•  

         

         

         

        Standardy Ochrony Małoletnich

        w Samorządowym Przedszkolu w Bielsku

         

         

         

         

         

         

         

         

        Wprowadzono Zarządzeniem Nr 30/2023/2024

        Dyrektora Samorządowego Przedszkola w Bielsku

        z dnia 14 lutego 2024 roku

        w sprawie wprowadzenia standardów ochrony małoletnich

        w Samorządowym Przedszkolu w Bielsku

         

         

        Podstawa prawna:

        1. Ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy domowej (Dz.U. z 2021 r., poz. 1249 oraz z 2023 r., poz. 289 oraz 535)
        2. Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 6 września 2023 r. w sprawie procedury „Niebieskiej Karty” oraz wzorów formularzy „Niebieska Karta” (Dz. U. z 2023 r., poz. 1870)
        3. Ustawa z dnia 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2023 r., poz. 1606 ze zm. z 15.02.2024r.)
        4. Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (Dz.U. z 2023 r., poz. 984 ze zm.)
        5. Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz.U. z 2023 r., poz. 900 ze zm.)

         

        „Standardy ochrony małoletnich” opierają się na założeniach:

        1. W Przedszkolu nie są zatrudniane osoby mogące zagrażać bezpieczeństwu małoletnich.
        2. Wszyscy pracownicy potrafią zdiagnozować symptomy krzywdzenia małoletniego oraz podejmować interwencje w przypadku podejrzenia, że małoletni jest ofiarą przemocy w Przedszkolu lub przemocy domowej.
        3. Podejmowane w Przedszkolu działania nie mogą naruszać praw dziecka, praw człowieka, praw ucznia określonych w Statucie przedszkola oraz bezpieczeństwa danych osobowych.
        4. Dzieci wiedzą, jak unikać zagrożeń w kontaktach z dorosłymi i rówieśnikami.
        5. Małoletni wiedzą, do kogo zwracać się o pomoc w sytuacjach dla nich trudnych i czynią to mając świadomość skuteczności podejmowanych w Przedszkolu działań.
        6. Rodzice poszerzają wiedzę i umiejętności o metodach wychowania dziecka bez stosowania przemocy oraz potrafią uczyć je zasad bezpieczeństwa.
        7. Prowadzone w Przedszkolu postępowanie na wypadek krzywdzenia lub podejrzenia krzywdzenia małoletnich jest zorganizowane w sposób zapewniający im skuteczną ochronę.
        8. Działania podejmowane w ramach ochrony naszych wychowanków przed krzywdzeniem są dokumentowane oraz monitorowane i poddawane okresowej weryfikacji przy udziale wszystkich zainteresowanych podmiotów.

         

        Powyższy dokument jest zbiorem zasad i procedur postępowania w pojawiających się sytuacjach zagrożenia bezpieczeństwa małoletniego. Jego podstawowym celem jest ochrona dzieci przed różnymi formami przemocy oraz budowanie bezpiecznego i przyjaznego środowiska w Przedszkolu.

         

        Dokument „Standardy ochrony małoletnich” został opracowany, zgodnie z Ustawą z dnia 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz.U. z 2023 r., poz. 1606) i spełnia następujące warunki:

        1. Zapoznano z nim personel Przedszkola, rodziców/opiekunów prawnych dzieci przedszkolnych oraz wychowanków.
        2. Dokument udostępniono na stronie internetowej Przedszkola oraz w widocznym miejscu w budynku Przedszkola (tablica ogłoszeń).
        3. Informacje o treści dokumentu upowszechniane są wśród rodziców na zebraniach z rodzicami.
        4. Informacje istotne dla dzieci, zawarte w dokumencie, upowszechniane są w trakcie zajęć dydaktyczno-wychowawczych.
        5. W placówce zatrudnia się personel po wcześniejszej weryfikacji w Krajowym Rejestrze Karnym, Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym. W przypadku zatrudnienia obcokrajowców personel weryfikuje osobę w rejestrach karalności państw trzecich w zakresie określonych przestępstw (lub odpowiadających im czynów zabronionych w przepisach prawa obcego) lub w przypadkach prawem wskazanych poprzez oświadczenia o niekaralności.
        6. Dyrektor Przedszkola określa organizację, stosowanie i dokumentowanie działań podejmowanych w ramach procedur określonych w dokumencie „Standardy ochrony małoletnich”.
        7. W Przedszkolu prowadzona jest systematyczna edukacja wszystkich pracowników z zakresu ochrony dzieci przed krzywdzeniem.
        8. W dokumencie określono procedury interwencji personelu w sytuacjach krzywdzenia lub podejrzenia krzywdzenia małoletniego.
        9. W Przedszkolu ustalone zostały zasady wsparcia małoletniego po ujawnieniu doznanej przez niego krzywdy.
        10. W placówce wyznaczono osoby odpowiedzialne za składanie zawiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstwa na szkodę małoletniego, zawiadamianie sądu opiekuńczego oraz w przypadku instytucji, które posiadają takie uprawnienia, osoby odpowiedzialne za wszczynanie procedury „Niebieskie Karty” oraz osoby odpowiedzialne za przyjmowanie zgłoszeń o zdarzeniach zagrażających małoletniemu i udzielenie mu wsparcia.
        11. Przyjęte zasady i realizowane procedury ochrony dzieci są weryfikowane przynajmniej raz na dwa lata.
        12. W ramach kontroli zasad i praktyk ochrony małoletnich Przedszkole pozyskuje informacje o wychowankach oraz ich rodzicach lub opiekunach prawnych.
        13. Zasady monitoringu oraz termin, zakres i sposób kontroli określa dyrektor Przedszkola.

         

         

         

        Polityka ochrony dzieci przed krzywdzeniem

        w Samorządowym  Przedszkolu w Bielsku

         

        Preambuła:   

        Świadomi niezbywalnych i powszechnych praw dziecka, w tym szczególnie prawa do wolności od przemocy fizycznej i psychicznej zapisanego w Konwencji o prawach dziecka ustanawiamy Politykę ochrony dzieci przed krzywdzeniem w Samorządowym Przedszkolu w Bielsku. Naczelną zasadą obowiązującą wszystkich pracowników jest podejmowanie działań mających na celu dobro dziecka, ochronę jego godności i poszanowanie jego praw, a także zapewnienie dzieciom harmonijnych warunków rozwoju, wolnych od wszelkich form przemocy, krzywdzenia i zaniedbywania. Wszyscy pracownicy zobowiązani są działać w ramach obowiązującego prawa, swoich kompetencji oraz przestrzegać zasad określonych w niniejszym dokumencie. Każdy pracownik przedszkola traktuje każde dziecko z szacunkiem oraz uwzględnia jego potrzeby. Aktywnie angażuje się w działania wzmacniające bezpieczeństwo dzieci w kontekście ochrony przed przemocą oraz w ochronę i promowanie ich praw. Niedopuszczalne jest stosowanie przez pracowników wobec dziecka przemocy w jakiejkolwiek formie.

        Pracownik placówki, realizując te cele, działa w ramach obowiązującego prawa, przepisów wewnętrznych danej instytucji oraz swoich kompetencji poprzez:

        1. Działania profilaktyczne - minimalizujące ryzyko występowania krzywdzenia dzieci,
        2. Działania interwencyjne - mające na celu zapewnienie dziecku bezpieczeństwa,
        3. Pomoc psychologiczną i pedagogiczną - mającą na celu wsparcie dziecka i jego rodziny w przezwyciężeniu trudnych doświadczeń.

         

        Działania te adresowane są zarówno do dzieci i rodziców. Obejmują zakres prac systemowych we współpracy z organem prowadzącym oraz innymi instytucjami i organizacjami.  Polityka Ochrony Dzieci Samorządowego Przedszkola w Bielsku oparta jest na polskim prawie, Konwencji o Prawach Dziecka i Międzynarodowej Karcie Praw Człowieka oraz dobrych praktykach polskich i zagranicznych.

