• RYTMIKA SMYKA”

Program zajęć rytmiczno – muzycznych w przedszkolu.

„Rytmika nie jest sztuką, nie jest celem samym w sobie,

jest przygotowaniem do wszystkich sztuk, jest wychowaniem.”

( Emil Jaques- Dalcroze)

Autor programu:

mgr Beata Tyburczy

W nauczaniu elementarnym gry i zabawy ruchowe odgrywają szczególnie ważną rolę. Stymulują rozwój fizyczny, zdrowotny a także osobowościowy dziecka. Istotą tej edukacji jest pobudzanie aktywności ruchowej, która czyni organizm rozwijającego się dziecka sprawnym pod względem fizycznymi  zdrowotnym.

Rytmika jest najpełniejszą metodą wychowania przez sztukę. Będąc syntezą kształcenia umiejętności muzycznych poprzez ruch, śpiew i tworzenie, realizuje cele wychowania ogólnego, opartego na tkwiącej w dziecku potrzebie ruchu i aktywności.

Muzyka zaspokaja potrzebę przeżyć estetycznych i jest przyczyną bezinteresownych wzruszeń. Oprócz działania relaksującego pobudza do aktywności władze umysłowe
        i uczucia, a doznania estetyczne stają się elementem „oczyszczającym” oraz zmniejszającym napięcie i lęk.

Umuzykalnienie dzieci w wieku przedszkolnym stanowi integralną część systemu kształcenia muzycznego. Zajęcia umuzykalniające rozwijają w stopniu elementarnym słuch wysokościowy, poczucie rytmu, koordynacje słuchowo-ruchową i słuchowo-głosową, pamięć i wyobraźnię muzyczną. Muzyka jest ważnym czynnikiem wpływającym na rozwój dziecka. Przeżycia związane z odbiorem muzyki mają duży wpływ na rozwój emocjonalny i estetyczny. Słuchanie muzyki pobudza także rozwój analizatora słuchowego, koncentrację uwagi, pamięć muzyczną i pozamuzyczną. Zajęcia muzyczno-ruchowe i nauka gry na instrumencie umożliwia dziecku nie tylko nabywanie elementarnej wiadomości, ale przede wszystkim rozwijają jego sprawności i nawyki, który maja wpływ na dyspozycje ogólne takie jak: orientacja ruchowa ,szybkość reakcji, pamięć oraz myślenie.

CEL GŁÓWNY:

Celem głównym rytmiki jest umiejętność aktywnego przeżywania i odzwierciedlania muzyki za pomocą tego, co jest najbardziej naturalne dla dziecka – ruchu.

CELE OGÓLNE:

• skoordynowane interpretowanie ruchem tematów rytmicznych
        • oddanie poprzez ruch nastroju i charakteru słyszanej muzyki
        • umiejętność prezentacji podstawowych układów, stosowanych w polskich tańcach ludowych       oraz tańcach towarzyskich
        • integracja zajęć muzycznych z edukacją motoryczno- zdrowotną
        • dbanie o prawidłową postawę ciała

CELE SZCZEGÓŁOWE:

• rozwijać zdolność odczuwania zawartych w utworach treści emocjonalnych
        • kształtowanie szybkiej orientacji oraz rozwijanie procesów hamowania i pobudzania przez stosowanie różnych sygnałów muzycznych
        • kształtowanie umiejętności rozplanowania ruchu w przestrzeni krokami, w czasie wyznaczonym przez rytm
        • reagowanie ruchem na zmiany tempa, dynamiki, wysokość dźwięków
        • realizowanie ruchem przebiegów rytmicznych piosenek lub ich fragmentów
        • charakteryzowanie za pomocą ruchu postaci ludzkich, zwierzęcych, animowanych oraz sytuacji i zdarzeń.
        • wyrobienie u dzieci nawyku prawidłowej postawy ciała we wszystkich sytuacjach
           i czynnościach dnia codziennego
        • uaktywnienie układów: narządów ruchu, krążeniowego i oddechowego
        • poznanie podstawowych kroków wybranych tańców ludowych i towarzyskich
        • umiejętność zachowania się w sytuacjach wymagających ogłady towarzyskiej i dużej dozy kultury osobistej

Rytmika odbywa się raz w tygodniu w każdej grupie wiekowej. Dla 3-4 latków jest to 15 minut a dla 5-6 latków 30 minut, jest to zgodne z podstawą programową wychowania przedszkolnego.

• "Pszczółki" - poniedziałek 8:00 - 8:30
        • " Krasnale" - poniedziałek 8:30 - 9:00
        • " Iskierki (5latki) - środa 10:45 - 11:15
        • " Iskierki" (3-4latki) - środa 11:15 - 11:30