TEMATYKA TYGODNIA "Z KULTURĄ ZA PAN BRAT"
16.04.2021 (PIATEK)
Temat dnia: "W muzeum"
Cele: kształtowanie szeroko rozumianej kultury, w tym kultury osobistej; rozwijanie słownika czynnego; poznanie pojęć związanych z muzeum: eksponat, wystawa; rozwijanie sprawności motoryki małej; rozwijanie poczucia rytmu; wyrażanie radości z uczestnictwa w zabawach ruchowych oraz plastyczno-technicznych
Powitanka przy muzyce "A ram sam sam"
„Marionetka i animator” – zabawa ruchowa, analogiczna do zabawy w lustro
Dzieci lub dziecko-rodzic są ustawieni w parach. Jedno dziecko-marionetka leży, druga osoba-animator stoi nad nim w rozkroku. Animator ma za zadanie ożywić swoją marionetkę, tzn. gdy wyciąga rękę w kierunku ręki marionetki, ta unosi swoją, gdy kieruje rękę nad nogę marionetki, dziecko-marionetka unosi ją. Zabawę powtarzamy kilkukrotnie, zmieniając role w parze.
Prezentacja Genially pt. "Wycieczka do muzeum"
Zachęcam do z dzieckiem obejrzenia prezentacji o muzeach:
https://view.genial.ly/607933a74411d30d7f812c55/presentation-chalk-and-blackboard-presentation
RÓŻNE MUZEA: https://view.genial.ly/5fce2c61d292600d903ca748/interactive-content-muzea
NIEZWYKŁE MUZEA: https://view.genial.ly/5e78ce1f8a1d0d0d9881a453/presentation-niezwykle-muzea
WIRTUALNE ZWIEDZANIE: https://www.dzieciochatki.pl/wakacje-z-dziecmi/wirtualne-muzeum-zwiedzanie-z-dziecmi
https://www.dzieckowpodrozy.pl/10-najciekawszych-muzeow-ktore-oferuja-wirtualne-spacery/
„Co gromadzimy w muzeum?” – zabawa słownikowa
R. zadaje pytania, dzieci odpowiadają na podstawie swoich doświadczeń. R. zwraca uwagę, że muzeum może też wyglądać inaczej, np.: skanseny, muzea pałacowe, izby pamięci, centra kulturalne, muzea wirtualne. W każdym muzeum są gromadzone i prezentowane inne przedmioty. Na koniec N. zadaje pytanie: Dlaczego gromadzimy różne rzeczy i pokazujemy je na wystawach? N. kieruje rozmową w taki sposób, aby dzieci zrozumiały, że w muzeum zdobywamy wiedzę o przeszłości.
„Posągi” – zabawa ruchowa
Dziecko porusza się swobodnie po pomieszczeniu w różnych kierunkach. Na hasło R.: Posągi! – dzieci zatrzymują się, przyjmują dowolną pozę i pozostają w niej nieruchome jak posągi aż do czasu, gdy usłyszą hasło R.: Dzieci! Zabawę powtarzamy kilka razy.
„Posągi” – praca plastyczno-techniczna
R. przygotowuje dla wszystkich dzieci plastelinę lub masę papierową oraz podstawki do prezentacji pracy. Dzieci lepią lub rzeźbią ludzką postać, taką jak widziały w muzeum lub na ilustracjach.
Czas na odpoczynek! Dziś od rana pada deszcz, ale może uda Wam się wyjść na chwilę na dwór! Sięgnijcie po swoje parasolki i kalosze i poskaczcie po kałużach!
Po powrocie do domku umyjcie rączki!!!
Propozycje zabaw popołudniowych:
Zabawy z wyliczanką “On the farm”
Potrzebne do tej zabawy będą karty obrazkowe ze zwierzętami lub figurki zwierząt. Ustawiamy je podczas mówienia rymowanki
“On the farm” rhyme
1. On the farm there’s a sheep.
2. On the farm there’s a sheep and a duck.
3. On the farm there’s a sheep and a duck and a cow.
4. On the farm there’s a sheep and a duck and a cow and a hen.
5. On the farm there’s a sheep and a duck and a cow and a hen and a horse
6. On the farm there’s a sheep and a duck and a cow and a hen and a horse and a cat
And that is that!
Rymowanka: ON_THE_FARM_RHYME.m4a
„W kinie, w teatrze, w muzeum” – podsumowanie wiedzy o miejscach kultury
R. zaprasza dziecko do podsumowania wiedzy na temat miejsc, o których była mowa w mijającym tygodniu. Dziecko opowiada, czym się od siebie różnią kino, teatr i muzeum, w jaki sposób należy się zachowywać w tych miejscach i czego należy unikać. R. może wprowadzić słownictwo języka angielskiego: kino – cinema, teatr – theatre.
„Wesołe instrumenty” – zabawa ruchowa
Dziecko porusza się po dywanie w rytm bębenka, na dźwięk tamburyna robi przysiady, na dźwięk dzwoneczków – podskakuje.
„Grzeczne słówka” – utrwalenie znajomości piosenki, zabawy do piosenki
Dziecko razem z R. recytuje słowa zwrotek i refrenu piosenki, wyklaskuje i rytmicznie wymawia słowa pierwszej zwrotki i kolejnych oraz refrenu. Próbuje samodzielnie śpiewać piosenkę.
15.04.2021 (CZWARTEK)
Temat dnia: "Na koncercie"
Cele: kształtowanie właściwej postawy ciała; rozwijanie wielu grup mięśniowych. Kształtowanie wartości dotyczącej szeroko rozumianej kultury, w tym kultury osobistej; rozwijanie poczucia rytmu; rozwijanie percepcji wzrokowej, rozwijanie słuchu fonematycznego, nazywanie instrumentów muzycznych
Powitanka "Rytmiczna rozgrzewka w podskokach"
Zabawa tematyczne "Zabawa w teatr" z rekwizytami, lalkami
Zachęcam Was do zabaw w teatr, można to robić samemu, można z bratem lub babcią... wymyślcie jakąś bajką i ... do dzieła!!!
Przypominam Wam również o zestawie ćwiczeń porannych nr 16 !!!. Zabawy umieszczam poniżej :)
POTRZEBNE BĘDĄ: szarfy
– „Mijanka” – ćwiczenia orientacyjno–porządkowe. Dziecko i rodzic stoją w dwóch szeregach na przeciwległych końcach pomieszczenia, na wyznaczonych liniach. Na sygnał osoba z każdego szeregu zamienia się miejscami, mijając się w biegu. Wygrywa szereg, który szybciej wykona bieg i ustawi się w szeregu.
- „Wałki” – ćwiczenia mięśni grzbietu – przetoczenie się z leżenia tyłem do leżenia przodem.
Dziecko leży na brzuchu, opiera brodę na dłoniach, w dłoniach trzymają szarfę. Lekko unosi tułowie i powoli prostuje ramiona i wyciąga się w górę.
– „Kulawy lisek” – czworakowanie. Dziecko składa szarfę i wkłada ją pod kolano. Przemieszcza
się na rękach i podskakuje na jednej nodze. Na sygnał podnoszą szarfę do góry – zmieniają nogę.
– „Dobierz sobie parę” – zabawa bieżna. Na sygnał dziecko rozbiega się w dowolnych kierunkach, a na polecenie R. dobierają się z nim lub z rodzeństwem parami.
– Marsz po kole i śpiew znanej dziecku piosenki.„Grzeczne słówka” – osłuchanie z piosenką
Grzeczne słówka
sł. Agnieszka Galica, muz. Danuta i Karol Jagiełłowie
Już od taty i od mamy,
te trzy słowa dobrze znamy,
które bardzo ważne są dla wszystkich z nas.
Te magiczne słowa trzy,
pewnie znasz je także ty,
używajcie ich na co dzień, proszę was.
Ref.: Przepraszam, proszę, dziękuję,
to zwykle w życiu skutkuje,
niech dobre więc wychowanie,
na zawsze z tobą zostanie. (bis)
Ludzie dobrze wychowani,
tak mówiła nasza pani,
i to prawda, sprawdziliśmy, wierzcie mi,
te trzy słowa dobrze znają
i ich ciągle używają,
więc nie zapominaj o nich także ty.
