akompaniując sobie w wybrany przez siebie sposób. Zaproście rodzica i rodzeństwo na swój koncert.


         

         

        14.04.2021 (ŚRODA)

        Temat dnia: "Na wystawie"

        Cele dnia: badanie kształtów, przedmiotów w oparciu o oś symetrii i odbicie lustrzane; rozwijanie myślenia operacyjnego podczas obracania i składania  figur geometrycznych oraz manipulowania nimi; dostrzeganie różnorodności i piękna w wiosennej przyrodzie ze szczególnym uwzględnieniem kwiatów; kształtowanie świadomości ekologicznej.

        Jak zwykle na dobry początek dnia zapraszam was na poranną gimnastykę.

        "Nasze dzieła" propozycja zabaw matematycznych:

        • "Kleksy" - będziecie potrzebowali kartki z bloku rysunkowego i jednej, wybranej przez siebie farby oraz pędzelka. Jeśli nie macie w domu farb, możecie użyć zabarwionej wody (np. zabarwionej bibułą). Kartkę złóżcie na pół, a następnie rozłóżcie ją. Przy pomocy pędzelka upuśćcie na jedną z połówek kartki kilka kropel farby lub zabarwionej wody. Następnie zagnijcie kartkę ponownie i mocno przyciśnijcie dłonią. Potem rozłóżcie kartkę i zobaczcie co powstało. Spróbujcie odpowiedzieć na pytanie - Co ten kleks przypomina? Nadajcie tytuł swojej pracy.
        • "Symetryczne obrazki" - do tej zabawy potrzebujecie małego lusterka i kilku obrazków, które należy pokolorować i wyciąć. Znajdziecie je tutaj Szablony_do_wycinania.pdf. Jak już pokolorujecie i wytniecie obrazki, to teraz należy złóżyć je na pół. Przyłóżcie lusterko do każdego ze złóżonych kształtów i sprawdźcie, czy lewa strona jest odbiciem prawej. 
        • "Tworzymy" - teraz potrzebujecie wyciętych z kolorowego papieru figur geometrycznych: koło, kwadrat, trójkąt, prostokąt i owal oraz kartki z bloku rysunkowego. Kartkę złóżcie na pół, a potem rozłóżcie. Postarajcie się ułożyć po jednej stronie kartki kompozycję z figur i odwzorować ją po drugiej stonie kartki. Zaproście do zabawy rodzica lub rodzeństwo. Układajcie z figur zadania dla siebie na wzajem.

        Propozycja zabawy ruchowo naśladowczej: "W drodze na wystawę"
        Dzieci ruchem ilustrują opowiadanie czytane przez rodzica: Pewnego dnia dzieci z przedszkola wybrały się na wystawę rzeźb. Założyły buty (naśladują zakładanie butów), kurtki (naśladują zakładanie i zapinanie kurtek) i czapki (naśladują nakładanie czapki). Pomaszerowały na przystanek autobusowy (maszerują). Zaczekały na autobus (stoją kilka sekund), a gdy podjechał, wsiadły do niego (trzy kroki z wysokim unoszeniem kolan). Autobus ruszył (szybki trucht), ale co jakiś czas zatrzymywał się na różnych przystankach (biegną i zatrzymują co chwilę). Gdy dojechały na miejsce, wysiadły z autobusu (trzy kroki z wysokim unoszeniem kolan) i weszły do muzeum (pięć kroków do przodu). Tam zdjęły czapki i kurtki i powiesiły na wieszakach (naśladują zdejmowanie i wieszanie). Spacerowały pośród eksponatów (kroki w bardzo wolnym tempie), z uwagą im się przyglądały (mocne skręty głowy w prawo i lewo) i podziwiały (ruchy głową w kierunku ramienia w jedną i drugą stronę). Gdy już wszystko zobaczyły, założyły kurtki i czapki (naśladują ubieranie się), poszły na przystanek (marsz), wsiadły do autobusu (3 kroki z wysokim unoszeniem kolan) i szybko pojechały w drogę powrotną (bieg w szybkim tempie). Wysiadły (trzy kroki z wysokim unoszeniem kolan) i pomaszerowały do przedszkola (marsz). Gdy zdjęły ubranie i buty (naśladują czynności), zmęczone położyły się na dywanie (leżenie na plecach i 4 głębokie wdechy i wydechy).

        "Wisenna wystawa" B. Gawrońska

        Ignacy mieszkał w bloku z rodzicami i starszą siostrą Marcelą. Właśnie zaczynała się wiosna. 
        Chłopiec bardzo lubił, gdy robiło się coraz cieplej, trawa zaczynała zielenieć, a drzewa nie były 
        już szarobrązowe, bo na gałęziach pojawiała się zieleń – znak, że za chwilę z pąków rozwiną się 
        liście. Chłopiec nie mógł się już doczekać, kiedy w skrzynce na balkonie zobaczy pierwsze wio-
        senne kwiaty. Cebulki posadzili z mamą jesienią, a on – choć dobrze wiedział, że zimą nic tam 
        nie wyrośnie – i tak od czasu do czasu sprawdzał, czy może pojawił się choć malutki kiełek.
        Pewnego dnia Marcela wpadła jak bomba do domu.
        – Jutro w hali obok naszego bloku będzie można oglądać wiosenną wystawę – zawołała 
        od progu. – Czy będę mogła się tam wybrać? – Spojrzała na mamę.
        – Oczywiście – odpowiedziała mama. – Pójdziemy wszyscy.
        Ignacy aż klasnął z radości, tak spodobał mu się pomysł tej wycieczki. Chłopiec był już kilka 
        razy na wystawach. Wiedział, że ogląda się na nich różne rzeczy nazywane eksponatami, które 
        są poustawiane tak, by każdy je dobrze widział, i mają etykietki z nazwami. Widział obrazy, 
        rzeźby, a nawet dziwaczne meble, którymi zachwycała się mama, choć krzesło wcale nie przy-
        pominało krzesła, tylko jakby korzeń drzewa. 
        Następnego dnia wstał wcześnie rano, wyszykował się i nawet przygotował dla wszystkich 
        kanapki, byleby tylko jak najszybciej wyruszyć. 
        – No, szybciej, szybciej – pospieszał Marcelę, która w skupieniu chrupała paprykę.
        Gdy w końcu wyszli z domu i dotarli do hali, zrobiło się pięknie, kolorowo i wiosennie. 
        Na olbrzymich stołach i na podłodze nie wiadomo skąd pojawiła się trawa, a obok stały tulipa-
        ny w tysiącach kolorów, hiacynty, żonkile, narcyzy i inne kwiaty, których Ignaś nie znał. W po-
        wietrzu unosił się cudny zapach. Nagle Ignacy zobaczył dwoje dzieci, które wbiegły na trawę 
        i zerwały kilka tulipanów. Na szczęście jakiś pan, chyba ich tata, szybko je do siebie przywołał. 
        Przykucnął i patrząc im prosto w oczy, zdecydowanym głosem coś tłumaczył. Ignacy domyślił 
        się, o czym mówił – przecież na wystawie nie wolno dotykać eksponatów, a już na pewno nie 
        można ich niszczyć. Służą do oglądania i podziwiania przez wszystkich. 
        – Zobacz – pokazał Marceli – obok wejścia jest stoisko, na którym można kupić takie same 
        kwiaty i zabrać do domu. Nie wiem, po co te dzieci je zrywały…
        Marcela chciała coś odpowiedzieć, ale jej uwagę odwróciły najpiękniejsze narcyzy, jakie 
        w życiu widziała. Pobiegła szybko w tamtym kierunku, a Ignacy za nią. 
        Mama, Marcela i Ignacy bardzo długo chodzili jeszcze po terenie wystawy i podziwiali wy-
        stawione kompozycje. Na szczęście już nikt nie próbował dotykać czy zrywać kwiatów. 
        – Bardzo dobrze się dziś zachowywaliście – pochwaliła mama. – W nagrodę możecie sobie 
        wybrać po jednej doniczce z kwiatkiem na stoisku handlowym. 
        Ignaś wybrał piękne żółte tulipany, które kojarzyły mu się z ciepłym wiosennym słońcem. Mar-
        cela wprost nie posiadała się z radości, że może zabrać do domu narcyzy, które tak ją zachwyciły. 
        Gdy rodzina opuściła wystawę, Ignacy zauważył, że dwoje dzieci, który wcześniej zrywały 
        tulipany, także niesie po doniczce z kwiatami. I – co najważniejsze – obchodzi się z nimi bardzo 
        ostrożnie i z szacunkiem. „Chyba rozmowa z tatą pomogła” – pomyślał. 
        Po powrocie do domu Ignaś postawił doniczkę z tulipanami na parapecie i pielęgnował je 
        codziennie. A po kilku dniach pojawiły się też hiacynty w skrzynkach na balkonie. Teraz było 
        już pewne, że nadeszła wiosna.

        Spróbujcie odpowiedzieć na pytania:

        • Dokąd poszedł Ignaś z mamą i siostrą?
        • Jakie eksponaty oglądał?
        • Co wydarzyło się na wystawie?
        • Co to jest wystawa?
        • Jak należy zachowywać się na wystawie?