            Rozdział I

        Objaśnienie terminów

        1. Placówka – Samorządowe Przedszkole w Bielsku.
        2. Pracownik przedszkola - osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę, zatrudnione na umowę o dzieło, zlecenie, z własną działalnością gospodarczą a także praktykanci, stażyści i wolontariusze.
        3. Dziecko - w świetle polskiego prawa jest każda istota ludzka od poczęcia aż do osiągnięcia pełnoletniości (tj. do ukończenia 18 roku życia). Do przedszkola uczęszczają dzieci w przedziale wiekowym od 3 lat, a w szczególnie uzasadnionych przypadkach wychowaniem przedszkolnym może zostać objęte dziecko, które ukończyło 2,5 roku. W przypadku dzieci posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wychowaniem przedszkolnym może być objęte dziecko w wieku powyżej 7 lat, nie dłużej jednak niż do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 9 lat. Obowiązek szkolny tych dzieci odracza się zgodnie z art. 38 ustawy – Prawo oświatowe.
        4. Opiekun dziecka - osoba uprawniona do reprezentacji dziecka, w szczególności jego przedstawiciel ustawowy (rodzic, opiekun prawny) lub inna osoba uprawniona do reprezentacji na podstawie przepisów szczególnych lub orzeczenia sądu (w tym rodzina zastępcza). 
        5. Zgoda opiekuna dziecka - oznacza zgodę co najmniej jednego z opiekunów dziecka.                                   Jednak w przypadku braku porozumienia między opiekunami dziecka należy poinformować opiekunów o konieczności rozstrzygnięcia sprawy przez sąd.
        6. Osoba odpowiedzialna za Internet – wyznaczony przez dyrektora przedszkola pracownik sprawujący nadzór nad korzystaniem z Internetu na terenie placówki przez dzieci oraz za bezpieczeństwo dzieci w Internecie. 
        7. Osoba odpowiedzialna za Politykę Ochrony Dzieci – wyznaczony przez dyrektora przedszkola pracownik sprawujący nadzór nad realizacją Polityki Ochrony Dzieci w placówce. 
        8. Dane osobowe dziecka - każda informacja umożliwiająca identyfikację dziecka.
        9. Przez krzywdzenie dziecka należy rozumieć popełnienie czynu zabronionego wpływającego na szkodę dziecka przez jakąkolwiek osobę w tym pracownika przedszkola, jego opiekunów lub zagrożenia dobra dziecka w tym jego zaniedbywanie.
        10. Krzywdzeniem jest: 
        1. Przemoc fizyczna – jest to celowe uszkodzenie ciała, zadawanie bólu lub groźba uszkodzenia ciała.  Przemoc emocjonalna – to powtarzające się poniżanie, upokarzanie i ośmieszanie dziecka, wciąganie dziecka w konflikt osób dorosłych, manipulowanie nim, brak odpowiedniego wsparcia, uwagi i miłości, stawianie dziecku wymagań i oczekiwań, którym nie jest ono w stanie sprostać. 
        2. Przemoc seksualna – to angażowanie dziecka w aktywność seksualną przez osobę dorosłą. Wykorzystywanie seksualne odnosi się do zachowań z kontaktem fizycznym (np. ocieranie się, dotykanie dziecka, współżycie z dzieckiem) oraz zachowania bez kontaktu fizycznego (np. pokazywanie dziecku materiałów pornograficznych, podglądanie, ekshibicjonizm). Przemoc ta może być jednorazowym incydentem lub powtarzać się przez dłuższy czas. 
        3. Zaniedbywanie – to niezaspokajanie podstawowych potrzeb materialnych i emocjonalnych dziecka przez rodzica lub opiekuna prawnego, nie zapewnienie mu bezpieczeństwa, odpowiedniego jedzenia, ubrań, schronienia, opieki medycznej, bezpieczeństwa, brak nadzoru w czasie wolnym oraz odpowiedniej opieki podczas wypełniania obowiązku szkolnego. 
        1. Zespół interdyscyplinarny - to zespół powoływany przez władze samorządowe (wójta, burmistrza albo prezydenta miasta) w ramach realizowania przedsięwzięć na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie. W skład zespołu wchodzą przedstawiciele jednostek organizacyjnych pomocy społecznej, gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, policji, oświaty, ochrony zdrowia oraz organizacji pozarządowych. W skład zespołu interdyscyplinarnego wchodzą także kuratorzy sądowi. Mogą w nim ponadto uczestniczyć prokuratorzy oraz przedstawiciele podmiotów innych niż wymienione. 
        2. Zespół interwencyjny - zespół powołany przez dyrektora przedszkola w skomplikowanych przypadkach. W skład zespołu wchodzą: osoby odpowiedzialne za Politykę Ochrony Dzieci, nauczyciele uczący dziecko, dyrektor, pracownicy mający wiedzę o krzywdzeniu dziecka. Zespół sporządza Kartę interwencji, której wzór stanowi Załącznik nr 1 do Polityki.

         

        Rozdział II

        Zasady rekrutacji personelu (pracowników/wolontariuszy/stażystów/praktykantów)

        1. Rekrutacja członków personelu placówki odbywa się zgodnie z zasadami bezpiecznej rekrutacji personelu.
        2. Zasady rekrutacji personelu stanowią Załącznik nr 2 do niniejszej Polityki.

        Rozdział III

        Zasady ochrony danych osobowych

        1. Dane osobowe dziecka podlegają ochronie na zasadach określonych w ustawie z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
        2. Każde dziecko ma prawo do ochrony jego danych osobowych.
        3. Dane osobowe dziecka są przetwarzane, zgodnie z zadaniami wynikającymi z ustawy o systemie oświaty i funkcjami statutowymi Przedszkola.
        4. Dane osobowe dzieci wykorzystywane są wyłącznie zgodnie z przeznaczeniem do którego zostały udostępnione.
        5. Dane osobowe dzieci wykorzystywane są wyłącznie zgodnie z przeznaczeniem do którego zostały udostępnione.
        6. Opiekunom dzieci przysługuje wgląd do danych osobowych dziecka z możliwością ich zmiany.
        7. Przedszkole zapewnia środki techniczne i organizacyjne zapewniające ochronę danych osobowych przed wglądem osób nieupoważnionych, utratą, uszkodzeniem lub zniszczeniem.
        8. Pieczę nad dokumentami zawierającymi dane osobowe dzieci sprawuje Dyrektor Przedszkola.
        9. Do przetwarzania danych dzieci dopuszczane są tylko osoby uprawnione przez Dyrektora Przedszkola.
        10. Dane dziecka są wyłącznie udostępniane osobom i podmiotom uprawnionym na podstawie odrębnych przepisów.
        11. Osoby dopuszczone do przetwarzania danych zobowiązane są do zachowania w tajemnicy tych danych.
        12. Pracownik instytucji może wykorzystać informacje o dziecku w celach szkoleniowych lub edukacyjnych wyłącznie z zachowaniem anonimowości dziecka oraz w sposób uniemożliwiający identyfikację dziecka.
        13. Pracownicy przedszkola nie udostępniają przedstawicielom mediów informacji o dzieciach i ich opiekunach.
        14. Pracownicy nie kontaktują przedstawicieli mediów z dziećmi.
        15. W uzasadnionych sytuacjach pracownik może skontaktować się z opiekunami dziecka i zapytać o zgodę na podanie danych kontaktowych osobom zainteresowanym.
        16. W celu realizacji materiału medialnego można udostępnić mediom wybrane pomieszczenie instytucji. Decyzję w sprawie udostępnienia  pomieszczenia podejmuje Dyrektor Przedszkola.
        17. Dyrektor Przedszkola, podejmując decyzję, o której mowa w poprzedzającym punkcie, poleca pracownikowi Przedszkola przygotować wybrane pomieszczenie w celu realizacji materiału medialnego w taki sposób, by uniemożliwić filmowanie przebywających na terenie Przedszkola dzieci.
         

         

                                                                              Rozdział IV

        Zasady ochrony wizerunku dziecka

        1. Samorządowe Przedszkole w Bielsku oraz jego pracownicy zobowiązują się do chronienia wizerunku dziecka.
        2. Upublicznienie wizerunku dziecka utrwalonego w jakiejkolwiek formie wymaga pisemnej zgody opiekuna.
        3. Opiekunowie wyrażają pisemną zgodę na umieszczanie zdjęć dziecka na stronach internetowych Przedszkola i wykorzystywanie wizerunku dziecka w materiałach promocyjnych Przedszkola      
        4. Zdjęcia z wizerunkiem dziecka używane są w Przedszkolu jedynie w celu kształtowania lepszej orientacji oraz samodzielności dziecka i występują w następujących miejscach: salach przedszkolnych, łazience, szatni.
        5. Pracownik Przedszkola nie może umożliwić przedstawicielom mediów utrwalania wizerunku dziecka na terenie instytucji bez pisemnej zgody opiekuna dziecka.
        6. Jeżeli wizerunek dziecka stanowi jedynie szczegół całości takiej jak zgromadzenie, krajobraz, publiczna impreza (powyżej 10 osób), zgoda opiekunów na utrwalanie wizerunku dziecka nie jest wymagana.

         

        Rozdział V

        Zasady dostępu dzieci do Internetu

        1. Przedszkole nie zapewnia dzieciom dostępu do Internetu.
        2. Przedszkole, w sytuacji udostępnienia dzieciom łącza internetowego, będzie  zobowiązane podejmować działania zabezpieczające dzieci przed dostępem do treści, które mogą stanowić zagrożenie dla ich prawidłowego rozwoju, w szczególności zainstalować i aktualizować oprogramowanie zabezpieczające.
        3. Na terenie Przedszkola dostęp dziecka do  połączenia internetowego możliwy będzie jedynie pod nadzorem pracownika Przedszkola.  
        4. Pracownik Przedszkola będzie miał obowiązek informowania dzieci o zasadach bezpiecznego korzystania z Internetu.  

         

        Rozdział VI

        Zasady obowiązujące w przedszkolu w zakresie bezpiecznych kontaktów w relacjach pracownik-dziecko, określających, jakie zachowania są dozwolone, a jakie niedozwolone

        w stosunku do dziecka.