Ref.: Przepraszam, proszę, dziękuję…
Przestaliśmy już być mali,
więc będziemy nauczali,
jak używać tych magicznych, pięknych słów.
Aby świat był dużo lepszy,
ludzie stali się grzeczniejsi,
by obyczaj ten zagościł u nas znów.
Ref.: Przepraszam, proszę, dziękuję…Dziecko aktywnie słucha piosenki. Siedzi wygodnie i wykonuje dowolne ruchy górną częściątułowia, rękami, głową. R. rozmawia z dzieckiem na temat treści piosenki. Przedszkolak stara się odpowiadać na pytania R., cytując jej tekst. Dziecko realizuje rytm piosenki, klaszcząc, tupiąc, wybijając rytm na woreczkach dwiema złączonymi rękami, ręką wiodącą, ręką drugą i znowu ręką wiodącą. Dzieli zdania z piosenki na wyrazy i stuka dłonią o podłogę tyle razy, ile jest wyrazów w danym zdaniu. Następnie dokonuje analizy i syntezy słuchowej wybranych wyrazów – wyklaskują i liczą sylaby.
„Jaki to instrument” – zagadki słuchowe
R. prezentuje dziecku 4 instrumenty muzyczne: tamburyno, bębenek, grzechotka, dzwonki. Za parawanem gra na każdym z nich w zmienionej kolejności, zadaniem dziecka jest odgadnąć, na jakim instrumencie gra R. Najpierw brzmi jeden instrument, później mogą brzmieć dwa po kolei, a jeszcze później trzy – w różnych kombinacjach.
"Zabawa w wycinanie"- ćwiczenia grafomotoryczne
3LATKI: „Świnki na podwórku” – zabawa ruchowa
Dziecko-świnka / dzieci-świnki zgromadzone w rogu sali. Na środku stoi wybrane R.-gospodyni. Gdy gospodyni uderzy raz w bębenek, dzieci-świnki wychodzą z chlewika i poruszają się po całej sali. Gdy gospodyni uderzy w bębenek dwa razy, dzieci-świnki wracają do chlewika
4-5LATKI Zestaw ćwiczeń gimnastycznych nr 16
Część wstępna
– „Do pary” – zabawa orientacyjno-porządkowa. Dzieci stają na obwodzie koła w niewielkich odstępach. Jedno z nich, wskazane przez N., podbiega do kolegi lub koleżanki i staje przed nim lub przed nią. On lub ona szybko reaguje, tzn. biegnie do innego uczestnika, staje przed nim, tym samym zmusza go do przebiegnięcia w inne miejsce. Zabawa trwa do momentu, aż wszystkie przedszkolaki zamienią się miejscami.
– „Klacz i źrebię” – pokonywanie przeszkód. Przedszkolaki dobierają się w pary. Każda para trzyma złożoną na pół skakankę. Na sygnał klacz i źrebię poruszają się marszem obok siebie w odległości, którą wyznacza złożona skakanka. Zachowują ostrożność i umiejętnie omijają inne pary. Na hasło: Konie na wybiegu! – odkładają skakankę na podłogę i poruszają się w podskokach, indywidualnie pokonując przeszkody. Na hasło: Klacz i źrebię! – wracają do swoich przyborów i maszerują jak na początku zabawy. Zabawę powtarzają kilka razy.
Część główna
– „Zabawy szczeniaków” – ćwiczenie uruchamiające duże grupy mięśniowe. Uczestnicy zabawy siedzą w parach naprzeciwko siebie. Nogi mają w rozkroku, a stopy oparte o stopy partnera. Trzymają skakankę – jedno dziecko za uchwyty, a drugie za środek skakanki. Wykonują naprzemienne skłony tułowia do przodu i do tyłu – przeciągają skakankę, naśladując bawiące się szczeniaki. Zabawa trwa 1,5–2 minut.
– „Rady kociej mamy” – zabawa z elementem czworakowania. Przedszkolaki układają skakanki w kształt koła. Kocia mama i kociątko spacerują na czworakach wokół swojego posłania – koła. Po chwili przyjmują pozycję klęku podpartego, ręce mają wstawione do środka koła. Dzieci w parze są zwrócone do siebie twarzami i robią koci grzbiet. Opuszczają głowę, chowają między ramiona, a plecy kierują ku górze, następnie unoszą głowę, a plecy opuszczają. Zadanie powtarzają 5, 6 razy, potem spacerują na czworakach jak na początku zabawy.
– „Zgodna para” – ćwiczenie kształtujące mięśnie brzucha. Dzieci w parach, jedno obok drugiego, przyjmują pozycję leżenia tyłem, ręce mają wyprostowane z tyłu za głową. Skakanka jest ułożona na podłodze obok stóp dzieci. Na hasło przedszkolaki chwytają skakankę palcami stóp i wspólnie, powoli unoszą ją do góry. Jednocześnie unoszą do góry ramiona i chwytają dłońmi skakankę. Opuszczają powoli nogi i ręce, wracają do leżenia tyłem, tym razem mają skakankę za głową. Ćwiczenie powtarzają kilka razy, za każdym razem skakanka zmienia położenie.
– „Gdzie są kaczątka?” – zabawa bieżna. Przedszkolaki w parach układają ze skakanek gniazdka dla kaczych rodzin. W gniazdku jedno dziecko z pary siedzi w siadzie skrzyżnym – wysiaduje jajka. Drugie biega swobodnie po sali przy dźwiękach marakasów. Na przerwę kaczor z kaczką wymieniają się w gniazdku – wówczas drugie dziecko z pary porusza się biegiem po sali. Zabawę powtarzamy kilka razy.
Część końcowa
– „Kura i jej kurczątko” – ćwiczenie przeciw płaskostopiu. Dzieci stoją obok skakanek i palcami stóp – raz prawej, raz lewej – unoszą skakanki nad podłogę i opuszczają. Naśladują kurę szukającą robaków. Zabawa trwa ok. 2 minut. Na koniec dzieci odkładają przybory na wyznaczone miejsce.
– Marsz. Uczestnicy maszerują dookoła sali, rytmicznie wyklaskują i wytupują nazwy zwierząt z wiejskiego podwórka, np. kot – 1 klaśnięcie, 1 krok, szczeniaczek – 3 klaśnięcia, 3 kroki.Czas na odpoczynek! Dziś od rana pada deszcz, ale może uda Wam się wyjść na chwilę na dwór! Sięgnijcie po swoje parasolki i kaloszei poskaczcie po kałużach!
Po powrocie do domku umyjcie rączki!!!
Propozycje zabaw popołudniowych:
„Na koncercie” – zabawa dydaktyczna
R. prezentuje dziecku dwa fragmenty filmów z koncertów: muzyki rockowej i muzyki klasycznej. Zadaniem dziecka jest określić, czym różnią się te dwa koncerty, na jakich znanych im instrumentach grali muzycy oraz jak należy się zachować na jednym, a jak na drugim koncercie.
„Wesołe instrumenty” – zabawa ruchowa
Dziecko porusza się po dywanie w rytm bębenka, na dźwięk tamburyna robi przysiady, na dźwięk dzwoneczków podskakuje.
Z CHĘTNYMI DZIEĆMI: Układanie puzzli muzycznych
5LATKI: https://puzzlefactory.pl/pl/puzzle/graj/gry/294107-on-gra-na-b%C4%99bnach
DZIECI MŁODSZE: https://puzzlefactory.pl/pl/puzzle/graj/sztuka/254697-g-oznacza-glockenspiel/3x3
Zabawy dowolne i tematyczne. Zachęcam Was kochani do dbania o porządek- do odkładania i sprzątania zabawek w wyznaczone miejsce, a przede wszystkich do stosowania "magicznych słów" :)
14.04.2021 (ŚRODA)
Temat dnia: "W teatrze"
Cele: kształtowanie wartości dotyczącej szeroko rozumianej kultury, w tym kultury osobistej; poznanie pojęć związanych z teatrem: scena, widownia, aktor, rekwizyty, dekoracja, kostiumy; rozwijanie umiejętności przeliczania w zakresie 8, odkodowywania; rozwijanie percepcji wzrokowej; rozwijanie małej motoryki; wyrażanie radości z uczestnictwa w zabawach plastycznych
Powitanka "Wesołe powitanie"
DLA DZIECI 5LETNICH I CHETNYCH DZIECI MŁODSZYCH: zabawy grafomotoryczne (kliknij prawym przyciskiem myszki i pobierz- zapisz grafikę jako...)