        WIOSENNE KWIATY

         

        Hiacynty przesadzone do ogrodu słabo kwitną [Porada eksperta] - murator.pl  Żonkil czy narcyz ? [Porada eksperta] - murator.pl

                                HIACYNTY                             ŻONKILE

        Tulipan jerozolimski - opis, ceny cebulek, uprawa, pielęgnacja, porady  Narcyz biały – pachnący kwiat z wiejskiego ogródka. Jak go uprawiać

                         TULIPANY                           NARCYZY

        Propozycja ćwiczeń percepcji wzrokowej z wykorzystaniem książki: "Planeta dzieci - karty 4" str. 6

        Propozycja ćwiczeń w czytaniu: "Wiosenne kwiaty"
        Pokoloruj wiosenne kwiaty. Wytnij sylaby, ułóż je we właściwej kolejności i naklej pod każdym kwiatem. Znajdziesz je tutaj Wiosenne_kwiaty.pdf

        Zaproście rodzeństwo i rodzica na wspólny spacer. Obserwujcie kwitnące w ogródkach kwiaty. Z pewnością znajdziecie hiacynty, tulipany i żonkile. Kwitną też krzewy forsycji.

        Forsycja czyli wiosna za oknem

        FORSYCJA

        Propozycja zabwy plastycznej dla chętnych dzieci: "Wiosenne kwiaty"
        Po powrocie ze spaceru postarajcie sie narysować 2 spośród zaobserwowanych kwiatów. Poproście rodzica o podpisanie ich.

         


        13.04.2021 (WTOREK)

        Temat dnia: "Artyści to my"

        Cele dnia: wprowadzenie liter F, f; rozwijanie słownika czynnego dzieci; rozwijanie koordynacji ruchowo-słuchowo-wzrokowej; uwrażliwianie na walory estetyczne dzieł malarskich.

        Zapraszam was na poranną gimnastykę:

        Posłuchajcie teraz wiersza:

        Spróbujcie odpowiedzieć na pytania:

        • Czemu malarz był zatroskany?
        • Jakie zwierzęta chciał namalować?
        • Co namalował zamiast żony?
        • Dokąd wysłała żona malarza?
        • Co powiedział doktor?
        • Jak malował malarz w okularach?

        Czy wiecie kto to jest artysta malarz? Co on robi?

        NAJBARDZIEJ ZNANE OBRAZY NA ŚWIECIE

        Mona Lisa – Wikipedia, wolna encyklopedia  Najcenniejsze obrazy w Polsce. Rozgrabione, cudownie odzyskane –  PolskaZachwyca.pl  Słoneczniki (obrazy Vincenta van Gogha) – Wikipedia, wolna encyklopedia

                                        Leonardo da Vinci          Leonardo da Vinci                Vincent van Gogh
                                        "Mona Lisa"                     "Dama z łasiczką"                "Słoneczniki"

         

        Plik:Aleksander Gierymski, Żydówka z pomarańczami.jpg – Wikimedia Polska  Najbardziej znane obrazy świata | Ciekawostki Ze Świata, Fakty, Wiedza  Najbardziej znane obrazy - jaki noszą tytuł? [QUIZ] - Sztuka

                              Aleksander Gierymski                Johannes Vermeer            Edward Munch
                             "Żydówka z pomarańczami"       "Dziewczyna z perłą"       "Krzyk"

         

        Lektury  10 obrazów, które każdy szanujący się Polak znać musi – KULTURĄ W PŁOT

                                         Józef Chełmoński                                     Józef Chełmoński
                                        "Babie lato"                                               "Bociany"

         

        Reprodukcja Salvador Dali Trwałość pamięci 60x40cm ߛ⠁rena.pl  Guernica. Mit zbudowany na propagandowym kłamstwie - wydarzenia.interia.pl

                                      Salvador Dali                                       Pablo Picasso
                                      "Trwałość pamięci"                             "Guernica"

         

        Malarze używają farb. Wyraz farby rozpoczyna się głoską "f". Przyjrzyj się zdjęciom i zastanów się, jaką głoską rozpoczynają się przedmioty przedstawione na nich.

         Foka – Wikipedia, wolna encyklopedia  Fotel Henry Figi świeże extra 2 szt - Frisco Fresh - Frisco.pl 

        FOKA                             FOTEL                       FIGI

        Flaga Polski - KOLO Odzież Robocza        Fontanna pływająca Oase PondJet Eco | Zielen24.pl

         

        FLAGA                      FIOŁKI                   FONTANNA

        Foremki do piasku, mix wzorów - Zabawka, od 3 lat - Księgarnia internetowa  Bonito.pl  Jak zrobić perfekcyjne frytki? | Kafeteria.pl

        FOREMKI                FRYTKI

        Nazwy tych przedmiotów spróbujcie podzielić na sylaby. Policzcie sylaby. Jeśli się uda, to spróbujcie przegłoskować kilka z tych wyrazów.

        Dziś poznacie literę "F, f"

         

        FARBY SZKOLNE FABER-CASTELL, 12 KOLORÓW + PĘDZELEK

        FARBY

        FAR  -  BY

        F - A - R - B - Y

        farby

         

        Alfabet polski, pisany dla dzieci do druku 15 | First grade math  worksheets, First grade math, Math worksheets

        Postarajcie się wykonać ćwiczenia graficzne w książce - "Planeta dzieci - karty 4" str. 4 i 5.

        Propozycja zabawy ruchowej z liczeniem:

        Propozycja zabawy plastycznej: "Fiołki"
        Zabawcie się w artystów malarzy. Do tej zabawy będziecie potrzebowali farb, pędzelków, kartki z bloku i kubeczka z wodą. Waszym zadaniem będzie namalować fiołki. Jeśli nie macie farb w domu, to po prostu je narysujcie lub malujcie przy pomocy plasteliny. Jeśli będziecie mieli problem z rysowaniem lub malowaniem, to tutaj znajdziecie szablon fiołków Fiolki.pdf

        Tak wyglądają prawdziwe fiołki.

        Veilchen Blüht Lizenzfreie Fotos, Bilder Und Stock Fotografie. Image  12884408.

        Propozycja zabawy naśladowczej ze śpiewem: "Muzykanci konszabelanci":

        Propozycja zabawy grafomotorycznej: "Kuchenni malarze"
        Do tej zabawy będziecie potrzebowali talerza z odrobiną mąki. Waszym zadaniem będzie na talerzu z mąką rysować palcem dowolny obrazek. A może uda wam się napisać w ten sposób literę "F" lub "f"?

        Propozycja zabaw grafomotorycznych w książce: "Planeta dzieci - czytanie i pisanie" str. 61
        Zabawa będzie polegała na wodzeniu palcem po śladzie liter F i f; pisaniu w tunelu, pisaniu liter po śladzie, po kropkach, a na końcu samodzielnie.

        Propozycja spaceru w celu poszukiwania i obserwacji fiołków oraz innych kwitnących o tej porze roku roślin. Zaproście na spacer rodzica i rodzeństwo. Poobserwujcie przyrodę. Może uda się wam znależć jakieś kwitnące rośliny? Nie zapomnijcie umyć rąk po powrocie.

        MIŁEJ ZABAWY!


        12.04.2021 (PONIEDZIAŁEK)

        Temat dnia: "Szanujemy ludzi, rzeczy i przyrodę"

        Cele dnia: wprowadzenie pojęcia szacunek odnoszącego się do osób, przedmiotów, zwierząt, miejsc uznawanych za ważne; kształtowanie postawy poszanowania przez rozwijanie umiejętności okazywania szacunku, osobom, przedmiotom, zwierzętom w najbliższym otoczeniu; uświadamianie znaczenia właściwego zachowania się w różnych codziennych sytuacjach.

        Jak zwykle, na dobry początek dnia zapraszam was do porannych ćwiczeń gimnastycznych.

         

        Wystawa „Lalki polskie” w Oleskim Muzeum Regionalnym | Oleskie Muzeum

        "Kornelia i Stefan" J. M. Chmielewska

        Kornelia z rodzicami przyjechała na weekend do Karpacza. Wczoraj chodzili po górach, a dziś…
        – Mamo, gdzie dzisiaj pójdziemy? – spytała Kornelka, wyskakując z łóżka.
        – Do muzeum, a potem nad wodospad – odpowiedziała mama. – Ubieraj się szybko, jedz śniadanie i wychodzimy.       Dziewczynka bardzo chciała zobaczyć wodospad, lecz do muzeum wcale jej nie ciągnęło. Była już kiedyś w muzeum z wujkiem. Widziała tam zbroje rycerskie, miecze, armaty, mundury chyba sprzed stu lat, mapy i tablice z jakimiś napisami. Wujek wszystko czytał i strasznie długo oglądał każdy eksponat, a Kornelka nie mogła doczekać się, kiedy wreszcie stamtąd wyjdą.
        – Musimy iść do tego muzeum? – spytała, sięgając po kanapkę.
        – Nie musimy, ale chcemy. – Mama wrzuciła butelkę wody do plecaka.
        – Kto chce, ten chce – mruknęła Kornelia. – Ty też wolałbyś od razu iść nad wodospad, prawda? – zwróciła się do ulubionego misia. Ale Stefan jak zwykle nic nie odpowiedział. Grzecznie siedział w kieszeni sukienki, skąd wystawał mu tylko brązowy łepek.
        – Jak w muzeum będzie nudno, to zaczniemy marudzić – szepnęła do niego dziewczynka, kiedy wychodzili z pensjonatu.