        1. Wszyscy pracownicy, wolontariusze, stażyści oraz praktykanci mają obowiązek zapoznać się z Polityką Ochrony Dziecka przed krzywdzeniem obowiązującą w Przedszkolu.
        2. Wszyscy pracownicy, w tym wolontariusze i stażyści, składają oświadczenia dotyczące niekaralności lub toczących się wobec nich postępowań karnych lub dyscyplinarnych za przestępstwa przeciwko wolności seksualnej i obyczajności oraz przestępstwa z użyciem przemocy na szkodę małoletniego – w przypadkach, gdy prawo nie zezwala na pozyskanie informacji z KRK. Oświadczenie stanowi Załącznik nr 3 do Polityki.
        3. Przedstawiciele firm i instytucji, mający kontakt z dziećmi (np. teatrzyki, koncerty, wycieczki, spotkania) są sprawdzani pod względem wiarygodności.
        4. POSIŁKI - dzieci są zachęcane do spożywania posiłków. Jedzą samodzielnie lub w razie potrzeby (prośba rodzica, zgoda dziecka) przy pomocy dorosłego.
        1. Posiłki są spożywane razem, o stałych porach.
        2. Dzieci podczas posiłków nie są zmuszane do ich konsumpcji.
        1. WSPÓLNA AKTYWNOŚĆ - dzieci są zachęcane i motywowane do udziału w proponowanych formach i rodzajach aktywności.
        1. Zajęcia i zabawy są dostosowane do możliwości i wieku dzieci.
        2. Wszelkie ograniczenia dzieci (zdrowotne, wynikające z uprzedzeń czy nieśmiałości) są uwzględniane i akceptowane.
        3. W trakcie zabaw i zajęć opiekę nad dzieckiem sprawuje nauczyciel lub osoba dorosła przez niego wyznaczona, która jest pracownikiem Przedszkola.
        1. ODPOCZYNEK - w przedszkolu jest wyznaczona pora, w której odbywa się odpoczynek.
        1. Dzieci 3 letnie nie są zmuszane do spania, lecz są do odpoczynku zachęcane (słuchanie bajek, muzyki relaksacyjnej).
        2. Nawyki dzieci związane ze snem i zasypianiem są uwzględniane i respektowane.
        3. Dzieci starsze mają możliwość krótkiego odpoczynku, wyciszenia się, a jego sposób zależy od wychowawcy grupy (odpoczynek na poduszkach, słuchanie bajki muzycznej lub czytanej).
        1. SPACERY, WYCIECZKI, ZABAWY NA POWIETRZU - osoby obce nie mają wstępu do ogrodu Przedszkola.
        1. Nauczyciele sprawują ciągły nadzór i opiekę nad dziećmi.
        2. Otoczenie przedszkola w trakcie pobytu dzieci na powietrzu jest monitorowane przez nauczycieli i personel pomocniczy.
        1. JĘZYK I RÓWNE TRAKTOWANIE - możliwości i ograniczenia dzieci są respektowane. Wychowankowie nie są przezywani. Dzieci nie są etykietowane.
        2. DYSCYPLINA - dzieci są wdrażane do przejmowania odpowiedzialności za swoje działania poprzez ponoszenie konsekwencji własnego zachowania.
        1. Dzieci znają obowiązujący w przedszkolu system nagradzania i karania. System ten jest stosowany z zachowaniem praw i poszanowaniem godności dziecka.
        2. Karę stanowi np.: odsunięcie dziecka od zabawy, posadzenie do stolika, zwrócenie uwagi, naprawa popsutej zabawki, otrzymanie symbolu przypisanego do zachowania niezgodnego z zasadami grupy (smutna buźka, chmurka).
        3. Nie stosuje się kar cielesnych (np. bicie, popychanie, szarpanie), słownych (np. wyśmiewanie, przezwiska), zmuszanie, negowanie uczuć.
        4. W każdej sytuacji dziecko jest informowane o konsekwencjach swojego zachowania.
        5. Jeśli jest taka potrzeba, nauczyciel przeprowadza rozmowę z rodzicami w celu ustalenia dalszych działań wychowawczych.
        6. W sytuacji zagrożenia życia i zdrowia dopuszcza się zastosowanie przytrzymania, holding po uzyskaniu pisemnej zgody rodziców.
        7. Procedura postępowania z dzieckiem sprawiającym trudności wychowawcze stanowi Załącznik nr 4 do Polityki.
        8. Rodzice są zapoznawani z obowiązującymi zasadami.
        1. CZYNNOŚCI HIGIENICZNE - w Przedszkolu są wdrażane dzieciom zasady dbania o higienę: dzieci myją ręce przed posiłkami, po powrocie z podwórka, po skorzystaniu z toalety, malowaniu, lepieniu. Wszystkie grupy myją zęby.
        1. Dzieci powinny być samodzielne w załatwieniu swoich potrzeb fizjologicznych. Personel pomaga małym dzieciom (za ich zgodą) w ubieraniu i rozbieraniu się.
        2. Na prośbę małego dziecka może być mu udzielona pomoc w wykonaniu czynności higienicznych.

        Dbając o zapewnienie dziecku komfortu psychicznego i fizycznego, w przypadku zabrudzenia się (moczem, kałem, wymiocinami lub inne) dziecko jest myte i przebierane w suche ubranie przez personel pomocniczy. W przypadku braku zapasowego ubrania dziecko zostanie przebrane w dostępne w przedszkolu ubrania. Opiekunowie podpisują Zgodę na pomoc dziecku w czynnościach higienicznych oraz w przypadku braku ubrań dziecka wykorzystanie innych dostępnych. Załącznik nr 5 do Polityki

        1. Pracownicy Przedszkola nie podają dzieciom żadnych leków, a jeżeli zachodzi taka potrzeba, robi to personel medyczny lub inna osoba przeszkolona - reguluje to procedura dotycząca sytuacji, gdy do przedszkola uczęszcza dziecko przewlekle chore.
        2. Gdy dziecko źle się poczuje w ciągu dnia, wychowawca jest zobowiązany do zapewnienia dziecku ustronnego miejsca do odpoczynku i zawiadamia o tym fakcie rodziców.
        3. Przedszkole zgłasza przypadek wszawicy do Niepublicznego Ośrodka Zdrowia w Bielsku, poproszenie pielęgniarki środowiskowej o przybycie do przedszkola i sprawdzenie czystości u dzieci, reguluje to procedura postępowania w przypadku wystąpienia w Przedszkolu choroby zakaźnej, wszawicy.
        4. Sale, w których przebywają dzieci są stale wietrzone, odkurzane i myte przez personel do tego zobowiązany, a środki służące czystości zabezpieczone przed dziećmi.
        1. Przyprowadzanie i odbieranie dzieci:
        1. Na początku roku szkolnego opiekunowie na piśmie upoważniają osoby do odbierania dziecka z Przedszkola.
        2. Dziecko z Przedszkola odbierają osoby upoważnione pełnoletnie.
        3. Szczegółowe zasady odbierania dziecka z Przedszkola zawarte są w procedurach:
        • Procedura przyprowadzania i odbierania dziecka z przedszkola – Załącznik nr 6,
        • Procedura postępowania w sytuacji, gdy nauczyciel podejrzewa, że dziecko z przedszkola chce odebrać rodzic/prawny opiekun, osoba upoważniona będąca pod wpływem alkoholu, narkotyków, zachowująca się agresywnie, która nie jest w stanie zapewnić dziecku bezpieczeństwa  - Załącznik nr 7,
        • Procedura postępowania w sytuacji odbierania dziecka z przedszkola przez rodziców rozwiedzionych, żyjących w separacji lub w wolnym związku – Załącznik nr 8,
        • Procedura postępowania w sytuacji, gdy/rodzic/opiekun prawny notorycznie odbiera dziecko z przedszkola po godzinach urzędowania placówki - Załącznik nr 9.

         

        Rozdział VII

        Rozpoznawanie i reagowanie na czynniki ryzyka krzywdzenia dzieci

        1. Pracownicy placówki posiadają wiedzę i w ramach wykonywanych obowiązków zwracają uwagę na czynniki ryzyka krzywdzenia dzieci. 
        2. W przypadku zidentyfikowania czynników ryzyka, pracownicy (nauczyciele, dyrektor) placówki podejmują rozmowę z rodzicami, przekazując informacje na temat dostępnej oferty wsparcia i motywując ich do szukania pomocy. 
        3. Pracownicy (wyznaczeni nauczyciele) monitorują sytuację dziecka.
        1. Zbierają informacje na temat funkcjonowania dziecka od wszystkich osób z nim pracujących,
        2. Konsultują z psychologiem zatrudnionym w Przedszkolu, to jak dziecko funkcjonuje, 
        1. Psycholog samodzielnie dokonuje obserwacji dziecka w grupie i pozostaje w stałym kontakcie z bezpiecznym dorosłym dla dziecka, jeśli taki został wyłoniony w trakcie przyglądania się sytuacji.
        2. Raz w miesiącu zbiera się zespół osób pracujących z dzieckiem w celu ujednolicenia              informacji i ustalenia kolejnych działań na rzecz dobra dziecka.
        3. Szczegółowe zasady postępowania określają odpowiednie procedury:
        1. Procedura interwencji w przypadku krzywdzenia dziecka poza PrzedszkolemZałącznik nr 10,
        2. Procedura interwencji w przypadku krzywdzenia dziecka przez pracownika PrzedszkolaZałącznik nr 11,
        3. Procedura postępowania w przypadku krzywdzenia dziecka przez kolegówZałącznik nr 12.
        4. Procedura „Niebieskiej Karty” Załącznik nr 13.