Zachęcam do wykonywania zestawu ćwiczeń porannych nr 16 (ćwiczenia umieszczone były w poniedziałek)
Słuchanie wiersza Joanny Kulmowej „Po co jest teatr”
Ta drabina to schody do nieba,
a ta miska pod schodami to księżyc.
Tamten miecz to zwyczajny pogrzebacz,
a z garnków są hełmy rycerzy.Ale kto w te czary nie uwierzy?
To jest teatr.
A teatr jest po to,
żeby wszystko było inne niż dotąd.
Żeby iść do domu w zamyśleniu,
w zachwycie.I już zawsze w misce księżyc widzieć...
Rozmowa na temat utworu. R. zadaje pytania dotyczące tekstu, np.:
- O jakim miejscu opowiada wiersz?
- Co niezwykłego dzieje się w teatrze?
- Po co jest teatr?
„W teatrze” – praca z prezentacją GENIALLY
Link tutaj: Z WIZYTĄ W TEATRZE
Rodzice pamiętajcie, że ta prezentacja ma wiele stron. Wystarczy klikać w strzałkę umieszczoną po prawej stronie ekranu
Zachęcam do obejrzenia prezentacji dotyczacej teatru oraz udział w zabawach tam utworzonych. R. może porozmawiać z dzieckiem nt. wysłuchanych i obejrzanych informacji.
„Zatrzymujemy przedstawienie” – zabawa ruchowa
Dziecko porusza się po pokoju według rytmu podanego przez R. Podczas przerwy w muzyce staje nieruchomo jak zatrzymana klatka filmu.
„Liczymy w parach” – zabawa matematyczna. (zabawa w parze z rodzicem lub rodzeństwem)
Dzieci dobierają się w pary. Każda para ma do dyspozycji komplet 10 liczmanów, kartki z liczbami od 1 do 8. Jedno dziecko z pary próbuje ułożyć zadanie do wykonania przez drugie dziecko. Drugie dziecko wykonuje je za pomocą liczmanów.
„Zrób tyle, ile słyszysz” – zabawa ruchowa
R. ma do dyspozycji bębenek. Dziecko realizuje rytm podany przez R. Podczas przerwy w muzyce słucha, ile razy R. uderzy w bębenek, i tyle samo razy wykonują podane ćwiczenie, np.: skłony, przysiady, pajacyki, podskoki.
DLA DZIECI 5LETNICH I CHETNYCH DZIECI MŁODSZYCH:
„Kupujemy bilety” – zabawa dydaktyczna
R. przygotowuje bilety z zaznaczonym rzędem i miejscem – tyle, ile jest dzieci w grupie (np. 3 rzędy po 8 krzeseł). Każde dziecko dostaje 10 liczmanów. N. sprzedaje dzieciom bilety – jeden bilet to 8 liczmanów. Dzieci stają w kolejce, kupują u R. bilet i płacą odliczonymi liczmanami. Młodsze dzieci kupują bilety ulgowe, kosztujące 5 liczmanów.
KARTA PRACY DLA DZIECI 5LETNICH:
KARTA PRACY DLA DZIECI MŁODSZYCH:
Ufff ! Dużo pracy! Teraz czas na odpoczynek! Zachęcam Was do krótkiego spaceru po okolicy, oczywiście w towarzystwie osoby dorosłej! Mam nadzieje, że dziś nie będzie padać deszcz!
Po powrocie myjemy rączki !
Propozycje zabaw popołudniowych:
DLA DZIECI STARSZYCH „Kukiełka z łyżki drewnianej” – zabawa plastyczna (w ramach koła plastycznego "Mały artysta")
R. gromadzi dla dziecka: jedną drewnianą łyżkę, włóczkę, kokardki, klej, piankę kreatywną lub ścinki tkanin, folię samoprzylepną, drut kreatywny, nożyczki. Dziecko ozdabia drewnianą łyżki tak, aby powstała postać – dokleja włosy, elementy twarzy, ubranie. Z drutu kreatywnego tworzą ręce.
DLA DZIECI MŁODSZYCH:
„Zabawa w teatr” – zabawy dowolne dzieci z wykorzystaniem zrobionych kukiełek
Maska teatralna” – zabawa z kodowaniem
N. układa na dywanie dużą planszę 5 x 5 i umieszcza na wskazanych polach rysunek dziecka i masek. Zadaniem dziecka jest
wyznaczenie drogi prowadzącej od dziecka do masek Chętne dzieci układają strzałki kierunkowe tak, aby dojść do masek.
Za każdym razem głośno mówią, co robią, np. krok do przodu, krok do tyłu, w prawą stronę, w lewą stronę. Następnie wyznaczają inne drogi.Nauka piosenki w j. angielskim, „Walk around the farm”- nauka piosenki
Zanim przystapimy do nauki piosenki musimy przypomnieć sobie zabawy i słownictwo z poprzedniego tygodnia.Kolejne etapy to:
- słuchanie piosenki
- słuchanie piosenki z zatrzymywaniem- nazywanie zwierząt w j. polskim i angielskim
- wyjaśnienie zwortu "Let's walk around the farm. What do you see? ("Pochodźmy po farmie. Co tam widzicie?")
- poruszanie sie do piosenki, naśladowanie odgłosów, wymawianie zwierząt
- wspólna zabawa i śpiew
Let's take a walk around the farm,
around the farm,
around the farm.
Let's take a walk around the farm,
What do you SEE?
A cow! A cow!
A dog! A dog!
A duck! A duck!
A horse! A horse!
A pig! A pig!
A sheep! A sheep!
That's what you SEE!
Let's take a walk around the farm,
around the farm,
around the farm.
Let's take a walk around the farm,
What do you HEAR?
Moo! (A cow!)
Ruff, ruff, ruff! (a dog!)
Quack, quack, quack (a duck!)
Neigh! (a horse!)
Oink, oink, oink (a pig!)
Baa! (a sheep!)
That's what you HEAR!
Let's take a walk around the farm,
around the farm,
around the farm.
Let's take a walk around the farm,
What do you SEE?
Let's take a walk (x 8)
Moo! (Good-bye Cow!)
Ruff, ruff, ruff! (Good-bye, Dog!)
Quack, quack, quack (Good-bye, Duck!)
Neigh! (Good-bye, Horse!)
Oink, oink, oink (Good-bye, Pig!)
Baa! (Good-bye, Sheep!)
(Elephant Sound) Good-bye, Elephant.
Elephant?
On the Farm?
No!!!!!
13.04.2021 (WTOREK)
Temat dnia: "W kinie"
Cele: kształtowanie szeroko rozumianej kultury, w tym kultury osobistej; nabywanie wiedzy i umiejętności dotyczących właściwego zachowania się w miejscach publicznych; wdrażanie do odbierania świata poprzez różne zmysły; rozwijanie percepcji słuchowej, czytanie globalne wyrazu fotel; wyrażanie radości z uczestnictwa w zabawach plastycznych; rozwijanie percepcji wzrokowej
Powitanka „Moja Julijanko"
Moja Julijanko
sł. i muz. tradycyjne
Moja Julijanko,
klęknij na kolanko,
podeprzyj się w boczki,
chwyć się za warkoczki.
Umyj się, uczesz się
i wybieraj, kogo chcesz.Słuchanie wiersza „W kinie”
W kinie
Autor nieznany
Piegowaty Jaś z Radzynia
co sobotę szedł do kina.
Co sobotę wszyscy w kinie
mieli dość Jasiowych minek.
Bo ten piegowaty chłopak
wszystko robił tam na opak,
głośno gadał, jadł, szeleścił,
ze sześć paczek chrupek zmieścił.
Potem czas na popijanie,
puszek z sykiem otwieranie,
tupot nóg i głośne śmiechy,
ależ Jasio miał uciechę!
Jaś się dziwił, że dziewczyna
żadna nie chce z nim do kina.
A koledzy też nie chcieli,
widząc Jasia osłupieli…
Pewnej soboty bez jego wiedzy
usiedli za nim jego koledzy,
jedli i pili głośno chrząkając,
i Jasiowi w fotel często stukając.
Jasia Pieguska złość już rozsadza!