        ***

        Rodzice Kornelii zatrzymali się przed niewysokim długim budynkiem.
        – Jesteśmy na miejscu. Córeczko, chcesz przeczytać, jakie to muzeum? – Tata wskazał napis nad wejściem. Kornelka niechętnie pokręciła głową. Napis był długi, a ona dopiero uczyła się czytać. Nie obchodziło jej, co to za muzeum, więc po co miała się męczyć?
        – Jestem pewien, że ci się tutaj spodoba. – Tata otworzył oszklone drzwi. Kornelia odmruknęła coś niewyraźnie i nie rozglądając się, weszła do środka. Wyjęła Stefana z kieszeni, poprawiła mu kubraczek i kokardkę na szyi. Tata kupił bilety, pani otworzyła im drzwi do sali i podała mamie informator.
        – Mamo, tu są lalki w strojach ludowych! – zdziwiła się Kornelia, podchodząc do pierwszej gabloty. – Pani w przedszkolu pokazywała nam takie na obrazkach. Ojej, zobacz, jaki malutki dzbanek i filiżanki! A jaką kolorową malowaną szafę mają te lalki! I tu też są lalki! – Dziewczynka biegała od jednej witryny do drugiej. – I tutaj! A tam figurki górali i owieczek – mówiła podekscytowana.
        – O, ile samochodzików! Ja chciałabym ten niebieski z odkrytym dachem. Jakby się go dało powiększyć, to dopiero by było! – Kornelia zatrzymała się przed gablotą pełną zabytkowych modeli aut. Wszystkie były takie śliczne, błyszczące i zupełnie inne od samochodów, które widywała na ulicach.
        – Gdy babcia Ania była mała, to jeździły takie auta? – zapytała.
        – Nie. One są jeszcze starsze. Z czasów twojej praprababci – odpowiedział tata.
        – To strasznie dawno. – Kornelia nie umiała sobie nawet wyobrazić, kiedy to mogło być.
        – Mamo, patrz, lalki babcie. – Dziewczynka wskazała figurki w długich sukniach siedzące przy stole. – A jakie mają miny. Jakby im się nic nie podobało.
        – To posępne kobiety z Holandii. – Mama zajrzała do informatora.
        – Hmm… a gdzie ja widziałem przed chwilą podobną minę? Zdaje się, że u jakiejś dziewczynki, która nie chciała iść do muzeum – zaśmiał się tata. 
         – Nie wiedziałam, że to będzie takie muzeum. – Kornelia rozejrzała się wokoło. – Tu chyba są same zabawki – dodała ze zdziwieniem.
        – Bo to jest muzeum zabawek – wyjaśnił tata.
        – Takie specjalne muzeum dla dzieci?
        – Nie tylko dla dzieci. – Mama spojrzała na starszą panią i pana, którzy właśnie weszli do sali. – Dorośli mogą tu powspominać dzieciństwo, ale także dowiedzieć się wielu rzeczy.
        – Na przykład czego?
        – Jakimi zabawkami bawiły się i bawią dzieci w różnych stronach świata, z jakich materiałów robiono kiedyś zabawki. A jak się ogląda domki dla lalek, widać, jak ludzie mieszkali, jakie mieli meble i przedmioty w domach…
        – Mamo, patrz, jaka malutka łazienka – przerwała Kornelia. – I wanna na złotych nóżkach! I taki stary piec do podgrzewania wody i złoty prysznic! Babcia Ania mówiła, że jak była mała, też miała taki piec w łazience.
        – O właśnie, teraz już wiesz, jak wyglądały dawniej łazienki – powiedziała mama.
        – I pokoje, i kuchnie. – Kornelka nie mogła się napatrzeć na domki dla lalek. Rodzice obejrzeli już wszystko, a ona ciągle odkrywała coś nowego; a to miniaturową maszynkę do mielenia w kuchni, a to fortepian w saloniku, a to wyjątkowo śliczną lalkę.
        W witrynach przy wyjściu mieszkały misie. Małe, duże, białe, brązowe, beżowe, szare, żółte, misie chłopcy i misie dziewczynki, misie z bajek i z filmów, na ławeczce siedziała misia panna młoda z welonem na głowie i pan młody w ciemnej kamizelce, a za nimi w wiklinowym fotelu pani misiowa. A co robił Stefan? Przykleił nos do szyby i wcale nie chciał się ruszyć. Może rozmawiał z misiami w jakimś niesłyszalnym języku?
        – Stefanie, musimy już iść. Ale jeszcze kiedyś tu wrócimy. To muzeum jest całkiem fajne, nie? – Kornelia poprawiła misiowi grzywkę, która przykleiła mu się do czoła. – Ciekawe, co w muzeum zabawek zostanie z naszych czasów? Jak myślisz? Ale Stefan, jak to Stefan, nie odpowiedział.

        Spróbujcie odpowiedzieć na pytania:

        • Dokąd rodzice zabrali Kornelię?
        • Dlaczego na początku dziewczynka była niezadowolona?
        • Jak zachowywała się Kornelia w muzeum?
        • Czego dowiedziała się podczas zwiedzania?
        • Co musimy robić, aby za wiele lat jakieś inne dzieci mogły zobaczyć, jak wyglądały dzisiejsze zabawki?
        • Co lub kogo jeszcze trzeba szanować?
        • Co to jest szacunek?
        • Jak można okazywać, że się kogoś lub coś szanuje?

        Jeśli jeszcze nie wiesz, co to jest szacunek, to posłuchaj:

        SZACUNEK to wartość moralna, wskazówka jak traktować siebie i innych ludzi, by nie naruszyć ani swojej ani cudzej godności. Określają go inne wartości, jak: uczciwość, odpowiedzialność, mądrość, dobro.

        Propozycja zabawy tanecznej: "Klepany"
        Zaproście do wspólnej zabawy rodzeństwo lub rodzica i spróbujcie zatańczyć i zaśpiewać razem z dziećmi z filmu.

        "Klepany"
        Owczarzyczek nasz
        wygnał owce wczas.
        A ja za nim ze śniadaniem,
        a on uciekł w las.

        Propozycja zestawu ćwiczeń gimnastycznych w domu:

        Propozycja zabawy dydaktycznej: "F czy w?" - ćwiczenie komunikacji.
        Poproszę rodzica, aby wolno przeczytał wiersz: "Franciszek". Waszym zadaniem  jest dokładne wysłuchanie tresci wiersza. Jeśli usłyszycie głoskę "f" podnieście rękę do góry, a gdy usłyszycie głoskę "w" klaśnijcie w dłonie.

        "Franciszek"

        Franciszek to imię
        mojego kuzyna.
        Franciszek dzień każdy
        od ćwiczeń zaczyna.
        Uważa, że jeśli
        aktywnie dzień zacznie,
        gdy już noc nadejdzie,
        będzie mógł spać smacznie.

        Propozycja ćwiczenia grafomotorycznego dla chętnych dzieci.
        Ćwiczenie znajdziesz tutaj Cwiczenie_grafomotoryczne.pdf

        Nie zapomnijcie o pobycie na powietrzu. Wyjdźcie na podwórko, pobawcie się piłką lub skakanką. Zaproście rodzeństwo lub rodzica do wspólnej zabawy. Po powrocie dokładnie umyjcie ręce.

         

        09.04.2021 (PIĄTEK)

        Temat dnia: "Odkrywamy ciepłe kraje"

        Cele dnia: zapoznanie dzieci z położeniem równika, wzbogacanie słownictwa o wyrażenia: równik, Sahara, Afryka, Brazylia; poznanie nazw i wyglądu zwierząt żyjących w ciepłych rejonach świata, rozwijanie umiejętności czytania, poszerzenie wiedzy na temat środowiska przyrodniczego zwierząt dziko żyjących; rozwijanie zdolności plastyczno-technicznych.

        Zapraszam wszystkie dzieci do zabawy ruchowej przy muzyce:

        Dziś wybierzemy się w podróż do ciepłych krajów. Ale zanim to zrobimy, chcę wam przypomnieć, co to jest równik. Jak już wiecie, Ziemia jest okrągłą kulą. Możemy wyróżnić na niej dwie półkule: północną i południową. Półkule te wyznacza równik, czyli bardzo długa linia oplatająca kulę ziemską w jej środkowej części. Ma on długość 40 076 kilometrów.

         

        niezwykła przyroda: Równik - ciekawostki

        "ODKRYWAMY CIEPŁE KRAJE"

        Ciepłe kraje, są to miejsca położone najbliżej Słońca, nie ma tam zim, nie pada śnieg. U nas są 4 pory roku (wiosna, lato, jesień i zima), a tam nie. Za to zdarzają się niebezpieczne ulewne deszcze i silne wiatry, albo długie susze.. Panuje tam inny klimat, żyją inne zwierzęta. W Ameryce Południowej, czyli kontynencie, na którym leży Brazylia, rosną rośliny, które lubią słońce i deszcz, rośliny, których u nas nie ma, ponieważ nie przetrwałyby zimy. W Afryce jest natomiast gorąco  sucho, więc żyją tam rośliny i zwierzęta, które umieją sobie z tym poradzić.