         

        Rozdział VIII

        Zasady ustalania Planu wsparcia dla małoletniego po ujawnieniu krzywdzenia

        1. Plan wsparcia dla małoletniego, po ujawnieniu jego krzywdzenia, opracowuje zespół nauczycieli i specjalistów zatrudnionych w Przedszkolu, powołany przez dyrektora. W jego skład mogą wchodzić: wychowawca grupy przedszkolnej, pedagog specjalny, psycholog.
        2. Struktura dokumentu „Plan wsparcia małoletniego po ujawnieniu krzywdzenia” (Podstawa prawna: Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej w sprawie organizacji i świadczenia pomocy psychologiczno-pedagogicznej (Dz.U. z 2023 r., poz. 1798):
        1. imię i nazwisko dziecka,
        2. imiona i nazwiska członków zespołu sporządzającego plan wsparcia,
        3. podstawa opracowania plan wsparcia,
        4. diagnoza sytuacji małoletniego po ujawnieniu krzywdzenia,
        5. cel wsparcia małoletniego,
        6. identyfikacja zasobów wewnętrznych Przedszkola oraz źródeł zewnętrznych wsparcia dziecka - ofiary krzywdzenia,
        7. zakres współdziałania Przedszkola z podmiotami zewnętrznymi na rzecz wsparcia dziecka,
        8. zakres, wymiar godzin, okres wsparcia udzielonego dziecku,
        9. formy i metody wsparcia dziecka,
        10. ocena efektywności wsparcia udzielonego dziecku.
        1. Przeprowadzenie diagnozy sytuacji małoletniego po ujawnieniu krzywdzenia:
        1. charakterystyka doznanej krzywdy (rodzaj doznanej krzywdy, okoliczności doznanej krzywdy, stopień naruszenia prawa, stopień zagrożenia bezpieczeństwa małoletniego – w obszarze zdrowia, życia, rozwoju dziecka),
        2. analiza dostępnej dokumentacji, np. wyniki rozmów z dzieckiem, wyniki obserwacji dziecka (zachowanie, wygląd) dokonane przez np. rodziców, nauczycieli, innych pracowników oraz instytucji wspomagających ochronę dziecka, specjalistów – psychologów, pedagoga, terapeutę,
        3. określenie czynników ryzyka doznanej krzywdy oraz czynników wsparcia małoletniego – ustalenie indywidualnych potrzeb ofiary krzywdzenia w obszarze jej zdrowia/życia, zdrowia psychicznego, funkcjonowania emocjonalno-społecznego oraz w obszarze prawnym i socjalnym.
        1. Zdefiniowanie celu oferowanego wsparcia, np.:
        1. udzielanie systematycznej/okresowej pomocy, np.  psychologiczno-pedagogicznej, terapeutycznej, prawnej,
        2. zapewnienie specjalistycznego wsparcia dziecku/jego rodzinie,
        3. wdrożenie działań mających przywrócić równowagę emocjonalną dziecku/jego rodzinie,
        4. wspieranie rodziców/opiekunów prawnych dziecka w rozwiązywaniu problemów wychowawczych,
        5. pomoc dziecku w rozwiązywaniu konfliktów intrapsychicznych,
        6. złagodzenie psychicznych i behawioralnych objawów skrzywdzenia złagodzenie stresu, lęku małoletniego,
        7. zapewnienie bezpieczeństwa (np. socjalnego, psychicznego, prawnego),
        8. wzmacnianie poczucia własnej wartości dziecka,
        9. kształcenie umiejętności radzenia sobie z brakiem akceptacji społecznej, izolowaniem, dyskredytowaniem, z trudnymi sytuacjami w środowisku rodzinnym i społecznym, np. przedszkolnym.
        1. Identyfikacja zasobów wewnętrznych Przedszkola oraz źródeł zewnętrznych wsparcia dziecka - ofiary krzywdzenia, np.:
        1. zasoby wewnętrzne przedszkola: dyrektor, zespół interwencyjny, specjaliści zatrudnieni w przedszkolu, rodzice/opiekunowie prawni dziecka,
        2. źródła zewnętrzne wsparcia dziecka krzywdzonego, np. sąd rodzinny, kurator sądowy, policja, poradnia psychologiczno-pedagogiczna, placówki doskonalenia nauczycieli, służba zdrowia, MOPS/GOPS; organizacje pozarządowe działające na rzecz ochrony dzieci przed krzywdzeniem.
        1. Ustalenie zakresu współdziałania przedszkola z podmiotami zewnętrznymi na rzecz wsparcia dziecka. Pracownicy przedszkola działają na rzecz wsparcia dziecka zgodnie   z zakresem swoich obowiązków i uprawnień, współpracując z rodzicami/opiekunami prawnymi dziecka.
        2. Ustalenie harmonogramu działań w ramach wsparcia udzielanego dziecku.
        3. Ustalenie zakresu, wymiaru godzin, okresu wsparcia:
        1. zakres wsparcia wynika ze zdiagnozowanych w różnych obszarach indywidualnych potrzeb rozwojowych, edukacyjnych oraz psychofizycznych dziecka – ofiary krzywdzenia,
        2. wymiar godzin i okres, w jakim będzie udzielane wsparcie zależy od doświadczanych przez dziecko skutków krzywdy oraz zaobserwowanych efektów wsparcia dziecka w okresie ich monitorowania.
        1. Ocena efektywności udzielanego wsparcia:
        1. Zasady i sposób monitorowania efektów wsparcia - 2 razy w roku szkolnym: wyniki obserwacji prowadzonej przez nauczycieli i specjalistów, rodziców/opiekunów prawnych dziecka (sojuszników dziecka), wyniki rozmów z dzieckiem, efekty wsparcia udzielanego dziecku  przez podmioty zewnętrzne, analiza dostępnej dokumentacji.
        2. Ocena efektów wsparcia: ocena adekwatności udzielonego wsparcia do zdiagnozowanych potrzeb dziecka – ofiary krzywdzenia.

         

        Rozdział IX

        Zadania i obowiązki pracowników Przedszkola

        Psycholog przedszkolny - w sytuacji podejrzenia przemocy wobec dziecka:

        1. Udziela bezpośredniej pomocy dziecku, jeśli zagrożone jest jego zdrowie lub życie (np. w sytuacji obrażeń na ciele), organizuje pomoc medyczną, wzywając karetkę pogotowia lub jeśli stan zdrowia dziecka nie kwalifikuje się do jej wezwania karetki, wysyła wniosek do sądu rejonowego - Wydział rodzinny i do spraw nieletnich z prośbą  o wydanie zgody na poddanie dziecka badaniu lekarskiemu bez wiedzy i zgody rodziców i ewentualnie (także jeśli uzyskanie zgody nie jest możliwe natychmiast), odprowadza dziecko do lekarza pediatry prosząc o dokonanie opisu stanu dziecka (zaświadczenie może być  dowodem w sprawie o krzywdzenie).
        2. Zbiera informacje o dziecku w celu wstępnego zdiagnozowania jego sytuacji, ponadto dane świadczące o przemocy lub wykluczające ją, kto jest sprawcą krzywdzenia i w jakiej relacji pozostaje z dzieckiem, jak często i od jak dawna dziecko jest krzywdzone, informacje o zachowaniach pozostałych członków rodziny wobec dziecka, relacjach jakie ma dziecko z osobą  rodzica niekrzywdzącego, o osobach wspierających je, informacje o innych czynnikach towarzyszących przemocy (np. uzależnieniu od alkoholu rodziców). Dane te pozyskuje od:
        1. innych pracowników przedszkola,
        2. samego dziecka,
        3. rodziców dziecka.
        1. Przewodniczy Zespołowi interwencyjnemu.
        2. Wszczyna procedurę „Niebieskie Karty”.
        3. Przeprowadza we współpracy z wychowawcą oraz innymi osobami zaangażowanymi w pomoc dziecku, ocenę zagrożenia dziecka przemocą.
        4. Organizuje pomoc materialną uczniom zagrożonym zaniedbaniem.
        5. Współpracuje z dyrektorem w podejmowaniu interwencji:
        1. informuje dyrektora szkoły o każdym przypadku podejrzenia przemocy w rodzinie,
        2. gromadzi i przetrzymuje wszelką dokumentację.
        1. W przypadku powołania do grupy diagnostyczno-pomocowej przez Zespół Interdyscyplinarny obowiązkowo uczestniczy w jej pracach.
        2. Monitoruje sytuację dziecka poprzez kontakt z wychowawcą, nauczycielami, także pracownikami niepedagogicznymi – dbając jednocześnie o zapewnienie poufności i niewłączanie osób nie związanych z pracą nad konkretnym przypadkiem.
        3. Współpracuje ze specjalistami z poradni specjalistycznych, do których kierowane jest dziecko lub jego rodzice.
        4. Informuje rodziców o podjętych działaniach na rzecz dziecka, w tym m.in. kontakcie z zespołem interdyscyplinarnym i podjętych przez ten zespół decyzjach oraz zaleceniach/ propozycjach działań dla rodzica.
        5. Konsultuje prowadzone sprawy ze specjalistami w poradniach specjalistycznych.
        6. Prowadzi dokumentację dotyczącą udzielanej pomocy psychologiczno‐pedagogicznej (dziennik oraz dokumentację badań i czynności uzupełniających dot. każdego ucznia objętego pomocą psychologiczno‐pedagogiczną).