A widzisz Jasiu, jak to przeszkadza…
„cicho” – wyszeptał – „film oglądajcie…”
I w oglądaniu nie przeszkadzajcie.Rozmowa na temat wiersza. R. zadaje pytania dotyczące tekstu, np.:
- Gdzie co sobotę chodzi Jaś?
- Co on tam robił?
- Czy to było właściwe zachowanie?
- Co się stało pewnej soboty?
- Czy zachowanie kolegów przeszkadzało Jasiowi?
„Jak należy kulturalnie zachować się w kinie?” – zabawa dydaktyczna
R. mówi zdania, dziecko ma określić, czy to jest właściwe, czy też niewłaściwe zachowanie. Dziecko ma uzasadnić,
dlaczego tak myśli. Przykładowe zdania:W kinie jemy chipsy i głośno szeleścimy torebkami;
W kinie spokojnie oglądamy film, nie komentując sytuacji;
W kinie kładziemy nogi na fotel sąsiada, bo tak jest nam wygodnie siedzieć;
W kinie siadamy wygodnie, ale tak, aby nikomu nie przeszkadzać;
W kinie jemy i pijemy, głośno chrząkając.
„Przedmioty z woreczka” – zabawa słuchowa
R. wkłada do woreczka przedmioty, które mogą się kojarzyć z jakąś bajką lub filmem dla dzieci. Dziecko losuje przedmiot z worka i tylko za pomocą dotyku określa, co to jest. Następnie wymyśla, z jakiego filmu lub bajki może pochodzić dany przedmiot. R. jeszcze raz prezentuje przedmioty z woreczka i prosi, aby dziecko wymówiło nazwy tych przedmiotów. Pyta, czy dziecko słyszy jakieś podobieństwo. Następnie prosi, aby ułożyć w jednym miejscu te, których nazwy zaczynają się głoską f. Na koniec dziecko je liczy.
„W fotelu kinowym” – zabawa słuchowa
R. prosi, aby dziecko wygodnie usiadło jak w fotelu kinowym i aby podało nazwy przedmiotów przedstawionych na obrazkach. Następnie dziecko liczy sylaby w poszczególnych słowach, wskazuje głoskę na początku. Młodsze dzieci tylko dzielą wyrazy na sylaby.
obrazki do pobrania : obrazki.doc fotel, foka, fajka, fortepian, fontanna, farby
„Coś na f ” – zabawa spostrzegawcza
Dziecko podają nazwy przedmiotów znajdujących się w domu lub poza nim. Za pomocą gestodźwięków (klaskania, tupania) określają, czy w danym słowie występuje głoska f.
„Zatrzymujemy film” – zabawa ruchowa
Dziecko porusza się po pokoju według rytmu podanego przez R. Podczas przerwy w muzyce stają nieruchomo – jak zatrzymana klatka filmu.
DLA DZIECI 5LETNICH:
„Plakat do mojego ulubionego filmu” – zabawa plastyczna
R. gromadzi dla dziecka: kartki formatu A3, kredki pastele, ołówki, mazaki. Dziecko rysują postacie ze swojego ulubionego filmu, R. może pomóc w napisaniu nazwy filmu na kartce. Przykładowe prace:
PRZYŚLIJCIE MI PLAKATY ZE SWOICH ULUBIONYCH BAJEK I FILMÓW! CHĘTNIE JE ZOBACZĘ !!!
Czas na odpoczynek! Jeśli pogoda pozwoli, to zapraszam Was na podwórko do zabaw ruchowych!!! Pamiętajcie aby być uważnym i ostrożnym!
Po powrocie do domku koniecznie umyjcie rączki !!!
Propozycje zabaw popołudniowych:
„Muzyka filmowa” – rozwiązywanie zagadek słuchowych
R. przygotowuje fragmenty muzyki z różnych bajek. Zadaniem dziecka jest odgadnąć, z jakiej bajki pochodzą te fragmenty muzyki.
Przykładowe zagadki:
„Filemon i Bonifacy” – słuchanie wiersza i rozmowa na jego temat, oglądanie odcinka filmu animowanego opowiadającego o przygodach tytułowych bohaterów.
Filemon i Bonifacy
Urszula Machcińska
Tu są uszka, tam ogonek.
Proszę: oto Filemonek.
Prawie cały jak śnieg biały.
Taki śliczny kotek mały.
Dzieci lubią tego kotka.
Chce go głaskać, kto go spotka.
Jest tam jeszcze Bonifacy.
Czuje się jak w kociej pracy.
Filemona wciąż pilnuje,
Bo ten cały czas figluje.
Bonifacy ma futerko
Całe lśniące jak lusterko.
Lubi mięsko, ciepłe mleczko,
Kocią karmę i jajeczko.
Odwiedź kiedyś koty oba.
Każdy z nich Ci łapkę poda.
Chyba, że będą zmęczone.
Może miały trudny dzionek?R. zadaje dzieciom pytania do wysłuchanego utworu:
- Jak nazywają się bohaterowie wiersza?
- Jak wygląda Filemon?
- Jak wygląda Bonifacy?
- Co lubią robić koty z wiersza?
Następnie pokazuje dziecku ilustracje obu kotów z bajki „Przygody kota Filemona” oraz zaprasza je do obejrzenia jednego jej odcinka. Po obejrzeniu filmu R. pyta dzieci, czy rozpoznały bohaterów z bajki, i prosi o opowiedzenie ich przygód wybrany odcinek bajki „Przygody kota Filemona”.
„Jak powstaje film animowany?” – zabawa dydaktyczna
R. przedstawia dzieciom schematyczny rysunek kota. Następnie tłumaczy, jak tworzono filmy animowane, pokazując kilka obrazków ww. zwierzęcia, różniących się tylko położeniem jego ogona (ogon pod kątem 90 stopni, kolejny obrazek – ogon po kątem 70 stopni itp.). N. szybko zmienia kolejne kartki, na których kot jest statyczny, a ogon się porusza. (Uwaga! N. może skserować 10 rysunków kota bez ogona i dorysowywać mu osobno ogon, w różnych pozycjach).
Zabawy dowolne i tematyczne. Zachęcam Was kochani do dbania o porządek- do odkładania i sprzątania zabawek w wyznaczone miejsce, a przede wszystkich do stosowania "magicznych słów" :)
12.04.2021 (PONIEDZIAŁEK)
Temat dnia: "W świecie kultury"
Cele ogólne : kształtowanie wartości dotyczącej szeroko rozumianej kultury, w tym kultury osobistej; rozwijanie słownika czynnego; nabywanie umiejętności dotyczących używania zwrotów grzecznościowych w życiu codziennym; wyrażanie radości z uczestnictwa w zabawach ruchowych. Kształtowanie właściwej postawy ciała; rozwijanie wielu grup mięśniowych; rozwijanie pamięci słuchowej; poznanie nowych pojęć: kultura masowa, kultura materialna, kultura fizyczna, kultura ludowa; czytanie globalne wyrazów: proszę, dziękuję, przepraszam
Powitanka "Podaj rękę"
Dziecko stoi z rodzeństwem/ rodzicami i śpiewa tekst na dowolną melodię lub go recytują.
Podaj rękę przyjacielu i przywitaj się,
w prawo ukłoń się, w lewo ukłoń się.
Podaj rękę przyjacielu i uśmiechnij się,
dziś mamy dobry dzień.
Propozycja zabawy integracyjnej „Jeżeli ci wesoło”Dziecko gestem ilustruje słowa piosenki. Zabawę można przeprowadzić również w języku obcym (np. na podstawie piosenki:
If you’re happy and you know it).
Jeżeli ci wesoło
Marta Bogdanowicz
Jeżeli ci wesoło
i dobrze bawisz się,
uśmiechnij się do wszystkich
i zaklaszcz w ręce swe.
Jeżeli ci wesoło
i dobrze bawisz się,
to podnieś brwi do góry
i dotknij czoło swe.
Jeżeli ci wesoło
i dobrze bawisz się,
to otwórz teraz usta
i zamknij oczy swe.
Jeżeli ci wesoło
i dobrze bawisz się,
to pokaż najpierw język,
a potem zęby swe.
Jeżeli ci wesoło
i dobrze bawisz się,
nabierz w usta powietrze
i klep policzki swe.