        Zapraszam was na wyprawę na najcieplejszy kontynent jakim jest Afryka.

        Spróbujcie odpowiedzieć na kilka pytań:

        • Jaki kolor skóry mają rdzenni mieszkańcy Afryki?
        • Jakie zwierzęta zamieszkują Afrykę?
        • Jakie rośliny występują na tym kontynencie?
        • Czy pamiętasz, jak nazywa się największa pustynia?

        Kolejnym bardzo ciepłym kontynentem jest Ameryka Południowa. Największym krajem na tym kontynencie jest Brazylia. 

        Spróbujcie odczytać wyrazy pod obrazkami:

        BRAZYLIA - Moje artykuły - Artykuły - Strona geograficzna Dawida Miary     Wektorowa mapa Afryki z różnych zwierząt #186424508 - Zwierzęta - Naklejki  | ecowall24.pl

        BRAZYLIA                                  AFRYKA

         

        Wracamy do Tunezji! - Traveligo

        SAHARA

        W ciepłych krajach rosną owoce egzotyczne. Przygotowałam dla was zagadki o tych owocach. Spróbujcie je rozwiązać:

        • W żółtą skórkę jest ubrany, podłużny owoc,
          co przez małpy jest lubiany. (banan)
        • Plasterek w herbacie żółty pływa,
          jak się ten owoc nazywa? (cytryna)
        • Kulista jest, pomarańczowa,
          soczysta i bardzo zdrowa,
          z soków dobrze wszystkim znana,
          do cytrusów zaliczana. (pomarańcza)
        • Choć nie ma nic wspólnego z krową,
          też kryje w środku dobre mleko.
          Ten twardy i kudłaty owoc rośnie
          na palmach gdzieś daleko. (kokos)
        • Zielona piłka, lecz nie do grania.
          A do czego? Do skosztowania!
          W środku soczysty miąższ czerwony,
          pysznie smakuje latem krojony. (arbuz)
        • Od pomarańczy mniejsza, w chropowatej skórce.
          mama słodką kupuje synowi i córce. (mandarynka)
        • To jest łobuz jakich mało,
          lecz każde dziecko zjeść by go chciało. (ananas)

        Propozycja zabawy ruchowej: "Wyprawa po banany"
        Do tej zabawy będziecie potrzebowali skakanki lub sznurka oraz kilku pluszowych, niedużych maskotek, które zastąpią wam banany. Skakankę połóżcie na podłodze - to będzie liana. Wokół niej porozkładajcie pluszowe zabawki - banany. Poruszajcie się chodząc tylko po skakance i starajcie się podnieść z podłogi pluszaki, ale tak, aby przynajmniej jedna stopa stała na skakance. Zabawę możecie powtórzyć kilkakrotnie. Zaproście też rodzeństwo lub rodzica do wspólnej zabawy.

        Propozycja zabawy plastyczno-technicznej: "Tekturowe zoo"
        Do tej zabawy będziecie potrzebowali kilku rolek po papierze toaletowym (jeśli nie macie, to możecie rolki zrobić z kolorowego papieru), kolorowego papieru, farb, nożyczek i kleju. Zobaczcie, jak łatwo jest zrobić zwierzęta:

        Propozycja zabawy ruchowej: "Krokodyle"
        Do tej zabawy potrzebujecie apaszki lub szalika. Zaproście też do zabawy rodzeństwo lub rodzica. Jedno z was będzie krokodylem, drugie zaś wkłada z tyłu w spodnie szalik lub apaszkę tak, aby trochę wystawały. Poruszajcie się po pokoju swobodnie. Na hasło rodzica osoba, która jest krokodylem ma za zadanie wyciągnąć szalik lub apaszkę. "Krokodyl" porusza się czworakując.

        Propozycja zabawy grafomotorycznej dla chętnych dzieci: "Labirynt ze zwierzętami"
        Twoim zadaniem będzie połączyć zwierzęta z ich nogami - każde innym kolorem kredki. Możesz pokolorować zwierzęta. Szablon znajdziesz tutaj  Labirynt_ze_zwierzetami.pdf

        Nie zapomnijcie o pobycie na świeżym powietrzu. 
        Wyjdźcie z rodzicem na wiosenny spacer. Posłuchajcie śpiewu ptaków. Być może uda się wam zaobserwować ich gniazda. Przyjrzyjcie się krzewom. Z pewnością są na nich pąki liściowe. A może znajdziecie w trawie fiołki? Po powrocie ze spaceru koniecznie umyjcie ręce.

        MIŁEJ ZABAWY!


        08.04.2021 (CZWARTEK)

        Temat dnia: "Wyprawa na biegun"

        Cele dnia: zapoznanie dzieci z położeniem biegunów północnego  południowego, poznanie środowiska  życia Inuitów (zwanych Eskimosami), sposobem ich ubierania się, przemieszczania, budowania domów; zapoznanie z terminem polarnik, czytanie globalne wyrazów: polarnik, igloo, Inuita.

        Jak zwykle na dobry początek dnia zapraszam was na poranną gimnastykę.

        Dziś wybierzemy się wspólnie na wyprawę na biegun. A gdzie jest biegun? Na to pytanie będziecie znali odpowiedź po obejrzeniu krótkiego filmu.

        Spróbujcie odpowiedzieć na kilka pytań:

        • Ile biegunów ma kula ziemska?
        • Jacy ludzie mieszkają na Grenlandii?
        • Jakie zwierzęta lubią mróz?
        • Kto zajmuje się badaniem obu biegunów?
        • Jak powinniśmy dbać o środowisko, aby zwierzęta polarne miały gdzie mieszkać?

        Już wiecie, że badaniem obu biegunów zajmują się polarnicy. Mieszkają oni w stacjach badawczych. Jak myślicie, co przyda się polarnikowi podczas wyprawy badawczej?

         

        Niezbędny ekwipunek na wyprawę w rejony arktyczne

        TAK WYGLĄDA POLARNIK

         

        Marek Kamiński (podróżnik) - Wikiwand

        POLARNIK

        PO - LAR - NIK

        Propozycja zabawy ruchowej: "Sanie podróżnika"

        Zaproście do zabawy rodzeństwo lub rodzica. Będzie wam też potrzebny kocyk. W zabawie powinny wziąć udział dwie osoby. Złóżcie kocyk w kostkę. Jedno z dzieci klęka na kocyku, a następnie siada na piętach i podaje wyciągnięte ręce drugiej osobie stojącej do niego tyłem. Zadaniem osoby stojącej jest ciągnąć dziecko siedzące na kocyku. Jeśli wraz z wami udział w zabawie bierze tylko rodzic, to właśnie on ciągnie "sanie". Jeśli bawi się z wami ktoś z rodzeństwa, to zmieniacie się na kocyku po pokonaniu niewielkiej odległości. 

        Propozycja zabawy matematycznej: "Śniadanie Inuitów"
        Do tej zabawy będziecie potrzebowali liczmanów (mogą to być patyczki, kamyki, szyszki, nakrętki lub po prostu kredki) oraz cyfry i znaki, które znajdziecie tutaj Kartoniki_do_zabawy_matematycznej.pdf
        Jeśli nie macie dostępu do drukarki, to poproście rodzica, aby wyciął kartoniki (rozmiar ok. 4 cm x
        6 cm) i napisał na nich cyfry od 1 do 8 (każdą razy 2) oraz znaki: + i =. Układajcie przed sobą liczmany zgodnie z instrukcjami podanymi poniżej. Pod nimi układajcie cyfry i w odpowiednich miejscach znaki:= i +. Zaczynamy:

        • Mama przygotowała na śniadanie trzy duże ryby i dwie małe. Ile ryb przygotowała mama?
          I I I   I I (tak układajcie liczmany)
           3 + 2 = 5 (tak układajcie cyfry)
        • Tata przyniósł z piekarni cztery zwykłe bułki i trzy bułki z ziarnem. Ile bułek przyniósł tata?
        • W lodówce stoją dwa słoiki dżemu malinowego i cztery słoiki dżemu brzoskwiniowego. Ile słoików dżemu stoi w lodówce?
        • Tata dostał do śniadania trzy pomidory, a syn pięć. Ile pomidorów mają razem?
        • Mama położyła na kanapce jeden plasterek sera, a córka dwa plasterki. Ile plasterków sera mają razem?
        • Mama ustawiła na stole sześć dużych talerzy i dwa małe. Ile talerzy teraz stoi na stole?
        • Wykonaj dodawanie, spróbuj zapisać odpowiednie cyfry Dodawanie_w_zakresie_8.pdf

        Propozycja zabawy ruchowej: "Sprawny jak Inuita"
        Inuici są bardzo sprawni: świetnie wspinają się na góry lodowe, są szybcy i zahartowani. A wszystko dlatego, że od najmłodszych lat ćwiczą. Zapraszam was do wykonania kilku ćwiczeń: bieg na palcach dookoła pokoju, czołganie się po podłodze, przechodzenie przez związaną apaszkę, pięć przysiadów.