         

        Wychowawca grupy przedszkolnej - w sytuacji, gdy podejrzewa, że dziecko jest krzywdzone:

        1. Udziela bezpośredniej pomocy dziecku, jeśli zagrożone jest jego zdrowie lub życie (np. w sytuacji obrażeń  na ciele), organizuje pomoc medyczną, wzywając karetkę pogotowia lub jeśli stan zdrowia dziecka nie kwalifikuje się  do jej wezwania, wysyła wniosek do sądu rejonowego Wydział rodzinny i do spraw nieletnich, z prośbą o wydanie zgody na poddanie dziecka badaniu lekarskiemu bez wiedzy i zgody rodziców i ewentualnie (także jeśli uzyskanie zgody nie jest możliwe natychmiast), odprowadza dziecko do lekarza pediatry prosząc o dokonanie opisu stanu dziecka (zaświadczenie może być  dowodem w sprawie o krzywdzenie).
        2. Kontaktuje się z psychologiem, przekazując mu informacje o swoich obserwacjach.
        3. Sporządza notatkę służbową z podejrzenia przemocy.
        4. Swoje spostrzeżenia zapisuje i włącza do indywidualnej dokumentacji dziecka.
        5. Współpracuje z psychologiem, ustalając plan pomocy dziecku.
        6. Systematycznie monitoruje sytuację dziecka obserwując ewentualne zmiany jego zachowania, zamieszczając opisy w indywidualnej dokumentacji ucznia.
        7. Udziela dziecku wsparcia na wszystkich etapach pomocy.

         

        Terapeuta – w  sytuacji, gdy podejrzewają, że dziecko jest krzywdzone:

        1. Kontaktuje się z jego wychowawcą i psychologiem, przekazując im informacje o swoich podejrzeniach i obserwacjach oraz dołącza notatkę służbową z podejrzenia przemocy. Jeśli kontakt danego dnia nie jest możliwy – zapisuje wiernie stwierdzone fakty w notatce służbowej  i przekazują niezwłocznie dnia następnego.
        2. Prowadzi wnikliwe obserwacje dziecka podczas prowadzonych przez siebie zajęć.
        3. Za upoważnieniem dyrektora bierze udział w posiedzeniach Zespołu interwencyjnego.
        4. Udziela pomocy psychologiczno-pedagogicznej w bieżącej pracy z dzieckiem.

         

        Pomoc nauczyciela - w sytuacji podejrzenia krzywdzenia dziecka:

        1. Kontaktuje się z jego wychowawcą i psychologiem, przekazuje im informacje o swoich podejrzeniach i obserwacjach.
        2. W każdej możliwej sytuacji, obserwuje zachowanie dziecka i niesie mu pomoc.
        3. W sytuacjach zagrożenia dziecka chronią go przed kontaktem z osobą stosującą przemoc.
        4. Zwraca szczególną uwagę na stan trzeźwości, stopień pobudzenia osób odbierających dziecko z przedszkola. Sprawdza aktualność upoważnienia do odbioru dziecka.

         

        Rozdział X

        Dokumentowanie zdarzeń podejrzenia krzywdzenia lub krzywdzenia małoletnich i archiwizowanie wytworzonej dokumentacji

        1. Dla każdego zdarzenia podejrzenia krzywdzenia lub krzywdzenia małoletnich zakładana jest imienna teczka z nazwiskiem małoletniego.
        2. Teczkę zakłada i prowadzi psycholog przedszkolny.
        3. Do czasu zakończenia sprawy teczka pozostaje w gabinecie psychologa i jest należycie chroniona przed dostępem osób nieuprawnionych.
        4. W teczce umieszcza  się:
        1. Zgłoszenie podejrzenia krzywdzenia lub zgłoszenie krzywdzenia.
        2. Protokół rozmowy ze zgłaszającym, o ile jest możliwym jego sporządzenie.
        3. Protokoły i notatki z rozmów z małoletnim i osobą jemu najbliższą lub niekrzywdzącym rodzicem/opiekunem.
        4. Protokół z posiedzenia Zespołu interwencyjnego, powołanego przez dyrektora.
        5. Kopię „Niebieskiej Karty – A”, w przypadku, gdy zostanie wszczęta procedura „Niebieskie Karty”
        6. Kopię „Niebieskiej Karty – B”, w przypadku, gdy została wszczęta procedura „Niebieskie Karty ”
        7. Protokoły z rozmów z osobą krzywdzącą – o ile taka będzie przeprowadzana.
        8. Korepsondencję pomiędzy np. Poradnią psychologiczno-pedagogiczną, Sądem rodzinnym, Ośrodkiem Pomocy Społecznej i innymi.
        9. Plan wspierania ucznia krzywdzonego.
        10. Karty monitorowania zachowań krzywdzonego, opinie wychowawcy i nauczycieli uczących.
        11. Ocena efektywności wsparcia.
        12. Wykaz telefonów, adresów instytucji świadczących wsparcie ofiarom przemocy.

         

        Rozdział XI

        Monitoring stosowania Polityki

        1. Dyrektor Przedszkola wyznacza osobę odpowiedzialną za monitorowanie realizacji niniejszej Polityki w Przedszkolu.
        2. Osoba, o której mowa w punkcie poprzedzającym, jest odpowiedzialna monitorowanie realizacji Polityki, za reagowanie na sygnały naruszania Polityki oraz za proponowane zmiany w Polityce.
        3. Osoba, o której mowa w punkcie 1 niniejszego paragrafu, przeprowadza wśród pracowników Przedszkola, raz na 12 miesięcy, ankietę monitorującą poziom realizacji polityki. Wzór ankiety stanowi załącznik nr 14 do niniejszej Polityki.
        4. Osoba, o której mowa w punkcie 1 niniejszego paragrafu, dokonuje opracowania ankiet wypełnionych przez pracowników Przedszkola i sporządza na tej podstawie raport z monitoringu, który następnie przekazuje dyrektorowi Przedszkola.
        5. Dyrektor Przedszkola wprowadza do Polityki niezbędne zmiany i ogłasza pracownikom Przedszkola nowe brzmienie Polityki, w formie tekstu jednolitego.

         

        Rozdział XII

        Przepisy końcowe

        1. Polityka wchodzi w życie z dniem jej ogłoszenia.
        2. Ogłoszenie następuje w sposób dostępny dla pracowników Samorządowego Przedszkola w Bielsku oraz rodziców dzieci uczęszczających do Przedszkola, w szczególności poprzez wywieszenie na tablicach ogłoszeń w Przedszkolu oraz udostępnienie na stronie internetowej.

        ZAŁĄCZNIKI:

         