Jeżeli ci wesoło
i dobrze bawisz się,
uśmiechnij się do wszystkich
i zaklaszcz w ręce swe.
If you’re happy and you know it
If you’re happy and you know it, clap your hands.
If you’re happy and you know it, clap your hands.
If you’re happy and you know it,
then your face will surely show it,
If you’re happy and you know it, clap your hands.
If you’re happy and you know it, stomp your feet.
If you’re happy and you know it, stomp your feet.
If you’re happy and you know it,
then your face will surely show it,
If you’re happy and you know it, stomp your feet.
If you’re happy and you know it, shout „Hurray!” (hoo-ray!)
If you’re happy and you know it, shout „Hurray!” (hoo-ray!).
If you’re happy and you know it,
then your face will surely show it,
If you’re happy and you know it, shout „Hurray!” (hoo-ray!).
If you’re happy and you know it, do all three.
If you’re happy and you know it, do all three.
If you’re happy and you know it,
then your face will surely show it,
If you’re happy and you know it, do all three.Czas na zestaw ćwiczeń porannych nr 16- trochę zmodyfikowane na ten tydzień:
POTRZEBNE BĘDĄ: szarfy
– „Mijanka” – ćwiczenia orientacyjno–porządkowe. Dziecko i rodzic stoją w dwóch szeregach na przeciwległych końcach pomieszczenia, na wyznaczonych liniach. Na sygnał osoba z każdego szeregu zamienia się miejscami, mijając się w biegu. Wygrywa szereg, który szybciej wykona bieg i ustawi się w szeregu.
- „Wałki” – ćwiczenia mięśni grzbietu – przetoczenie się z leżenia tyłem do leżenia przodem.
Dziecko leży na brzuchu, opiera brodę na dłoniach, w dłoniach trzymają szarfę. Lekko unosi tułowie i powoli prostuje ramiona i wyciąga się w górę.
– „Kulawy lisek” – czworakowanie. Dziecko składa szarfę i wkłada ją pod kolano. Przemieszcza
się na rękach i podskakuje na jednej nodze. Na sygnał podnoszą szarfę do góry – zmieniają nogę.
– „Dobierz sobie parę” – zabawa bieżna. Na sygnał dziecko rozbiega się w dowolnych kierunkach, a na polecenie R. dobierają się z nim lub z rodzeństwem parami.
– Marsz po kole i śpiew znanej dziecku piosenki.„Kulturalny wieczór” – rozmowa o kulturze na podstawie opowiadania.
Kulturalny wieczór
Maciejka Mazan
– Jacuś, pobaw się ze mną – poprosiła Nikola.
Jacuś nie bardzo miał ochotę, ale tego dnia w przedszkolu było mało dzieci i zaczęło mu się nudzić.
– No trudno – powiedział. – A w co?
– W kulturalny wieczór. Ja będę wielką damą, tak jak moja mama, a ty będziesz moim narzeczonym.
– Wykluczone – oznajmił Jacuś i zrobił w tył zwrot.
– I zabierzesz mnie do cukierni na tort i ciastka z kremem! – dodała Nikola.
Jacuś Placuś bardzo lubił wszelkie słodycze, a zwłaszcza ciasta.
– A będzie tort czekoladowy? – spytał.
– Co tylko zechcesz – obiecała słodko Nikola.
Więc Jacuś niechętnie wrócił.
– A teraz weź mnie pod rękę – rozkazała Nikola.
– Dlaczego? – jęknął Jacuś.
– Bo tak jest kulturalnie. Poza tym będziemy mówić „proszę uprzejmie” i „dziękuję uprzejmie”, ponieważ to też jest kulturalne. Jacuś wziął Nikolę pod rękę i podszedł z nią do stolika.
– I co teraz? – spytał.
– Teraz przychodzi kelner, a my zamawiamy ciastka – wyjaśniła Nikola. – Ja poproszę uprzejmie cztery rurki, pięć kawałków szarlotki i wuzetkę, ale małą, bo muszę dbać o linię, jak moja mama.
– A ja… – zaczął Jacuś.
– I jeszcze koktajl śmietankowo-truskawkowy! – wpadła mu w słowo Nikola.
– A ja poproszę tort czekoladowy…
– Opowiedz mi, jak ci minął dzień – przerwała mu Nikola.
– Przecież dzień jeszcze nie minął – zdziwił się Jacuś.
– Wiem, ale to kulturalnie tak spytać – oznajmiła Nikola.
– Oho – odezwał się Bobek, który akurat przechodził obok nich. – Jacuś, co robisz?
– Idź stąd – rzuciła Nikola. – Jacuś jest zajęty.
– Jacuś, nie pokopiemy piłki? – spytał Bobek.
– Za moment – wymamrotał Jacuś. – Tylko zjem tort.
Bobek zrobił wielkie oczy.
– Jaki tort? Tu gdzieś dają tort?
– Rany, Bobek! Jak ty wolno myślisz! My się tak bawimy! – wrzasnęła Nikola.
Bobek wzruszył ramionami i poszedł sobie.
– No to jak ci minął ten dzień? – spytała znowu Nikola.
– Tak sobie… – zaczął Jacuś, ale Nikola mu przerwała:
– O, są moje ciastka! Dziękuję, dziękuję uprzejmie!
– A ja chciałbym tort – wymamrotał markotnie Jacuś.
– No już, masz ten swój tort – zirytowała się Nikola i postawiła przed nim plastikowy klocek. A potem zaczęła udawać, że zjada ciastka, głośno mlaszcząc.
– Wiesz co, Nikola… – zaczął Jacuś, lecz nie skończył.
– Ale pięknie wygląda ten twój torcik! – wrzasnęła Nikola. – Dasz kawałek?
I zanim Jacuś zdążył coś powiedzieć, zabrała mu cały klocek! Tego było już za wiele. Jacuś potrafił wiele znieść, lecz nie mógł tolerować tego, że ktoś zabiera mu tort, nawet na niby!
– Dość tego – powiedział i wstał. – Już się nie chcę z tobą bawić.
– Siadaj! – rozkazała Nikola. – Natychmiast siadaj! To, co zrobiłeś, było bardzo niekulturalne!
– To ty jesteś niekulturalna! – zdenerwował się Jacuś. – Mlaszczesz przy jedzeniu, nie słuchasz, co mówię, ciągle mi przerywasz i obraziłaś mojego kolegę! Dziękuję uprzejmie za taki kulturalny wieczór!
I poszedł sobie. Postanowił, że nie będzie się już bawić z Nikolą – no, chyba że Nikola zachowa się kulturalnie i przypomni sobie, że oprócz „proszę uprzejmie” i „dziękuję uprzejmie” istnieje jeszcze słowo „przepraszam”…Rozmowa na temat opowiadania. R. zadaje pytania dotyczące tekstu, np.:
- W co Nikola chciała się bawić z Jackiem?
- Jak w zabawie miały zachowywać się dzieci?
- Czy Nikola zachowywała się w sposób kulturalny?
- Co zrobił na koniec Jacek?
„Co to znaczy być kulturalnym?” – burza mózgów.
R. zadaje pytanie, dziecko odpowiada, wszystkie odpowiedzi są dobre. R. może je zapisywać na kartce. Na koniec wraca do tych wszystkich odpowiedzi, systematyzując wiedzę dziecka. Razem tworzą „Kodeks kulturalnego przedszkolaka”.
Wiem, jak trzeba się zachować w różnych sytuacjach.
Znam i stosuję zwroty grzecznościowe.Słucham rodziców, nauczycieli, wychowawców i wszystkich, którzy ukazują mi prawdę – jestem im posłuszny.
Współtworzę zasady dobrego zachowania w grupie.
Podejmuję w grupie zadania służące dobru innych i mojemu.
Dbam o mienie przedszkola.
Bawię się i pracuję z każdym.
Słucham innych, czekam na swoją kolej.„Magiczne słowa” – zabawa dydaktyczna.
R. przedstawia dziecku sytuacje, a ono ma określić jakich kulturalnych (magicznych) słów należy użyć.
Co mówi dziecko, gdy wchodzi do szatni w przedszkolu?
Co mówimy, gdy wychodzimy z przedszkola?
Co mówimy, gdy prosimy o dokładkę obiadu?
Co mówimy, gdy dostaniemy ciastko?