        Propozycja zabawy grafomotorycznej dla chętnych dzieci: "Eskimos"
        Szablon do zabawy znajdziesz tutaj Eskimos.pdf

        Propozycja zabawy logicznej dla chętnych dzieci: "Labirynt"
        Szablon do zabawy znajdziesz tutaj Labirynt.pdf

        Propozycje zabaw na świeżym powietrzu:

        • "Berek" - zagrajcie z rodzicem w berka;
        • "Ciuciubabka" - wasi rodzice doskonale znają tę zabawę. Pozwólcie zawiązać sobie oczy apaszką lub szalikiem i spróbujcie złapać rodzica;
        • Zabawa w chowanego;
        • Rzucanie do celu - ustalcie sobie jakiś cel, np. wiaderko, nazbierajcie kamyków i wrzucajcie je do wiaderka ustawionego w pewnej odległości.

        Nie zapomnijcie o dokładnym umyciu rąk po powrocie z podwórka!


        07.04.2021 (ŚRODA)

        Temat dnia: "Podróżnicze ciekawostki"

        Cele ogólne: zapoznanie z ciekawostkami podróżniczymi, rozwijanie ciekawości poznawczej dzieci; kształtowanie umiejętności dokonywania analizy i syntezy sylabowej i głoskowej prostych wyrazów; doskonalenie umiejętności odczytywania prostych wyrazów i zdań.

        Ruch to zdrowie. Zapraszam więc was na poranną gimnastykę.

        Posłuchajcie wiersza, który wprowadzi was w tematykę dzisiejszych zajęć:

        "PODRÓŻ DO NIEZNANEJ KRAINY" D. Kossakowska

        Wsiadam do rakiety i wyruszam w drogę.
        Nieznane krainy dzisiaj poznać mogę.
        Chcę zobaczyć morze, albo piękne góry.
        Chcę popatrzeć w niebo, albo dotknąć chmury.
        Może spotkam kogoś, kto mieszka daleko,
        ma zielone oczy i uwielbia mleko.
        Gdy wrócę z podróży, zdjęcia wam pokażę
        i być może powiem, o czym jeszcze marzę.

        Spróbujcie odpowiedzieć na pytania:

        • Jakim pojazdem wyruszył w podróż bohater wiersza?
        • Co chciał zobaczyć?
        • Kogo chciał spotkać?
        • Co pokaże nam, gdy wróci z podróży?

        Dziś zabiorę was w "Podróż w nieznane". Zapraszam was do wyprawy po całym świecie.
        Poznacie kilka ciekawostek z różnych stron świata. Najpierw odwiedzimy Europę. Jesteśmy Polakami, a Polska leży w Europie. Zabieram was w podróż do kilku krajów.

          

                    Wielka Brytania - Big Ben                  Niemcy - Brama Brandenburska

          

                       Włochy - Koloseum                            Francja - Wieża Eiffla

        Hiszpania - katedra Sagrada Familia

        My na powitanie mówimy - Dzień dobry; w języku angielskim też już potraficie się przywitać - Good morning; w niemieckim dzieci mówią -Guten Tag; we włoskim - Buongiorno; we francuskim - Bonjour; zaś w języku hiszpańskim - Buenos dias.

        W AZJI ODWIEDZIMY CHINY

          

        Wielki Mur Chiński                              Świątynia Yuantong

        Chińczycy zamiast sztućców używają pałeczek

        Propozycja zabawy: "W Chinach"
        Do tej zabawy będziecie potrzebowali dwóch cienkich, drewnianych patyczków i jednorazowej chusteczki. Pospacerujcie chwilę po pokoju, naśladując drobny chód, przywitajcie sie z rodzicem wykonując ukłon i wypowiadając słowa - Ni hao. Następnie usiądźcie i przy pomocy pałeczek spróbujcie podać rodzicowi chusteczkę.

        TERAZ WYBIERZEMY SIĘ DO AUSTRALII

          

              Góra Uluru                                 Opera House w Sydney

         

        Kangury

        Kangury

        Propozycja zabawy ruchowej: "Kangury"
        Do tej zabawy będziecie potrzebowali krzesełka i gumowej piłki. Ustawcie proszę krzesełko w pewnej odległości od ściany. Piłkę umieśćcie między kostkami. Poruszając się jak kangury (skoki zwarte), okrążcie krzesełko i wróćcie pod ścianę. Zabawę możecie powtórzyć kilkukrotnie, a może uda wam się zaprosić kogoś z domowników do wspólnej zabawy?

        W OSTATNIĄ DZIŚ PODRÓŻ UDAMY SIĘ DO AFRYKI

        20+ niesamowitych ciekawostek o Saharze - Mało znane informacje! Gepard - www.drapiezniki.pl    

        PUSTYNIA                 GEPARD

        Wszystkie wycieczki i inne atrakcje: Sahara, Maroko, Maroko  gazela – Wikisłownik, wolny słownik wielojęzyczny

        KARAWANA                                GAZELA

        Spróbujcie podzielić na sylaby, a potem głoski wyrazy:

         gepard                           gazela

        ge - pard                    ga - ze - la

        g - e - p - a - r - d             g - a - z - e - l - a

        Policzcie głoski w wyrazie - gepard, a teraz w wyrazie - gazela. Ile głosek jest w wyrazie - gepard, a w wyrazie - gazela? W świecie przyrody gazela i gepard nie są przyjaciółmi. Gepardy polują na gazele. Jedno i drugie zwierzę jest bardzo szybkie. Jak myślicie, kto częściej wygrywa? Gepard, to bardzo szybkie zwierzę, ale na krótkich dystansach. Gazela natomiast jest szybka i wytrzymała - potrafi długo biec, dzięki czemu często uchodzi z życiem.

        Propozycja zabawy ruchowej z piosenką:

        Propozycja zabawy plastycznej: "Podróżuję do..."
        Do tej zabawy potrzebujecie: farb, pędzelka, kartki z bloku rysunkowego oraz kubeczka z wodą. Zamknijcie na chwilkę oczy i przenieście się na inny kontynent. Wyobraźcie sobie, co widzicie, a następnie namalujcie to. Jeśli nie macie w domu farb, to możecie rysować kredkami lub flamastrami.

        Propozycja ćwiczenia grafomotorycznego dla chętnych dzieci: "Lew i zebra"
        Narysuj zwierzęta po śladzie. Możesz je pokolorować. Wytnij litery umieszczone pod każdym zwierzęciem, ułóż z nich nazwy zwierząt i naklej nad nimi. Szablon znajdziesz tutaj lew_i_zebra.pdf

        Nie zapomnijcie o codziennym pobycie na powietrzu.
        Jeśli pogoda na to pozwala, wyjdźcie z rodzicem na spacer. Obserwujcie budzącą się do życia przyrodę. Posłuchajcie śpiewu ptaków. Przy okazji możecie nazbierać szyszek, patyczków lub kamyków. Przydadzą się nam do zabaw i zajęć w następnych dniach.

        ŻYCZĘ UDANEJ ZABAWY!

         

         

        06.04.2021 (WTOREK)

        Temat dnia: "Będziemy podróżnikami"

        Cele ogólne: rozwijanie zainteresowań poznawczych dzieci, ciekawości świata, pokazywanie jego różnorodności; poszerzenie słownika dzieci o wyrażenia dotyczące nazw geograficznych; uwrażliwienie na piękno fauny i flory; zachęcanie do odkrywania świata.

        Na dobry początek dnia proponuję wam gimnastykę. Zaproście do wspólnych ćwiczeń rodziców i rodzeństwo.

        Posłuchajcie wiersza:

        "Podróże, podróże" J. Brzechwa

        Czeka pociąg, stoją wagony,
        Jeden zielony, drugi czerwony.
        Pasażerom oczy się śmieją:
        pojedziemy w świat koleją.

        Podróże, podróże, to zabawa ciekawa.
        Podróże, podróże, to daleka wyprawa.
        Choć nasze podwórze niepozorne, nieduże,
        lecz nasza zabawa to dalekie podróże.

        Teraz mamy wielką ochotę
        lecieć w nieznany świat samolotem.
        Ziemia w dole za chmurą znika,
        każdy zmienia się w lotnika.

        Płynie statek, statek olbrzymi,
        fala się mieni, komin się dymi,
        nowy ląd nam się wnet ukaże,
        każdy z nas jest marynarzem.

        Spróbujcie odpowiedzieć na pytania:

        • Jakimi środkami lokomocji można podróżować?
        • Dlaczego podróżujemy?
        • Co nam dają podróże?
        • Dokąd chcielibyście wybrać się w podróż?
        • Jakie pamiątki można przywieźć z podróży?

        Jak myślicie, co jest potrzebne podróżnikowi? Spróbujcie odczytać napisy pod obrazkami.

            

                LORNETKA KOMPAS                                       

          

                       MAPA                                  PLECAK

                           LATARKA

        Lornetka, kompas i mapa będą bardzo potrzebne każdemu podróżnikowi. Pomyślcie, co jeszcze będzie potrzebne w podróży. Może: termos, woda, specjalny strój....