        Załącznik nr 2

        Zasady bezpiecznej rekrutacji personelu

        1. Dyrektor Przedszkola poznaje dane kandydata/kandydatki, które pozwolą mu jak najlepiej poznać jego/jej kwalifikacje, w tym stosunek do wartości podzielanych przez placówkę, takich jak ochrona praw dzieci i szacunek do ich godności.
        2. Placówka musi zadbać, aby osoby przez nią zatrudnione (w tym osoby pracujące na podstawie umowy zlecenie, stażyści, praktykanci oraz wolontariusze) posiadały odpowiednie kwalifikacje do pracy z dziećmi oraz były dla nich bezpieczne. Aby sprawdzić powyższe, w tym stosunek osoby zatrudnianej do dzieci i podzielania wartości związanych z szacunkiem wobec nich oraz przestrzegania ich praw, placówka może żądać danych (w tym dokumentów) dotyczących: wykształcenia, kwalifikacji zawodowych oraz przebiegu dotychczasowego zatrudnienia kandydata/kandydatki.
        3. W każdym przypadku placówka musi posiadać dane pozwalające zidentyfikować osobę przez nią zatrudnioną, niezależnie od podstawy zatrudnienia. Placówka powinna zatem znać:
        1. imię (imiona) i nazwisko,
        2. datę urodzenia,
        3. dane kontaktowe osoby zatrudnianej.
        1. Placówka może prosić kandydata/kandydatkę o przedstawienie referencji od poprzedniego pracodawcy lub o podanie kontaktu do osoby, która takie referencje może wystawić. Podstawą dostarczenia referencji lub kontaktu do byłych pracodawców jest zgoda kandydata/kandydatki. Niepodanie takich danych w świetle obowiązujących przepisów nie powinno rodzić dla tej osoby negatywnych konsekwencji w postaci np. odmowy zatrudnienia wyłącznie w oparciu o tę podstawę. Placówka nie może samodzielnie prowadzić tzw. screeningu osób ubiegających się o pracę, gdyż ograniczają ją w tym zakresie przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych oraz Kodeksu pracy.
        2. Przed dopuszczeniem osoby zatrudnianej do wykonywania obowiązków związanych z opieką nad małoletnimi placówka jest zobowiązana sprawdzić osobę zatrudnianą w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym – rejestr z dostępem ograniczonym. Rejestr dostępny jest na stronie: rps.ms.gov.pl. By móc uzyskać informacje z rejestru z dostępem ograniczonym, konieczne jest uprzednie założenie profilu placówki.
          Aby sprawdzić osobę w Rejestrze organizacja potrzebuje następujących danych kandydata/kandydatki:
        1. imię i nazwisko,
        2. data urodzenia,
        3. pesel,
        4. nazwisko rodowe,
        5. imię ojca,
        6. imię matki.
        1. Wydruk z Rejestru należy przechowywać w aktach osobowych pracownika lub analogicznej dokumentacji dotyczącej wolontariusza/osoby zatrudnionej w oparciu o umowę cywilnoprawną.
        2. Kandydat/kandydatka składa w placówce informację z Krajowego Rejestru Karnego o niekaralności w zakresie przestępstw określonych w rozdziale XIX i XXV Kodeksu karnego, w art. 189a i art. 207 Kodeksu karnego oraz w ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii (Dz. U. z 2023 r. poz. 172 oraz z 2022 r. poz. 2600), lub za odpowiadające tym przestępstwom czyny zabronione określone w przepisach prawa obcego.
        3. Jeżeli osoba posiada obywatelstwo inne niż polskie wówczas powinna przedłożyć informację z rejestru karnego danego państwa, uzyskiwaną do celów działalności zawodowej, związanej z kontaktami z dziećmi, bądź informację z rejestru karnego, jeżeli prawo tego państwa nie przewiduje wydawania informacji dla w/w celów.
        4. Jeżeli prawo państwa, z którego ma być przedłożona informacja o niekaralności nie przewiduje wydawania takiej informacji lub nie prowadzi rejestru karnego, wówczas kandydat/kandydatka składa pod rygorem odpowiedzialności karnej oświadczenie o tym fakcie wraz z oświadczeniem, że nie była prawomocnie skazana w tym państwie za czyny zabronione odpowiadające przestępstwom określonym w rozdziale XIX i XXV Kodeksu karnego, w art. 189a i art. 207 Kodeksu karnego oraz w ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii oraz nie wydano wobec niej innego orzeczenia, w którym stwierdzono, iż dopuściła się takich czynów zabronionych, oraz że nie ma obowiązku wynikającego z orzeczenia sądu, innego uprawnionego organu lub ustawy, stosowania się do zakazu zajmowania wszelkich lub określonych stanowisk, wykonywania wszelkich lub określonych zawodów albo działalności, związanych z wychowaniem, edukacją, wypoczynkiem, leczeniem, świadczeniem porad psychologicznych, rozwojem duchowym, uprawianiem sportu lub realizacją innych zainteresowań przez małoletnich, lub z opieką nad nimi.
        5. Pod oświadczeniami składanymi pod rygorem odpowiedzialności karnej składa się oświadczenie o następującej treści: Jestem świadomy/a odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia. Oświadczenie to zastępuje pouczenie organu o odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.
        6. Odmowa złożenia takiego oświadczenia nie może rodzić dla kandydata/kandydatki żadnych negatywnych konsekwencji, w tym być wyłączną podstawą odmowy zatrudnienia. Formularz stanowi załącznik nr 3 do Polityki ochrony dzieci.

         

         

         

        Załącznik nr 4

        Procedura postępowania z dzieckiem sprawiającym trudności wychowawcze

         

        1. Nauczyciel nawiązuje kontakt z rodzicami w celu przekazania i pozyskania dodatkowych informacji oraz uzgodnienia wspólnego oddziaływania wychowawczego
        2. Kontakty rodziców/opiekunów z nauczycielami przebiegają według ustalonego i podanego na początku roku szkolnego planu współpracy z rodzicami, uwzględniającego:
        1. Zebrania z rodzicami,
        2. Imprezy okolicznościowe organizowane w przedszkolu,
        3. Dni otwarte w przedszkolu.
        1. Rodzice/opiekunowie mają możliwość kontaktów dodatkowych poza ustalonym harmonogramem w miarę potrzeb wynikających z aktualnych sytuacji, ale powinny one odbywać się po uprzednim ustaleniu z nauczycielem terminu i miejsca takiego spotkania.
        2. Miejscem kontaktów nauczycieli z rodzicami może być jedynie przedszkole.
        3. Nauczyciele przeprowadzają rozmowy z rodzicami tylko w danym pomieszczeniu, a nie na korytarzu.
        4. W sytuacjach uzasadnionych wychowawczo nauczyciel organizuje spotkanie indywidualne          z rodzicami/ opiekunami w uzgodnionym miejscu i terminie.
        5. Nie dopuszcza się rozmów nauczycieli z rodzicami/opiekunami i udzielania informacji o dziecku w czasie trwania zajęć.
        6. Nauczyciel podejmuje działania wychowawcze zmierzające do eliminacji trudności i rozwiązywania problemów dziecka:
        1. za zgodą rodziców kieruje dziecko na konsultacje specjalistyczną (psycholog terapeuta),
        2. prowadzi działania kompensacyjne.
        1. Nauczyciel wspomaga rodziców w pracy z dzieckiem poprzez:
        1. wskazanie odpowiadającej problemowi literatury,
        2. przekazywanie propozycji zabaw i ćwiczeń,
        3. dostarczanie wiedzy o instytucjach wspomagających rodzinę,
        4. skierowanie do specjalisty.
        1. Nauczyciel szczegółowo zapoznaje członków rady pedagogicznej z zaistniałym problemem i przedstawia podejmowane wnioski do realizacji.
        2. Kierując się dobrem dziecka w przypadku pojawiających się problemów rozwojowych i braku współpracy nauczyciela z rodzicami/ opiekunami prawnymi, dyrektor przeprowadza w obecności nauczyciela grupy rozmowę z rodzicami i sporządza z tego spotkania notatkę służbową.
        3. Wszelkie sygnały na temat zachowania dziecka kierowane do nauczyciela muszą zostać odnotowane.
        4. Z każdej ,,trudnej” rozmowy indywidualnej z rodzicami należy sporządzić notatkę służbową.
        5. W przypadku braku zgody rodzica na przeprowadzenie badań specjalistycznych oraz braku jakiejkolwiek współpracy z przedszkolem, przy problemie dotyczącym dziecka zagrażającego bezpieczeństwu innych, Rada Pedagogiczna podejmuje decyzję o skierowaniu wniosku do sadu rodzinnego, o wgląd w sytuację rodziny i dziecka.

         

         

         

        Załącznik nr 6

         

        Procedura przyprowadzania i odbierania dziecka z przedszkola

         

        I . Przyprowadzanie dzieci do przedszkola:

        1. Rodzice (opiekunowie prawni), opiekunowie lub osoby świadczące usługi przewozowe są odpowiedzialni za bezpieczeństwo dzieci w drodze do przedszkola i z przedszkola do domu.
        2. Osobiście powierzają oni dziecko nauczycielowi w szatni, nie wchodząc do sali przedszkolnej.
        3. Odpowiedzialność nauczyciela za bezpieczeństwo dziecka rozpoczyna się dopiero z chwilą przekazania dziecka w szatni przedszkola.
        4. Osoba odbierająca dziecko od rodzica ma obowiązek zwrócić uwagę czy dziecko nie wnosi do sali przedmiotów zagrażających bezpieczeństwu i zdrowiu.
        5. Rodzice są zobowiązani do przyprowadzania do przedszkola dzieci zdrowych i czystych.
        6. Dzieci chore lub podejrzane o chorobę nie należy przyprowadzać do przedszkola.                W sytuacjach zagrażających zdrowiu dziecka i innych podopiecznych nauczyciel, po konsultacji z dyrektorem ma prawo nie przyjąć chorego dziecka.
        7. Rodzice mają obowiązek zgłaszać wszelkie poważne dolegliwości dziecka i udzielenie wyczerpujących informacji na temat stanu dziecka. Alergie pokarmowe należy zgłaszać wyłącznie w postaci pisemnej.
        8. Dziecko należy przyprowadzić do przedszkola do godziny 8.30 a jego nieobecność należy zgłosić najpóźniej do godziny 21:00 poprzedniego dnia lub w wyjątkowej sytuacji w danym dniu do godz. 09:00 przez dziennik elektroniczny, mailowo lub telefonicznie. W przypadku braku informacji będą naliczane opłaty za pobyt w danym dniu zgodnie z godzinami deklarowanymi w porozumieniu.
        9. W przypadku pojedynczych dni roboczych, przypadających pomiędzy dniami wolnymi od pracy, rodzice proszeni są o wcześniejsze jednoznaczne zadeklarowanie ewentualnej nieobecności dziecka w przedszkolu.