Co mówimy, gdy koleżanka lub kolega częstuje nas cukierkiem?
Co mówimy, gdy kogoś niechcący popchniemy?
Co mówimy, gdy musimy komuś przerwać rozmowę, żeby poinformować o czymś ważnym?
Na koniec R. pokazuje trzy napisy do czytania globalnego: dziękuję, przepraszam, proszęCZYTANIE GŁOBALNE DO POBRANIA: magiczne_slowa.doc
Zabawa ruchowa „Przeczytaj i zrób!”
Dziecko biega swobodnie w rytm muzyki, Podczas przerwy w muzyce dobierają się w pary i odczytuje magiczne słowo z kartki, a następnie wykonuje przypisany do tego gest: dziękuję – podaje rodzicowi dłonie, przepraszam – przytula rodzica do siebie, proszę – wskazuje ręką
Zabawa muzyczno-słuchowa „Magiczne słowa – rytmizacja”
R. wykorzystuje utwory: „Magiczne słowa parzyste” oraz „Magiczne słowa nieparzyste”, zadaniem dzieci jest dobrać słowo do utworu – do metrum 2/4 czy 3/4: pro-szę; dzię-ku-ję, prze-pra-szam
3LATKI: „Świnki na podwórku” – zabawa ruchowa
Dziecko-świnka / dzieci-świnki zgromadzone w rogu sali. Na środku stoi wybrane R.-gospodyni. Gdy gospodyni uderzy raz w bębenek, dzieci-świnki wychodzą z chlewika i poruszają się po całej sali. Gdy gospodyni uderzy w bębenek dwa razy, dzieci-świnki wracają do chlewika
4-5LATKI Zestaw ćwiczeń gimnastycznych nr 16
Część wstępna
– „Do pary” – zabawa orientacyjno-porządkowa. Dzieci stają na obwodzie koła w niewielkich odstępach. Jedno z nich, wskazane przez N., podbiega do kolegi lub koleżanki i staje przed nim lub przed nią. On lub ona szybko reaguje, tzn. biegnie do innego uczestnika, staje przed nim, tym samym zmusza go do przebiegnięcia w inne miejsce. Zabawa trwa do momentu, aż wszystkie przedszkolaki zamienią się miejscami.
– „Klacz i źrebię” – pokonywanie przeszkód. Przedszkolaki dobierają się w pary. Każda para trzyma złożoną na pół skakankę. Na sygnał klacz i źrebię poruszają się marszem obok siebie w odległości, którą wyznacza złożona skakanka. Zachowują ostrożność i umiejętnie omijają inne pary. Na hasło: Konie na wybiegu! – odkładają skakankę na podłogę i poruszają się w podskokach, indywidualnie pokonując przeszkody. Na hasło: Klacz i źrebię! – wracają do swoich przyborów i maszerują jak na początku zabawy. Zabawę powtarzają kilka razy.
Część główna
– „Zabawy szczeniaków” – ćwiczenie uruchamiające duże grupy mięśniowe. Uczestnicy zabawy siedzą w parach naprzeciwko siebie. Nogi mają w rozkroku, a stopy oparte o stopy partnera. Trzymają skakankę – jedno dziecko za uchwyty, a drugie za środek skakanki. Wykonują naprzemienne skłony tułowia do przodu i do tyłu – przeciągają skakankę, naśladując bawiące się szczeniaki. Zabawa trwa 1,5–2 minut.
– „Rady kociej mamy” – zabawa z elementem czworakowania. Przedszkolaki układają skakanki w kształt koła. Kocia mama i kociątko spacerują na czworakach wokół swojego posłania – koła. Po chwili przyjmują pozycję klęku podpartego, ręce mają wstawione do środka koła. Dzieci w parze są zwrócone do siebie twarzami i robią koci grzbiet. Opuszczają głowę, chowają między ramiona, a plecy kierują ku górze, następnie unoszą głowę, a plecy opuszczają. Zadanie powtarzają 5, 6 razy, potem spacerują na czworakach jak na początku zabawy.
– „Zgodna para” – ćwiczenie kształtujące mięśnie brzucha. Dzieci w parach, jedno obok drugiego, przyjmują pozycję leżenia tyłem, ręce mają wyprostowane z tyłu za głową. Skakanka jest ułożona na podłodze obok stóp dzieci. Na hasło przedszkolaki chwytają skakankę palcami stóp i wspólnie, powoli unoszą ją do góry. Jednocześnie unoszą do góry ramiona i chwytają dłońmi skakankę. Opuszczają powoli nogi i ręce, wracają do leżenia tyłem, tym razem mają skakankę za głową. Ćwiczenie powtarzają kilka razy, za każdym razem skakanka zmienia położenie.
– „Gdzie są kaczątka?” – zabawa bieżna. Przedszkolaki w parach układają ze skakanek gniazdka dla kaczych rodzin. W gniazdku jedno dziecko z pary siedzi w siadzie skrzyżnym – wysiaduje jajka. Drugie biega swobodnie po sali przy dźwiękach marakasów. Na przerwę kaczor z kaczką wymieniają się w gniazdku – wówczas drugie dziecko z pary porusza się biegiem po sali. Zabawę powtarzamy kilka razy.
Część końcowa
– „Kura i jej kurczątko” – ćwiczenie przeciw płaskostopiu. Dzieci stoją obok skakanek i palcami stóp – raz prawej, raz lewej – unoszą skakanki nad podłogę i opuszczają. Naśladują kurę szukającą robaków. Zabawa trwa ok. 2 minut. Na koniec dzieci odkładają przybory na wyznaczone miejsce.
– Marsz. Uczestnicy maszerują dookoła sali, rytmicznie wyklaskują i wytupują nazwy zwierząt z wiejskiego podwórka, np. kot – 1 klaśnięcie, 1 krok, szczeniaczek – 3 klaśnięcia, 3 kroki.Ufff, dużo tej pracy. Teraz czas na zasłużony odpoczynek :) Dziś będzie piękny dzień!!! Pobawcie się kochani na świeżym powietrzu, pohuśtajcie się na huśtawce, pokopcie piłkę lub pozjeżdżajcie na zjeżdżalni...
Po powrocie do domku pamiętajcie, jak zwykle, o dokładnym umyciu rączek.
Po obiedzie zachęcam Was do wspólnych zabaw!
Propozycja zabaw popołudniowych:
„Nasze zasady” – nauka na pamięć wybranej rymowanki Anny Urszuli Kamińskiej.
Słucham pani
Panią w przedszkolu wszyscy lubimy.
Z nią się bawimy, jej się radzimy.
Świetnie nas uczy, jest taka mądra.
Warto jej słuchać dla swego dobra!Czekam na swoją kolej
Gdy przed kolegę ktoś się przepycha,
to w końcu kłótnia z tego wynika.
Ja zawsze czekam na swoją kolej,
bo z kolegami w zgodzie żyć wolę!Sprzątam po zabawie
Choć bawili się od rana,
cała sala posprzątana.
Teraz tu posiedzieć miło.
Brawo, dzieci! Warto było!Pomagam innym
Kiedy koledze coś idzie źle,
to, jeśli mogę, pomóc mu chcę.
Zawsze tak robię, to nic wielkiego.
On mi pomoże też w razie czego!
Zabawa słownikowa „Kultura wokół nas”R. przedstawia dziecku inne pojęcia związane ze słowem kultura: kultura – przejaw działalności człowieka, kultura popularna – kino, teatr, muzyka, kultura materialna – budowle, architektura, kultura fizyczna – uprawianie sportów, kultura ludowa – tradycje związane z różnymi regionami, np. śmigus-dyngus.
Zabawy dowolne i tematyczne. Zachęcam Was kochani do dbania o porządek- do odkładania i sprzątania zabawek w wyznaczone miejsce, a przede wszystkich do stosowania "magicznych słów" :)
TEMATYKA TYGODNIA"NA WIEJSKIM PODWÓRKU"
09.04.2021 (PIĄTEK)
Temat dnia: "Rolnik- producent żywności"
Cele ogólne : kształtowanie wartości, jaką jest wytrwałość w dążeniu do celu; rozwijanie słownika czynnego; rozwijanie logicznego myślenia; dopasowywanie produktów do źródeł ich pochodzenia; wyrażanie radości z uczestnictwa w zabawach plastycznych; wyrażanie radości z możliwości zaprezentowania swojej wiedzy; rozwijanie małej motoryki
Powitanka "Wszyscy są, witam Was"
Propozycja zabawy grafomotorycznej wg E. Minczakiewicz "Koza"
R. przygotowuje dla dziecka kartki A4, ołówki, kredki. R. czyta tekst i jednocześnie demonstruje sposób rysowania
poszczególnych elementów wyróżnionych w tekście. Następnie R. kilkukrotnie mówi tekst, a dziecko rysuje.