         

        Zobaczcie, jak piękny i różnorodny jest świat.

        • Co najbardziej podobało się wam w tej prezentacji?
        • Jaki kraj chcielibyście zwiedzić?
        • W jaki sposób chcielibyście podróżować?

        Propozycja zabawy ruchowej: "Podróżujemy"

        Dzieci poruszają się w dowolnych kierunkach. Na sygnał rodzica, np. klaśnięcie zatrzymują się i słuchają polecenia oraz naśladują:

        • Lecimy samolotem nad ocean. Będziemy pływać i surfować.
        • Jedziemy pociągiem do Chin, będziemy zdobywać Himalaje.
        • Płyniemy statkiem na biegun północny. Będziemy zjeżdżać na nartach.
        • Lecimy balonem do Afryki. Będziemy podróżować przez pustynię na wielbłądach.

        Propozycja zabawy plastycznej: "Papierowa łódka"

        Możecie wypróbować, jak wasza łódka zachowuje sie na wodzie? Wykorzystajcie w tym celu miskę z wodą. A może rodzice lub rodzeństwo zechcą bawić się razem z wami i też zrobią swoje łódki. 

        Propozycja zabawy dydaktycznej - matematycznej: "Dyktando graficzne"
        Do tej zabawy będziecie potrzebowali: kartki z bloku rysunkowego oraz kredek. Na środku kartki narysujcie dom. Nad domem dwie chmurki. W lewym górnym rogu kartki narysujcie słońce. Po prawej stronie domu narysujcie drzewo, a po jego lewej stronie - budę dla psa. Pod drzewem narysujcie kolorowe kwiaty, a na drzewie - listki.

        Propozycja ćwiczenia grafomotorycznego dla chętnych dzieci.
        Narysuj po śladzie środki transportu. Pokoloruj je. Szablon znajdziesz tutaj Srodki_lokomocji.pdf

        Jeśli pogoda na to pozwoli, to namówcie rodziców na spacer. Poszukajcie wśród trawy kwitnących fiołków. Uważajcie jednak, bo tam, gdzie są kwiaty, będą też pożyteczne pszczoły. Niw zapominajcie o częstym i dokładnym myciu rąk.

         


         

         

        02.04.2021 (PIĄTEK)

        Temat dnia: "Wielkanoc w naszych domach"

        Cele ogólne: rozwijanie wyobraźni dzieci, podtrzymywanie tradycji związanej z Wielkanocą; zachęcanie do celebrowania ważnych wydarzeń w gronie rodziny; kształtowanie koordynacji wzrokowo-ruchowo-słuchowej.

        Proponuję wam zabawę ruchową przy muzyce na dobry początek dnia.

        POSŁUCHAJCIE WIERSZA

        Spróbujcie teraz odpowiedzieć na kilka pytań:

        • Jak wyglądał wielkanocny stół?
        • Co oznacza wyrażenie - haftowany w kwiaty?
        • Co stało na tym stole?
        • Co to są mazurki?
        • Kto usiadł przy wielkanocnym stole?
        • Kto zerkał zza firanki?
        • Jaki taniec chciały zatańczyć pisanki?

        Z pewnością potrafisz już nakrywać do stołu.

        Przypomnijcie sobie: łyżkę i nóż zawsze układamy po prawej stronie talerza, a widelec po lewej. Łyżeczkę do herbaty kładziemy nad talerzem.

         Wasze mamy z pewnością dekorują stół świąteczny, aby ładnie wyglądał. Teraz będziecie mogli pomagać w nakrywaniu do stołu. Pamiętajcie jednak, żeby przedtem dokładnie umyć ręce.

        Propozycja zabawy dydaktycznej: "Lubię gdy..."
        Pomyślcie chwilę i przypomnijcie sobie, jak wygląda Wielkanoc w waszych domach; co się wtedy dzieje; kto jest w domu; jaka panuje atmosfera. Spróbujcie dokończyć zdania:

        • Lubię, gdy w Święta Wielkanocne...
        • Chciał(a)bym, by w Święta Wielkanocne...

        Propozycja zabawy ruchowej przy muzyce.

        Propozycja zabawy plastycznej: "Kogut na stół wielkanocny".

        Spróbujcie odczytać napisy pod obrazkami:

          

                     BABKA                   BARANEK          PISANKI

          

              KROKUSY             PALEMKA              MAZURKI

        Propozycja zabawy grafomotorycznej:
        Do tej zabawy potrzebujecie ołówka i kredek. Postarajcie się narysować zajączki i pisanki po śladzie  bez odrywania ręki. Pisanki po prawej stronie kartki ozdóbcie tak samo jak te po jej lewej stronie. Szablon do rysowania znajdziecie tutaj Rysowanie_po_sladzie(1).pdf

        Propozycja zabawy matematycznej: "Przy wielkanocnym stole"
        Do tej zabawy będziecie potrzebowali liczmanów. Mogą to być: patyczki, zapałki, nakrętki lub po prostu zestaw kredek. Posłuchajcie uważnie krótkiego opowiadania i postarajcie się ułożyć liczmany zgodnie z podawaną liczbą. Jesteście gotowi? Do dzieła!

        • W pewnym domu do świątecznego śniadania zasiadły następujące osoby: tata, mama, babcia Zosia, Ciocia Jadzia z wujkiem Andrzejem i mały Adaś. Ile osób zasiadło do świątecznego stołu?
        • Daria postanowiła ozdobić świąteczny mazurek upieczony przez mamę. Przygotowała więc 8 migdałów. Niestety niesforny Franio zjadł 3 migdały. Ile migdałów zostało Darii do ozdobienia mazurka?
        • W koszyczku było 7 pisanek. Tata wyjął z niego 2 pisanki, aby podarować babci Zosi. Ile pisanek zostało w koszyczku?
        • Po podwórku spacerowało 5 kurcząt. W pewnym momencie z sąsiedniego podwórka przyszły jeszcze 3 kurczątka. Ile teraz kurcząt spaceruje po tym podwórku?

        Jeśli tylko pogoda na to pozwoli wyjdźcie przed dom, a może uda wam się namówić rodziców na spacer. Obserwujcie  przydomowe ogródki. W niektórych pojawiły się już kwiaty. Te najczęściej spotykane w ogródkach to: 

          

                    KROKUSY                    PRYMULKI                    BRATKI

        MOJE "SŁONECZKA"
        ŻYCZĘ WAM I WASZYM RODZINOM
        POGODNYCH ŚWIĄT WIELKANOCNYCH,
        PEŁNYCH WIARY, NADZIEI I MIŁOŚCI.
        RADOSNEGO, WIOSENNEGO NASTROJU,
        MAZURKA SMACZNEGO, 
        ZAJĄCZKA BOGATEGO,
        DYNGUSA MOKREGO,
        PISANEK KOLOROWYCH,
        ŚWIĄT WESOŁYCH I ZDROWYCH.


         

        01.04.2021 (CZWARTEK)

        Temat dnia: "Symbole Świąt Wielkanocnych"

        Cele ogólne:  utrwalenie piosenki "Wielkanocny koszyczek"; uświadomienie znaczenia symboli wielkanocnych; czerpanie radości z przygotowań  do świąt.

        Na dobry początek dnia zapraszam was do zabawy ruchowej przy muzyce.

        DZIŚ UTRWALIMY SOBIE SYMBOLE ŚWIĄT WIELKANOCNYCH

        MOŻECIE JE WSZYSTKIE TUTAJ ZOBACZYĆ

           

                                        PALMA                                      KOSZYCZEK                        LUKROWANA BABKA

            

                                           BARANEK                              MAZURKI                              PISANKI

            

                                       ZAJĄCZEK                          KURCZAK                                          ŻUREK

        Proponuję, abyście spróbowali rozwiązać zagadki:

        • Jest pyszna i słodka, lukrem polana.
          Na wielkanocnym stole czeka na nas od rana. (babka)
        • W wielkanocnym koszyku jest ich bez liku.
          kolorowe i malowane - różnie ozdabiane. (pisanki)
        • Co to za gałązka co kotków ma bez liku
          i chociaż nie zamruczy - miła jest w dotyku. (bazie)
        • Skacze, kica po zielonej łące.
          Uszka ma duże i sterczące.
          Koszyczek pełen pisanek trzyma,
          bardzo wesoła jego mina.
          Dzieci bardzo go kochają,
          bo słodycze od niego dostają. (zajączek)
        • Upleciony ze słomy, z wikliny,
          w nim jajka, sól, wędliny.
          W Wielką Sobotę do kościoła z nim chodzimy,
          a w Niedzielę śniadanie przy nim spędzimy. (koszyczek)
        • Biały, mięciutki, piękną ma wełenkę,
          z której można na drutach zrobić czapkę lub sukienkę. (baranek)
        • Co to za wielkanocna zupa, w której kiełbasa pływa.
          Jest w niej też jajeczko żółte jak słoneczko. (żurek)
        • Mają czerwone łapki i małe dzióbki
          wyskakują wesoło z pękniętej skorupki.
          Mają apetyt na ziarenka i robaczki.
          To nikt inny, jak żółte...?(kurczaczki)

        W Wielką Sobotę idziemy z koszyczkiem do kościoła. Czy wiecie już, co powinno się w nim znaleźć?