         

        II. Odbieranie dziecka z przedszkola:

        1. Dziecko należy odebrać do godziny 16.15.
        2. Dziecko odbierane jest z przedszkola przez rodziców (opiekunów prawych) lub upoważnione osoby.
        3. Dziecko przekazuje nauczyciel przedszkola lub personel obsługi. W szczególnie uzasadnionych okolicznościach, po wcześniejszym zgłoszeniu i uzgodnieniu z dyrektorem lub wychowawcami, gdy wychowankowie przebywają na spacerze lub wycieczce, dziecko może być wydane poza budynkiem przedszkola.
        4. Wydanie dziecka innym osobom może nastąpić jedynie w przypadku wcześniejszego przedłożenia pisemnej zgody przez rodziców, z podaniem danych osobowych oraz serią i numerem dowodu osobistego.
        5. Osoba upoważniona przez rodziców do odbioru dziecka z przedszkola musi mieć ukończone 12 lat.
        6. Rodzice ponoszą odpowiedzialność prawną za bezpieczeństwo dziecka odbieranego przez osobę wskazaną przez nich.
        7. Jeśli dziecko będzie się opierało, płakało lub z innych przyczyn nie będzie chciało wyjść z przedszkola z osobą upoważnioną przez rodzica, dziecko pozostanie pod opieką nauczyciela, a rodzic zostanie o tym fakcie poinformowany telefonicznie, w celu ustalenia dalszego postępowania.
        8. Upoważnienie jest ważne cały rok przedszkolny, w każdej chwili może jednak zostać odwołane lub zmienione
        9. Rodzice mogą upoważnić określoną osobę do jednorazowego odebrania dziecka                    z przedszkola. Takie upoważnienie ma formę pisemną. Wydanie dziecka nastąpi po okazaniu przez osobę dowodu osobistego przez odbierającego i weryfikacji telefonicznej, dokonanej przez nauczyciela.
        10. W sytuacjach szczególnych, na telefoniczną prośbę rodzica lub opiekuna dziecko może być wydane wskazanej osobie. Wydanie dziecka nastąpi po okazaniu przez osobę dowodu osobistego przez odbierającego i weryfikacji telefonicznej, dokonanej przez nauczyciela.
        11. Przedszkole może odmówić wydania dziecka w przypadku, gdy istnieje podejrzenie, że osoba odbierająca dziecko jest pod wpływem alkoholu lub zachowuje się agresywnie. Zachowania te wskazują na sytuację, w którym osoba nie jest w stanie zapewnić dziecku bezpieczeństwa. Personel przedszkola zatrzyma dziecko do czasu wyjaśnienia sprawy, wezwać drugiego rodzica, opiekuna prawnego lub osobę upoważnioną. Jeśli jest to niemożliwe personel może wezwać policję.
        12. Prośba rodziców dotycząca nieodbierania dziecka przez innego z rodziców, musi mieć podstawy prawne.
        13. Obowiązkiem nauczyciela jest upewnienie się czy osoba odbierająca dziecko jest tą, wskazaną w oświadczeniu.
        14. Na terenie szatni, z chwilą wydania dziecka osobie upoważnionej, za bezpieczeństwo dziecka, odpowiada rodzic lub osoba upoważniona.
        15.  W przypadku gdy dziecko nie zostanie odebrane do 16.15, nauczyciel ma obowiązek skontaktować się z rodzicem.
        16. W przypadku, gdy pod podanymi numerami telefonów nie można uzyskać informacji            o miejscu pobytu rodziców/ osób upoważnionych do odbioru, nauczyciel informuje o tym dyrektora punktu i oczekuje z dzieckiem w placówce.
        17. Dyrektor lub w przypadku braku możliwości kontaktu z nim nauczyciel, gdy dalej nie będzie można skontaktować się z rodzicami (prawnymi opiekunami) w celu odebrania dziecka, podejmuje decyzję o powiadomieniu o tym fakcie policji.

         

         

         

        Załącznik nr 7

         

        Procedura postępowania w sytuacji, gdy nauczyciel podejrzewa, że dziecko z przedszkola chce odebrać rodzic/prawny opiekun, osoba upoważniona będąca pod wpływem alkoholu, narkotyków, zachowująca się agresywnie, która nie jest w stanie zapewnić dziecku bezpieczeństwa 

         

         

        1. Nauczyciel nie wydaje dziecka i zawiadamia dyrektora placówki.
        2. Nauczyciel zawiadamia o zaistniałym fakcie drugiego rodzica/ prawnego opiekuna lub inną osobę upoważnioną przez rodziców do odebrania dziecka z przedszkola.
        3. W przypadku odmowy odebrania dziecka przez inne osoby upoważnione do odbioru, dyrektor lub nauczyciel powiadamia o zaistniałej sytuacji jednostkę policji.
        4. Po rozpoznaniu przez Policję sytuacji domowej dziecka dyrektor przedszkola i Policja podejmują decyzję o dalszym postępowaniu w sprawie.
        5. Po zdarzeniu dyrektor przedszkola przeprowadza rozmowę z rodzicami w celu wyjaśnienia zaistniałej sytuacji oraz zobowiązuje ich do przestrzegania zasad określonych w „Procedurach Bezpieczeństwa w Przedszkolu”.
        6.  Po zakończeniu działań interwencyjnych dotyczących zaistniałego zdarzenia nauczyciel sporządza notatkę służbową i przekazuje ją dyrektorowi placówki.
        7. Jeśli w/w sytuacja powtarza się dyrektor zobowiązany jest powiadomić Sąd Rodzinny – Wydział Rodzinny i Nieletnich i powiadomić rodziców o podjętych działaniach.

         

         

        Załącznik nr 8

         

        Procedura postępowania w sytuacji odbierania dziecka z przedszkola przez rodziców rozwiedzionych, żyjących w separacji lub w wolnym związku

         

        1. Nauczyciel wydaje dziecko każdemu z rodziców, jeśli ma on zachowane prawa rodzicielskie, o ile postanowienie sądu nie stanowi inaczej. 
        2. Jeśli do przedszkola zostanie dostarczone postanowienie sądu o sposobie sprawowania przez rodziców opieki nad dzieckiem, nauczyciel postępuje zgodnie z tym postanowieniem. 
        3. O każdej próbie odebrania dziecka przez rodzica/opiekuna nieuprawnionego do odbioru, nauczyciel powiadamia dyrektora przedszkola i rodzica/opiekuna sprawującego opiekę nad dzieckiem. 
        4. W sytuacji, kiedy oboje rodzice wykonują władzę rodzicielską a mimo to na terenie przedszkola dochodzi między nimi do sporów o odbiór dziecka, np. kłótnie rodziców, wyrywanie sobie dziecka, itp. nauczyciel lub dyrektor powiadamia policję i/ lub kieruje pismo do sądu rodzinnego - wniosek o wgląd w sytuację dziecka i rodziny.
        5. Rodzic może się kontaktować z dzieckiem na terenie przedszkola zgodnie z decyzją sądu.

         

         

        Załącznik nr 9

         

        Procedura postępowania w sytuacji, gdy rodzic/opiekun prawny notorycznie odbiera dziecko z przedszkola po godzinach urzędowania placówki

         

        I . NAUCZYCIEL:

        1. Powiadamia o tym fakcie dyrektora placówki. 
        2. Dokumentuje spóźnienie/spóźnienia w zeszycie spóźnień rodziców – rodzic jest zobowiązany podpisać notatkę.
        3. Dokumentuje powyższy przypadek w formie notatki służbowej i przekazuje ją dyrektorowi przedszkola jeżeli rodzic spóźnił się więcej nią trzy razy w miesiącu.

         

        II. DYREKTOR PLACÓWKI:

        1. Wzywa na rozmowę wyjaśniającą rodzica/prawnego opiekuna, który łamie ustalone zasady odbierania dziecka z przedszkola, powiadamia go o konsekwencjach takiego zachowania. Zobowiązuje go do podporządkowania się im. 
        2. Ustala wspólnie z rodzicami zasady dalszego przebywania dziecka w przedszkolu. 
        3. W przypadku gdy rodzice/opiekunowie nadal odbierają dziecko z przedszkola po godzinach urzędowania dyrektor placówki zwraca się do najbliższego OPS o rozpoznanie sytuacji rodzinnej dziecka, a w następnej kolejności powiadamia najbliższą jednostkę policji i Sąd Rejonowy w Warszawie Wydział Rodzinny i Nieletnich. 

         

         

        Załącznik nr 10

         

        Procedura interwencji w przypadku krzywdzenia dziecka poza Przedszkolem

         

        1. W sytuacji podejrzenia krzywdzenia dziecka poza przedszkolem, nauczyciel:
        1. wnikliwie obserwuje dziecko: jego wygląd, zachowania, prace plastyczne, zabawy,
        2. przeprowadza rozmowę z rodzicami, innymi nauczycielami i zbiera dokumentację opartą na bazie otrzymanych wiadomości i obserwacji/ notatka służbowa/opis zachowań dziecka,
        3. przekazuje spostrzeżenia psychologowi, który przeprowadza rozmowę z opiekunami dziecka na temat jego krzywdzenia lub zaniedbywania,
        4. uświadamia rodzicom/ opiekunom prawnym skutki takiego postępowania dla dalszego rozwoju dziecka i informuje dyrektora o zaistniałej sytuacji,
        5. w razie potrzeby przedstawia też regulacje prawne związane z tą sytuacją oraz etapy dalszego postępowania placówki, w przypadku, gdy nie nastąpi zmiana w złym traktowaniu dziecka. Rodzinę należy objąć pomocą psychologiczno-pedagogiczną.
        1. W trudnych sytuacjach/ zaniedbywanie o dużym nasileniu lub dokonanie przestępstwa wobec dziecka, zostaje powołany zespół d/s pomocy dziecku, który weryfikuje dane dostępnymi sposobami: wywiad terapeutyczny, rozmowa z opiekunami, badanie psychologiczne, analiza wytworów dziecka, badanie medyczne.
        2. Gdy dotychczasowe działania nie przynoszą pozytywnych efektów, wyznaczone osoby powiadamiają jednostkę pomocy społecznej lub sąd rodzinny.
        3. W przypadku podejrzenia popełnienia przestępstwa na szkodę dziecka powiadomiona zostaje też policja i prokuratura oraz podejmuje się:
        1. objęcie rodziny „Niebieską Kartą” - przypadek krzywdzenia dziecka,
        2. zgłoszenie wniosku do przewodniczącego zespołu interdyscyplinarnego - w przypadku przemocy w rodzinie,
        3. powiadomienie sądu rodzinnego - przypadki niewłaściwego wykonywania władzy rodzicielskiej, braku porozumienia między rodzicami w kwestiach dotyczących dziecka, zagrożenia dziecka demoralizacją.
        1. Gdy zauważono przypadek krzywdzenia dziecka interwencja powinna mieć charakter niezwłoczny.