Koza
Elżbieta Minczakiewicz
Prostokąt niewielki, a do tego nóżki.
Z prawej strony łebek, a przy nim dwa różki.
Z tyłu krótki ogon, z przodu prosta broda…
Tak!… uparta koza prawie już gotowa!Czas na zestaw ćwiczeń porannych nr 16- przypominam Wam zabawy:
POTRZEBNE BĘDĄ: szarfy
– „Mijanka” – ćwiczenia orientacyjno–porządkowe. Dziecko i rodzic stoją w dwóch szeregach na przeciwległych końcach pomieszczenia, na wyznaczonych liniach. Na sygnał osoba z każdego szeregu zamienia się miejscami, mijając się w biegu. Wygrywa szereg, który szybciej wykona bieg i ustawi się w szeregu.
– „Uciekaj myszko do dziury” – ćwiczenia z elementem czworakowania. Osoby biorace udział w zabawie stają w kręgu, trzymają się za ręce i unoszą je tak, aby można było swobodnie przebiegać pod nimi na czworakach.
Jedno dziecko jest myszką – wbiega do środka kręgu i z niego wybiega. Na hasło: kot! krąg się zamyka. Tworzące go osoby przysiadają, a myszka zostaje złapana złapa.
– „Kto silniejszy” – ćwiczenia siłowe – mocowanie. Dziecko z drugą osobą w parach siedzą przodem do siebie w siadzie rozkrocznym, mają stopy zwarte ze stopami współćwiczącego, wspólnie trzymają oburącz szarfy za końce. Jedna z ćwiczących osób odchyla się do leżenia na plecach i przeciąga współćwiczącego do skłonu w przód, po czym osoby zamieniają się. Na hasło: Kto silniejszy! przeciągają się i odchylają do tyłu w tym samym momencie.
– „Dobierz sobie parę” – zabawa bieżna. Na sygnał dziecko rozbiega się w dowolnych kierunkach, a na polecenie R. dobierają się z nim lub z rodzeństwem parami.
– Marsz po kole i śpiew znanej dziecku piosenki.Propozycja z abawy słownikowej „Kto jest producentem żywności?”
R. zapoznaje dzieci z pojęciami: producent, żywność. Prosi dziecko, by określiło, co takiego produkuje rolnik, po co on to robi oraz jak ważna jest praca rolnika dla wszystkich ludzi.
Propozycja zabawy dydaktycznej „Co z pola, co z ogrodu, a co z zagrody?”
R. przygotowuje trzy półki i wiele obrazków przedstawiających produkty z pola – warzywa i zboża, produkty z ogrodu – owoce oraz produkty zwierzęce – jajka, mleko, mięso. Prosi, aby dziecko je posegregowało i przyczepiło do odpowiednich półek – ze względu na miejsce pochodzenia.
Wersja elektroniczna zabwy na platformie WORDWALL: https://wordwall.net/pl/resource/13916810/co-z-pola-co-z-zagrody
Propozycja zabawy dydaktycznej „Zdrowe zakupy”
R. mówi, iż zdrowa żywność to taka, która jest najmniej przetworzona (wyjaśnia to pojęcie). Przedstawia dzieciku piramidę zdrowia. Dziecko określają, które produkty pochodzą z pracy rolnika.
KARTY PRACY:
- DLA DZIECI 5LETNICH: dopasowywanie produktów do źródeł ich pochodzenia. Dzieci podają nazwy produktów. Przyporządkowują produkty źródłom ich pochodzenia. Rysują kwadrat, koło lub trójkąt przy właściwych produktach.
- DLA DZIECI 3-4LETNICH: wycienanie obrazków, dobieranie w pray zwierząt i produktór, które od nich otrzymujemy
Propozycja zabawy plastycznej "Wiejska zagroda" (DLA DZIECI 5LETNICH I CHĘTNYCH DZIECI MŁODSZYCH)
Rysowanie kredkami pastelowymi na kartkach formatu A4. Wykonanie albumu z pracami. Podczas zabawy można przypomnieć sobie angielskie nazwy zwierząt: krowa – cow, koń – horse, świnia – pig, koza – goat, kura – chicken, kaczka – duck, gęś – goose.
DLA DZIECI 5LETNICH DO POBRANIA:
DLA CHĘTNYCH DZIECI MŁODSZYCH DO POBRANIA:
Czas na odpoczynek i zabawy w ogrodzie- zapowiada się dziś słoneczny dzień! ZAchęcam Was do ruchu na świeżym powietrzu!!!
Tradycyjnie przypominam Wam, abyście po powrocie pobiegli do łazienki umyć ręce!!!
Po zabawie swobodnej i zjedzeniu obiadku zapraszam Was do zabaw popołudniowych.
Propozycje zabaw popołudniowych:
„What do you hear?" – zagadki słuchowe
R. włącza nagranie z odgłosami zwierząt z gospodarstwa. Zadaniem dziecka jest rozpoznać zwierzęta po głosie i podać ich nazwy w j. polskim i (jeśli jest w stanie) angielskim . Może również powtarzać słowa za nagraniem :)
Zabawy z kartami obrazkowymi: ANIMALS_ON_THE_FARM_.pdf
- Let`s go to the farm - dziecko spaceruje i po usłyszeniu odp nazwy zwierzęcia wskazuje je na kartce.
-
Zabawa ze słownictwem "What is missing? Aby jeszcze bardziej utrwalić poznane słownictwo możecie razem z rodzicami pobawić się w zabawę „ What is missing?”. Do zabawy potrzebne będą karty obrazkowe. Możecie narysować własne karty obrazkowe Farm Animlas albo wykorzystać te z poprzedniego zadania. Zabawa polega na tym, że Wy zamykacie oczy – „Close your eyes”, a rodzice lub rodzeństwo chowa jeden obrazek, a gdy powie „ Open your eyes and tell me what is missing?. Musicie odgadnąć w języku angielskim, jakiego zwierzątka brakuje.
-
Znajdź zwierzęta z gospodarstwa i je nazwij: Link do gry: WORDWALL Farm Animals
„Dopowiedz i zrób” – zabawa z rymami.
R. mówi zdania, których zakończenia – słowa do rymu – dopowiadają dzieci. Dziecko wykonuje czynności, o których jest mowa w zdaniach:
Powiedz: „prosię” i podrap się po nosie.
Powiedz: „koń” i wyciągnij do mnie dłoń.
Powiedz: „krowy” i dotknij palcem głowy.
Powiedz: „króliczki” i nadmij policzki.
Powiedz: „kaczuszka” i dotknij łokciem brzuszka.
Powiedz: „psy” i klaśnij – raz, dwa, trzy.Z DZIEĆMI 5LETNIMI: „Od ziarenka do bochenka” – układanie historyjki obrazkowej
R. rozrzuca elementy historyjki obrazkowej i prosi dzieci o ułożenie jej. Następnie chętne dziecko opowiada, o czym jest historyjka. Historyjka do wydruku i pocięcia poniżej.
UWAGA! Proszę zwrócić uwagę na to aby dzieci zaczynały UKŁADANIE HISTORYJKI OD LEWEJ STRONY DO PRAWEJ, gdyż część dzieci mimo że opowie potem dobrze historyjkę wg. kolejności to np. w obserwacji ma 0/lub 1 pkt gdyż układają nie od tej strony co im powiedziano. ( dzieci choć układają dobrze, nie do końca wysłuchają polecenia , który mówi dokładnie od jakiej strony należy zaczynać )
DZIECI MŁODSZE: zabawy swobodne wg zainteresowań. Pamiętajcie, że sprzątamy po sobie zabawki!!!
08.04.2021 (CZWARTEK)
Temat dnia: "Co się dzieje na polu?"