        Z pewnością pamiętacie piosenkę, której nauczyliście się w przedszkolu. Spróbujcie ją zaśpiewać.

        Propozycja zabawy matematycznej: "Czego jest więcej?"

        Połącz w pary elementy zbiorów i powiedz, czego jest więcej, mniej lub tyle samo. Możesz pokolorować obrazki. Zbiory znajdziesz tutaj Porownywanie_liczebnosci_zbiorow.pdf

        Propozycja zabawy plastycznej: "Zajączki"

        Do tej zabawy będą ci potrzebne: kolorowy papier, flamastry lub kredki oraz nożyczki. Zobacz, jak łatwo jest zrobić kolorowe zajączki.

        DZIŚ JEST PRIMA APRILIS - JEDYNY DZIEŃ W ROKU, W KTÓRYM MOŻNA BEZKARNIE OSZUKIWAĆ. MAM DLA WAS MAŁĄ NIESPODZIANKĘ, A ZNAJDZIECIE JĄ TUTAJ dla-rodzica.pdf

        Propozycja zabawy grafomotorycznej dla chętnych dzieci: "Pisanki i koguciki"
        Narysuj po śladzie obrazek i pokoloruj go według własnego pomysłu. Postaraj się też ozdobić jajka i dokończyć rysowanie kogucików według wzoru. Obrazek znajdziesz tutaj Cwiczenia_grafomotoryczne.pdf

        Jeśli tylko pogoda na to pozwoli, to wyjdźcie przed dom.
        Posłuchajcie, jak ptaki wesoło śpiewają, a może uda się wam zaobserwować bociana? Spróbujcie wyznaczyć sobie linię startu i mety. Możecie narysować ją na ziemi przy pomocy patyka. Proponuję, abyście dystans od startu do mety pokonali skacząc jak kurczęta, a potem jak zajączki. Zaproście do zabawy rodzica lub rodzeństwo i zabawcie się w berka.

        Po powrocie do domu nie zapomnijcie umyć rąk.

        ŻYCZĘ UDANEJ ZABAWY!



         

         

        31.03.2021 (ŚRODA)

        Temat dnia: "Przygotowania do Wielkanocy"

        Cele ogólne: wprowadzenie owalu, rozpoznawanie i podawanie nazwy kształtu, budowanie pojęcia; rozwijanie myślenia operacyjnego u dzieci; przeliczanie liczebnikami głównymi i porządkowymi w zakresie 8; ćwiczenie sprawności manualnej; zachęcanie do zabaw ruchowych.

        Zapraszam was do zabawy przy muzyce na dobry początek dnia. Zaproście rodziców i rodzeństwo do wspólnej zabawy.

        Spróbujcie rozwiązać zagadki:

        Cztery kąty proste                                                                     By zbudować tę figurę
        i jeszcze do tego,                                                                       weź patyczki trzy.
        cztery równe boki,                                                                     Połącz je końcami z sobą
        co to jest, kolego? (kwadrat)                                                    i jej nazwę powiedz w mig. (trójkąt)       

        Ma je auto, rower, motor,                                                         Dwa są długie, a dwa krótkie,
        hulajnoga ma je też.                                                                   w sumie cztery boki ma.
        Jaka będzie to figura,                                                                 Cztery kąty, wszystkie proste,
        na pewno już wiesz. (koło)                                                        czy wiesz, jak się nazywa? (prostokąt)

        Dziś poznamy nową figurę - owal

        Wiele przedmiotów ma taki kształt

                

        Propozycja zabawy z piosenką "Pisanki"
        Wysłuchajcie uważnie piosenki, a potem ozdóbcie pisanki według jej słów. Szablon do zadania znajdziesz tutaj Pisanki_.pdf

        Zanim wykonasz zadanie, zastanów się i odpowiedz na pytania:

        • Ile pisanek pomalowały dzieci?
        • Jaki obrazek był na pierwszej pisance?
        • Jaki był na drugiej?
        • Jaki na trzeciej?
        • A na czwartej?
        • Która pisanka była ostatnia i co na niej namalowały dzieci?

        Propozycja zabawy relaksacyjnej: "Jajko"

        Do zabawy zaproś rodzica i rodzeństwo. Usiądźcie wygodnie jedno za drugim tak, abyście mogli rysować rodzicowi palcem po plecach. Proszę rodzica, aby przeczytał wierszyk. Zadaniem dziecka jest rysować po plecach rodzica (brata lub siostry) palcami obu dłoni według instrukcji zamieszczonej obok treści wiersza. Zabawę możecie powtórzyć kilkakrotnie.

        "Jajko"
        Idzie jajko pod górę,         Dzieci kroczą palcami po plecach drugiej osoby z dołu do góry.
        zawadziło o chmurę.        Delikatnie łapią opuszkami palców jej uszy.
        Na dół się stoczyło,          Po obu stronach pleców rysują pętelki z góry na dół.
        całe się rozbiło.                Obiema rękami rysują koła na dole pleców.

        Propozycja zabaw ruchowych:

        Propozycja zabawy grafomotorycznej: "Pisanka"
        Do tej zabawy będą ci potrzebne kredki, nożyczki i klej. Twoim zadaniem będzie narysować po śladzie szlaczki na pisance. Wyciąć litery znajdujące sie pod pisanką i ułożyć z nich wyraz - pisanka, a następnie przykleić go nad pisanką. Szablon znajdziesz tutaj Pisanka(1).pdf

        Propozycja zabaw ruchowych na powietrzu:
        Proponuję, abyście wspólnie z rodzicem i rodzeństwem wyszli przed dom. Zabierzcie ze sobą piłkę i zaproście rodzica i rodzeństwo do wspólnej zabawy. Poćwiczcie rzuty i chwyty piłki, odbijajcie piłkę o ścianę (w miejscu, gdzie nie ma okna), ustawcie kosz lub głęboką miskę i poćwiczcie rzuty do celu.
        Po powrocie do domu nie zapomnijcie dokładnie umyć rąk.

        MIŁEJ ZABAWY!


         

        30.03.2021 (WTOREK)

        Temat dnia: "Wielkanocne tradycje naszego regionu"

        Cele ogólne: poznanie zwyczajów ludowych związanych z Wielkanocą charakterystycznych dla regionu dziecka; doskonalenie umiejętności analizy i syntezy słuchowej oraz czytania; kształtowanie myślenia operacyjnego dzieci; rozbudzanie zainteresowania najbliższym regionem, jego przeszłością, tradycjami.

        WIELKANOCNE ZWYCZAJE

        Spróbujcie odpowiedzieć na kilka pytań:

        • Jakie znasz Wielkanocne zwyczaje?
        • Kiedy przygotowujemy koszyczek?
        • Jaki zwyczaj związany jest Niedzielą Wielkanocną?
        • Co robimy w Poniedziałek Wielkanocny?
        • Jaki zwyczaj związany z Wielkanocą lubisz najbardziej?

        Poznajcie jeszcze inne tradycje związane z obchodami Wielkanocy

        Jak widzicie mamy wiele zwyczajów związanych z obchodami Wielkanocy. Z pewnością w waszych domach również pielęgnujecie większość z nich, ale macie też własne. Większość dzieci bardzo lubi ozdabiać jajka. Te pomalowane na jeden kolor, to kraszanki. Natomiast jajka ozdobione różnymi wzorami, to pisanki.

             

                               KRASZANKI                                               PISANKI

        W niektórych domach nadal kultywowany jest zwyczaj bitwy na jajka.

        Propozycja zabawy ruchowej przy muzyce:

        Propozycja zabawy dydaktycznej dla dzieci sześcioletnich:
        Przeczytaj wyrazy z rodzicem. Połącz napis z odpowiednim obrazkiem. Zabawę znajdziesz tutaj Cwiczenie(2).pdf

        Propozycja zabawy plastycznej: "Wielkanocne pisanki"
        Zobaczcie, jak łatwo jest zrobić pisanki. Spośród sposobów pokazanych w filmie, wybierzcie ten, który najbardziej wam się podoba i spróbujcie zrobić własne pisanki.

        Propozycja zabawy ruchowej: "Dziwne kroki"
        Do tej zabawy musicie się trochę przygotować. Zróbcie w pokoju trochę wolnego miejsca. Wyznaczcie linię startu i mety np. przy pomocy skakanek, poduszek czy sznurka. Waszym zadaniem będzie pokonać drogę od linii startu do mety wykonując "dziwne kroki": skacząc jak żaby czy zające, stawiając duże kroki jak bociany, chodząc na czworaka jak koty itp. Zaproście do zabawy rodziców i rodzeństwo.