         

         

        Załącznik nr 11

         

        Procedura interwencji w przypadku krzywdzenia dziecka przez pracownika Przedszkola

         

        1. Osoba będąca świadkiem sytuacji krzywdzenia dziecka powiadamia o incydencie osobę odpowiedzialną za Politykę lub w formie pisemnej bezpośrednio do dyrektora placówki, z wyłączeniem sytuacji wymagających niezwłocznego zareagowania.
        2. Dyrektor przeprowadza rozmowę z pracownikiem, zarządza jego obserwację.
        3. W przypadku powtórzenia się sytuacji, kiedy nauczyciel krzyczy na dzieci, obraża je słownie, szarpie, poszturchuje, wyśmiewa przy innych dzieciach, nie pomaga w momencie kiedy dziecko ewidentnie tego potrzebuje - pracownik otrzymuje naganę z wpisem do akt.
        4. Jeżeli ponownie dojdzie do krzywdzenia dyrektor zawiadamia policję lub prokuraturę.
        5. W sytuacjach, kiedy Dyrektor otrzymuje informację, że pracownik dopuścił się przemocy seksualnej w stosunku do dziecka, lub po raz kolejny dopuścił się do stosowania przemocy fizycznej wówczas natychmiast zostają wszczęte zewnętrzne procedury. 

         

         

         

         

        Załącznik nr 12

         

        Procedura postępowania w przypadku krzywdzenia dziecka przez kolegów

         

        1. Osoba będąca świadkiem sytuacji zgłasza problem wychowawcy grupy.
        2. Wychowawca przeprowadza rozmowę z dzieckiem krzywdzonym i osobami krzywdzącymi.
        3. Wychowawca powiadamia rodziców obu stron.
        4. W przypadku powtórzenia się incydentu powiadomiony zostaje dyrektor, który zwołuje radę pedagogiczną, na której zostaje ustalony plan dalszych działań, oraz uruchomiona Procedura postępowania z dzieckiem sprawiającym trudności wychowawcze (załącznik nr 3)
        5. Dla zwiększenia skuteczności interwencji należy zaangażować również psychologa, który da pozytywne wsparcie, ukierunkuje, jak radzić sobie w trudnych sytuacjach, jak reagować na krzywdzenia, komu zgłaszać, gdy do niego dochodzi.
        6. Z przebiegu interwencji sporządza się kartę interwencji, której wzór stanowi do niniejszej Polityki. Kartę załącza się do dokumentacji dziecka gromadzonej w Przedszkolu.
        7. Wszyscy pracownicy Przedszkola i inne osoby, które w związku z wykonywaniem obowiązków służbowych uzyskały informację o krzywdzeniu dziecka lub informacje z tym związane, są zobowiązane do zachowania tych informacji w tajemnicy, wyłączając informacje przekazywane uprawnionym instytucjom w ramach działań interwencyjnych.

         

         

        Załącznik nr 13

         

        Procedura „Niebieskiej Karty”

         

        Cel procedury:

        Celem procedury jest wskazanie zasad postępowania nauczycieli i dyrektora placówki w przypadku stwierdzenia krzywdzenia dziecka lub uzasadnionego podejrzenia krzywdzenia.

         

        I. Ustalenia ogólne:

        1. Procedura postępowania „Niebieskie Karty” obowiązuje wszystkich pracowników zatrudnionych w Przedszkolu.
        2. Nadzór nad stosowaniem procedury sprawuje dyrektor Przedszkola.
        3. Dyrektor placówki udziela wsparcia i pomocy osobom bezpośrednio zaangażowanym w proces pomocy ofierze przemocy domowej, w tym prawnej i organizacyjnej.
        4. Koordynatorem pomocy dziecku krzywdzonemu jest psycholog przedszkolny. W sytuacji prowadzenia dużej liczby przypadków lub ich złożoności i wielu działań, dyrektor może zadanie koordynacji kolejnych powierzyć innej osobie, przy czym nadal pozostają one w ogólnym rejestrze prowadzonym przez psychologa.
        5. Zasadą udzielania pomocy dziecku krzywdzonemu jest interdyscyplinarna współpraca zespołowa ograniczona do osób pracujących z dzieckiem.
        6. Druki i formularze „Niebieskiej Karty – A” i „Niebieskiej Karty – B” są dostępne w gabinecie psychologa przedszkolnego.
        7. Rejestr wszczętych procedur „Niebieskiej Karty” prowadzi psycholog przedszkolny.
        8. Wgląd w dokumentację wszczętych procedur posiadają wyłącznie osoby upoważnione imiennie przez dyrektora Przedszkola.
        9. Dokumentację związaną ze wszczętymi procedurami „Niebieskiej Karty” prowadzi i przechowuje psycholog przedszkolny.
        10. Archiwizacja dokumentacji odbywa się na zasadach określonych w Instrukcji Archiwalnej.

         

        II. Wszczęcie procedury „Niebieskiej Karty”:

        1. Wszczęcie procedury „Niebieskiej Karty” następuje z chwilą wypełnienia formularza Karty „A” w przypadku powzięcia, w toku prowadzonych czynności służbowych lub zawodowych, podejrzenia stosowania przemocy wobec dziecka lub w wyniku zgłoszenia dokonanego przez członka rodziny lub przez osobę będącą świadkiem przemocy w rodzinie.
        2. Do wszczęcia procedury „Niebieskie Karty” nie jest wymagana zgoda osoby doznającej przemocy.
        3. Do wszczęcia procedury „Niebieskiej Karty” nie jest wymagany uprzedni kontakt z osobą stosującą przemoc domową ani obecność tej osoby w czasie wypełniania kwestionariusza.
        4. Psycholog przedszkolny (lub inna osoba), wszczynając procedurę „Niebieskiej Karty”, ma prawo wykorzystać informacje zawarte we wstępnej diagnozie oceny sytuacji dziecka, a także przeprowadzić rozmowę z małoletnim.
        5. Rozmowę z osobą, co do której istnieje podejrzenie, że jest dotknięta przemocą w rodzinie, przeprowadza się w warunkach gwarantujących swobodę wypowiedzi i poszanowanie godności tej osoby oraz zapewniających jej bezpieczeństwo.
        6. Czynności w ramach procedury "Niebieskie Karty" przeprowadza się w obecności rodzica, opiekuna prawnego lub faktycznego. W sytuacji, gdy to rodzice, opiekun prawny lub faktyczny są podejrzani o stosowanie przemocy wobec dziecka, te czynności przeprowadza się w obecności pełnoletniej osoby najbliższej (w rozumieniu art. 115 § 11 kk) czyli np. dziadków, pradziadków oraz rodzeństwa (w miarę możliwości również w obecności psychologa).
        7. Żaden z formularzy "Niebieskiej Karty" nie wymaga podpisu osoby podejrzanej o doznawanie czy stosowanie przemocy domowej.
        8. Po wypełnieniu karty – „A”, osoba dotknięta przemocą domową w rodzinie - rodzic, opiekun prawny lub faktyczny, osoba, która zgłosiła podejrzenie stosowania przemocy w rodzinie otrzymuje wypełniony formularz Karty – B.
        9. Formularz „B” jest dokumentem dla osób pokrzywdzonych, zawierającym definicję przemocy, praw człowieka, informację o miejscach, gdzie można uzyskać pomoc.
        10. Formularza „B” nie przekazuje się osobie podejrzanej o stosowanie przemocy domowej.
        11. Wypełniony formularz – „Niebieska Karta – A” niezwłocznie, nie później niż w terminie 5 dni od wszczęcia procedury, przekazuje się do zespołu interdyscyplinarnego.
        12. Osobą upoważnioną do przekazania formularza jest psycholog przedszkolny. Psycholog zawiadamia dyrektora Przedszkola o podjętej decyzji i fakcie przekazania formularza do zespołu interdyscyplinarnego.
        13. Wypełnienie formularza „A” nie zwalnia z obowiązku podjęcia działań interwencyjnych zapewniających bezpieczeństwo osobie doznającej przemocy.