• Ćwiczenia ogólnorozwojowe z elementami gimnastyki korekcyjnej.

ZADANIA I CELE PROGRAMU:

Postępowanie korekcyjne ma na celu:

• Wyrabianie u dziecka nawyku prawidłowej postawy ciała we wszystkich sytuacjach i czynnościach dnia codziennego
        • Harmonijny rozwój fizyczny poprzez odpowiednio dobrane ćwiczenia ogólnorozwojowe
        • Wzmożenie wydolności i sprawności fizyczno- ruchowej
        • Naukę umiejętności korygowania wady przez przyswojenie korekcji lokalnych a następnie globalnych, oraz rozciągnięcie mięśni przykurczonych i wzmocnienie osłabionych
        • Wyrabianie wytrzymałości posturalnej
        • Naukę prawidłowego oddychania w czasie wykonywania ćwiczeń w celu zwiększenia pojemności życiowej płuc oraz wydolności sprawności narządu oddychania
        • Wdrażanie do rekreacji ruchowej z uwzględnieniem elementów profilaktyki i korekcji zaburzeń

CELE SZCZEGÓŁOWE WYNIKAJĄCE Z NADRZĘDNEGO  CELU TO:

1. unikanie zachowań powodujących wady postawy, a przejawianie zachowań i stosowanie ćwiczeń sprzyjających prawidłowej postawie ciała,  wyrabianie nawyku prawidłowej postawy ciała, oraz  wzmacnianie gorsetu mięśniowego
        2. stosowanie zasady dyscyplinowania ciała i ducha w działaniach codziennych.
        3. przeciwdziałanie niepożądanym zjawiskom rozwojowym oraz likwidowanie zjawisk już zaistniałych.

Miejscem prowadzenia zajęć będzie Samorządowe Przedszkole w Bielsku.
        Przedszkole posiada duża sala gimnastyczna wyposażona w podstawowy sprzęt do zajęć gimnastycznych. W sąsiedztwie znajduje się plac zabaw oraz boisko „Orlik”. Zajęcia będą prowadzone dwa razy w tygodniu po 30 min. w dwóch grupach wiekowych: dzieci młodsze i dzieci starsze.

PROCEDURY OSIĄGANIA CELÓW

1. Umożliwienie udziału w zajęciach dzieciom zagrożonym wadami postawy, oraz o obniżonej sprawności fizycznej.
        2. Uświadomienie rodzicom przyczyn i skutków wad postawy oraz wskazania i przeciwwskazania w formie pogadanek indywidualnych i zespołowych.
        3. Wybór testów i prób do oceny siły poszczególnych grup mięśniowych – rozciąganie grup mięśni przykurczonych i wzmocnienie osłabionych.
        4. Dokonanie oceny poziomu rozwoju ruchowego dzieci.
        5. Prowadzenie zajęć instruktażowych dla rodziców- zestawy ćwiczeń domowych.
        6. Prowadzenie ćwiczeń różnymi metodami, w tym aktywizującymi (Labana, Orffa, Kniessów, Sherborne, opowieści ruchowej).
        7. Zachęcanie do udziału w zajęciach poprzez stosowanie różnych form jako motywacji do ćwiczeń.
        8. Organizowanie zabaw na świeżym powietrzu (ogród przedszkolny).
        9. Kontrolowanie stanu umeblowania sal grup przedszkolnych do wieku i wzrostu dzieci.

ZASÓB MATERIAŁU PROGRAMOWEGO

Podstawową formą działalności dziecka stosowaną podczas realizacji programu jest zabawa ruchowa. Ćwiczenia gimnastyczne stanowią uzupełnienie zabaw, zwłaszcza w przypadku stosowania ruchu określonego, oddziałującego na stawy czy pewne grupy mięśniowe w celu korygowania postawy.

Ze względu na cel programu przyjęłam podział na trzy grupy zajęć ruchowych:

1. Zabawy i ćwiczenia orientacyjno-porządkowe,
        2. Zabawy i ćwiczenia użytkowe,
        3. Zabawy i ćwiczenia kształtujące.

ROZKŁAD ZAJĘĆ W POSZCZEGÓLNYCH GRUPACH WIEKOWYCH w roku szkolnym 2023/2024:

GRUPA 5-6latki (wychowawca: p. Klementyna Mówińska):

czwartki     13:30-14:00

GRUPA 6latki (wychowawca: p. Wioleta Kozłowska):

w ramach godzin pracy nauczyciela

GRUPA 3-4-5latki (wychowawca: p. Agnieszka Klepczyńska):

środy        13:30-14:00

GRUPA 5latki (wychowawca: p. Małgorzata Spadło)

piątki         13:30-14:00

GRUPA 4latki (wychowawca: p. Beata Tyburczy)

wtorki        13:30-14:00

Zajęcia prowadzi mgr Wioleta Kozłowska