        Propozycja zabawy dydaktycznej z przeliczaniem: "Wielkanocny koszyczek"
        Do tej zabawy będziecie potrzebować kolorowego papieru, kleju i nożyczek. Waszym zadaniem będzie z kolorowego papieru wyciąć i nakleić w każdym koszyku tyle pisanek, ile wskazuje cyfra pod koszykiem. Koszyki z cyframi znajdziesz tutaj Zabawa_matematyczna.pdf

        Jeśli tylko pogoda na to pozwoli, wyjdźcie z rodzicem przed dom. Proponuję, abyście pomogli w wiosennych porządkach wokół domu. Możecie pomóc w grabieniu, zbieraniu śmieci lub kopaniu w ogródku. Jeśli nie macie takiej możliwości, to pójdźcie razem z rodzicem na spacer. Zaobserwujcie gałązki brzozy. Teraz ma pąki, z których  rozwiną się liście. A może w pobliżu rośnie krzew leszczyny. Na jego gałązkach są bazie, ale inne niż te, które znacie. Wychodząc na spacer nie zapomnijcie o maseczce. Dokładnie umyjcie ręce po powrocie.

          

                                        Brzoza                                        Leszczyna

        MIŁEJ ZABAWY!


         

        29.03.2021 (PONIEDZIAŁEK)

        Temat dnia: "Co to jest tradycja?"

        Cele ogólne: wprowadzenie pojęcia tradycja rozumianego jako przekazywanie obyczajów, poglądów, wierzeń, sposobów myślenia i zachowania, norm postępowania itp. z pokolenia na pokolenie; kształtowanie przeświadczenia o konieczności pokazywania dobrych tradycji rodzinnych, regionalnych, narodowych następnym pokoleniom. 

        "Zupa nic"  Joanna M. Chmielewska

        - Cześć. Ale u was ładnie pachnie - powiedziała Gabi, gdy tylko Zuzia otworzyła jej drzwi. 
        - Anka wraca z wycieczki i będzie zupa nic - wyjaśniła Zuzka.
        - Twoja siostra nie lubi zup? - spytała Gabrysia, kiedy już siedziały na poduchach w pokoju Zuzi i chrupały orzeszki.
        - Lubi.
        - To dlaczego nie będzie zupy?
        - Jak to nie będzie? - zdziwiła się Zuzka. - Przecież mama właśnie gotuje.
        - Ale mówiłaś, że będzie zupa nic, czyli nie będzie zupy.
        - Będzie. Mama gotuje zupę nic. Dlatego tak pachnie wanilią.
        Gabrysia nie wiedziała, czy Zuzka mówi prawdę, czy żartuje. Nigdy nie słyszała o zupie nic. Zupa z wanilią? Waniliowe mogą być lody, ciasto, deser, ale zupa?
        - Nigdy nie jadłaś  zupy nic? - spytała zaskoczona Zuzia.

        - Nie. Naprawdę jest taka zupa?
        - No pewnie. Mniam... Wszyscy ją lubimy: ja, mama, Anka, a najbardziej tata.
        Gabi przełknęła ślinę. Gdyby tak mama Zuzi dała jej spróbować trochę tej niezwykłej zupy, chociaż jedną łyżkę...
        - Kiedy tata pracował za granicą, mówił, że najbardziej tęskni za rodziną i za zupą nic - opowiadała Zuzia. - I jak przyjechał na Wielkanoc, to mama zrobiła bigos, sałatkę, jajka w majonezie, sernik, a specjalnie dla taty ugotowała jeszcze zupę nic. Tacie tak smakowała ta zupa, że ciągle sobie dolewał i dolewał. Potem już zawsze kiedy przyjeżdżał, mama ją gotowała. A jak mama wracała z sanatorium, Anka z tatą też postanowili na powitanie zrobić zupę nic. Pierwszy raz w życiu ją gotowali. Mleko im się przypaliło, zalało całą kuchenkę, musieli je wylać, wyczyścić wszystko i gotować od początku. Mamy zupa jest lepsza, ale tamtą też dało się zjeść. A mama jak się ucieszyła! Tylko dziwiła się trochę, skąd ten zapach spalenizny w domu. I teraz zawsze jak ktoś z nas wraca z wyjazdu do domu, to na powitanie jest zupa nic.. No i oczywiście na Wielkanoc też. To taka nasza rodzinna tradycja.
        - A nasza tradycja wielkanocna to żurek z jajkiem i białą kiełbasą. Bo u mamy w domu jadło się żurek z kiełbasą, a u taty z jajkiem, więc teraz robimy i z jajkiem, i z kiełbasą, żeby każdy miał to, co lubi. - Gabi uśmiechnęła się na to wspomnienie i aż przełknęła ślinę. 
        - A ta zupa nic jest słodka? - zapytała po chwili zaciekawiona.
        - Słodka. Chciałabyś spróbować?
        - No pewnie.
        - To chodź! - Zuzka pociągnęła koleżankę za rękę do kuchni.
        - Mamo, bo Gabi nigdy nie jadła zupy nic. Dasz jej trochę?
        Mama się uśmiechnęła.
        - Dam, tylko niech ostygnie. Ty pewnie też byś chciała?
        Zuzka pokiwała głową.
        - Jakby ciebie nie było, musiałabym czekać ze zjedzeniem zupy na Ankę, a to jeszcze parę godzin - szepnęła Gabrysi na ucho.
        Zupa nic była zimna, słodka i pachniała świętami. Smakowała jak roztopione waniliowe lody. A pływające w niej delikatne chmurki z piany przypominały Gabrysi te, które widziała za oknami samolotu, kiedy wracała z wakacji do domu.

        Pytania do teści opowiadania:

        • Co było tradycją w domu Zuzi?
        • Czym waszym zdaniem jest tradycja?
        • Podajcie przykłady tradycji.
        • Jakie tradycje pielęgnujecie  w swoich domach?
        • Jakie znacie tradycje związane z naszym regionem?
        • Czy w naszej grupie jest coś, co może byc tradycją?
        • Czy tradycje należy przekazywać dalej?
        • Czy można tworzyć nowe tradycje i w jaki sposób?

        Propozycja zabawy naśladowczej: "Jestem muzykantem"

        Podczas śpiewania piosenki dzieci wykonują gesty: wskazują obydwiema rękami siebie, potem drugą osobę, a potem naśladują grę na kolejno wymienianych instrumentach muzycznych, takich jak: pianino, bębenek, puzon, flet itp.

        Propozycja zabawy ruchowej: "Wiosenne porządki" - ćwiczenie dużych grup mięśniowych.
        Dzieci naśladują naprzemiennie wycieranie kurzu na szafie - wspięcie na palce i podniesienie rąk jak najwyżej; mycie podłogi - kucają i rękoma rysują z lewej i prawej strony koła.

        Propozycja zabawy plastycznej: "Nasze tradycje"
        Do tej zabawy będą potrzebne: kartka z bloku formatu A3, dwie kartki z bloku rysunkowego formatu A4 przecięte na pół, kredki, klej, flamaster w dowolnym kolorze. Zadaniem dziecka jest narysować tradycje, które pielęgnuje się w domu (np. związane ze świętami Wielkanocy) na małych kartkach i przyklejenie ich do dużej. Rodzica poproszę o napisanie na kartce flamastrem (najlepiej w ciemnym kolorze) dużymi literami wyrazu TRADYCJA i pocięcie go na pojedyńcze litery. Dzieci z pojedyńczych liter układają wyraz TRADYCJA i przyklejają go do dużej kartki z rysunkami. Powstały plakat możecie powiesić w widocznym miejscu.

        Spróbujcie zaśpiewać piosenkę: "Wielkanocny koszyczek", której uczyliśmy się ostatnio w przedszkolu.

        Wśród kolorowych jajek baranek mały śpi.
        Przytulił się do baziek, Wielkanoc mu się śni.
        Ref. La, li, la, la, li, la, la, li,la,
        Wielkanoc mu się śni.
        La, li, la, la, li, la, la, li, la
        Wielkanoc mu się śni.
        Cukrowe ma futerko, cukrowe różki ma.
        Cukrowym, małym dzwonkiem, cukrowe piosnki gra.
        Ref. La, li, la, la, li, la, la, li, la,
        cukrowe piosnki gra.
        La, li, la, la, li, la, la, li, la,
        cukrowe piosnki gra.
        A obok mały zając wystawił uszka swe.
        Wygląda, nasłuchuje, Wielkanoc zbliża się.
        Ref. La, li, la, la, li, la, la, li, la,
        Wielkanoc zbiża się.
        La, li, la, la, li, la, la, li, la,
        Wielkanoc zbliża się.

        Propozycja zabawy grafomotorycznej: "Kolorowa tradycja"
        Do tej zabawy będzie wam potrzebna kartka z wydrukowanym ćwiczeniem, które znajdziecie tutaj Kolorowa_tradycja.pdf . Waszym zadaniem będzie przy pomocy czarnego flamastra, kredki lub ołówka narysować po kropkach obrazek oraz wypełnić jego kontury dowolną techniką plastyczną: kolorowanie kredkami, malowanie farbami przy pomocy patyczka do uszu lub wyklejenie plasteliną. Wszystko zależy od tego, jakie przybory plastyczne macie w domu.


        Jeśli tylko pogoda na to pozwoli, to wyjdźcie na podwórko lub z rodzicem na spacer. Spróbujcie zaobserwować to, co dzieje się teraz w przyrodzie. W niektórych ogródkach kwitną już krokusy, na krzewach rozwinęły się bazie, a może zobaczycie coś jeszcze? 

            

        ŻYCZĘ WAM MIŁEJ ZABAWY!