Cele ogólne : kształtowanie właściwej postawy ciała, rozwijanie wielu grup mięśniowych, rozwijanie umiejętności czworakowania, ćwiczenia przeciw płaskostopiu; poznanie zmian zachodzących w przyrodzie i nazywanie ich; przewidywanie następstw wydarzeń – rozwój wzrostu ziemniaka; wyrażanie radości z uczestnictwa w zabawach muzyczno-rytmicznych; poznanie obowiązków rolnika i jego rytmu dnia; wyrażanie radości z uczestnictwa w zabawach techniczno-plastycznych; rozwijanie słownika czynnego, rozwijanie logicznego myślenia
Powitanka "Hej, hej, śmiej się śmiej"
Propozycja zabawy sensorycznej „Rok w gospodarstwie” – zabawa sensoryczna. Utrwalenie nazw prac wykonywanych przez rolnika.
Dzieci siedzą w kole plecami do siebie. R. opowiada o czynnościach wykonywanych przez rolnika i pokazuje na plecach dziecka, np. sieje zboże (delikatne uderzanie opuszkami palców), grabi liście (drapanie rozczapierzonymi palcami), przerzuca siano (uderzanie dłońmi złożonymi w łódeczkę), zbiera owoce (delikatne szczypanie) itp.
Przypominam o zestawie ćwiczeń porannych nr 16, który jest opisany w poniedziałek !!!
„Była babuleńka” – osłuchanie z piosenką tradycyjną
Była babuleńka
sł. i muz. tradycyjne
Była babuleńka rodu ubogiego,
miała koziołeczka bardzo upartego.
Ref.: Fik mik, fik mik,
szwadyrydy rydy, rach ciach ciach, bardzo upartego. (x2)
A ten koziołeczek był bardzo rozpustny,
wyjadł babuleńce zagonek kapusty.
Ref.: Fik mik, fik mik…
A weźże babulko kija sękatego
i wybijże mocno kozła upartego.
Ref.: Fik mik, fik mik…– Aktywne słuchanie piosenki – podczas słuchania dziecko siedzi wygodnie, słucha piosenki i wykonuje dowolne ruchy górną częścią tułowia, rękami, głową.
– Rozmowa na temat treści piosenki – dziecko stara się odpowiadać na pytania R., cytując jej tekst.
– Realizowanie rytmu piosenki – dziecko realizuje rytm piosenki, klaszcząc, tupiąc, wybijaj ąc rytm na woreczkach dwiema złączonymi rękami, ręką wiodącą, ręką drugą i znowu ręką wiodącą– Analiza słuchowa zdań z piosenki – dziecko ilustruje ilość wyrazów stukaniem dłonią o podłogę.
– Analiza i synteza słuchowa wybranych wyrazów – dziecko wyklaskuje i liczy sylaby w wybranych wyrazach„Była babuleńka” – zabawa taneczna do piosenki. DO ZABAWY Z RODZICEM / RODZEŃSTWEM
R. i dziecko/ dzieci stoją w kole/ w parach. R. jest babuleńką, dziecko– koziołkiem Do zabawy potrzebne są: chustka dla babci, opaska dla koziołka z uszami, zielona pocięta w paski bibuła, kij.
Podczas pierwszej zwrotki dziecko trzyma się pod boki/ dzieci stoją w parach/ kole, trzymają się pod boki i kołyszą się zgodnie z melodią. Babcia, która stoi w środku, próbuje ciągnąć za rękę koziołka, który się opiera. Podczas refrenu dzieci kręcą rękoma młynki – raz w jedną, raz w drugą stronę. Na: bardzo upartego – biorą się pod boki i tupią raz jedną, raz drugą nogą. Podczas drugiej zwrotki dzieci stoją w kole, trzymają się pod boki i kołyszą się zgodnie z melodią. Babcia trzyma się za głowę, zaś koziołek zbiera z podłogi kapustę – bibułę – udając, że ją je. Podczas trzeciej zwrotki dzieci stoją w kole, trzymają się pod boki i kołyszą się zgodnie z melodią. Babcia bierze kij i goni koziołka, który jej ucieka po obwodzie koła.
3LATKI: „Świnki na podwórku” – zabawa ruchowa.
Dziecko-świnka / dzieci-świnki zgromadzone w rogu sali. Na środku stoi wybrane R.-gospodyni. Gdy gospodyni uderzy raz w bębenek, dzieci-świnki wychodzą z chlewika i poruszają się po całej sali. Gdy gospodyni uderzy w bębenek dwa razy, dzieci-świnki wracają do chlewika
4-5LATKI Zestaw ćwiczeń gimnastycznych nr 16
Część wstępna
– „Do pary” – zabawa orientacyjno-porządkowa. Dzieci stają na obwodzie koła w niewielkich odstępach. Jedno z nich, wskazane przez N., podbiega do kolegi lub koleżanki i staje przed nim lub przed nią. On lub ona szybko reaguje, tzn. biegnie do innego uczestnika, staje przed nim, tym samym zmusza go do przebiegnięcia w inne miejsce. Zabawa trwa do momentu, aż wszystkie przedszkolaki zamienią się miejscami.
– „Klacz i źrebię” – pokonywanie przeszkód. Przedszkolaki dobierają się w pary. Każda para trzyma złożoną na pół skakankę. Na sygnał klacz i źrebię poruszają się marszem obok siebie w odległości, którą wyznacza złożona skakanka. Zachowują ostrożność i umiejętnie omijają inne pary. Na hasło: Konie na wybiegu! – odkładają skakankę na podłogę i poruszają się w podskokach, indywidualnie pokonując przeszkody. Na hasło: Klacz i źrebię! – wracają do swoich przyborów i maszerują jak na początku zabawy. Zabawę powtarzają kilka razy.
Część główna
– „Zabawy szczeniaków” – ćwiczenie uruchamiające duże grupy mięśniowe. Uczestnicy zabawy siedzą w parach naprzeciwko siebie. Nogi mają w rozkroku, a stopy oparte o stopy partnera. Trzymają skakankę – jedno dziecko za uchwyty, a drugie za środek skakanki. Wykonują naprzemienne skłony tułowia do przodu i do tyłu – przeciągają skakankę, naśladując bawiące się szczeniaki. Zabawa trwa 1,5–2 minut.
– „Rady kociej mamy” – zabawa z elementem czworakowania. Przedszkolaki układają skakanki w kształt koła. Kocia mama i kociątko spacerują na czworakach wokół swojego posłania – koła. Po chwili przyjmują pozycję klęku podpartego, ręce mają wstawione do środka koła. Dzieci w parze są zwrócone do siebie twarzami i robią koci grzbiet. Opuszczają głowę, chowają między ramiona, a plecy kierują ku górze, następnie unoszą głowę, a plecy opuszczają. Zadanie powtarzają 5, 6 razy, potem spacerują na czworakach jak na początku zabawy.
– „Zgodna para” – ćwiczenie kształtujące mięśnie brzucha. Dzieci w parach, jedno obok drugiego, przyjmują pozycję leżenia tyłem, ręce mają wyprostowane z tyłu za głową. Skakanka jest ułożona na podłodze obok stóp dzieci. Na hasło przedszkolaki chwytają skakankę palcami stóp i wspólnie, powoli unoszą ją do góry. Jednocześnie unoszą do góry ramiona i chwytają dłońmi skakankę. Opuszczają powoli nogi i ręce, wracają do leżenia tyłem, tym razem mają skakankę za głową. Ćwiczenie powtarzają kilka razy, za każdym razem skakanka zmienia położenie.
– „Gdzie są kaczątka?” – zabawa bieżna. Przedszkolaki w parach układają ze skakanek gniazdka dla kaczych rodzin. W gniazdku jedno dziecko z pary siedzi w siadzie skrzyżnym – wysiaduje jajka. Drugie biega swobodnie po sali przy dźwiękach marakasów. Na przerwę kaczor z kaczką wymieniają się w gniazdku – wówczas drugie dziecko z pary porusza się biegiem po sali. Zabawę powtarzamy kilka razy.
Część końcowa
– „Kura i jej kurczątko” – ćwiczenie przeciw płaskostopiu. Dzieci stoją obok skakanek i palcami stóp – raz prawej, raz lewej – unoszą skakanki nad podłogę i opuszczają. Naśladują kurę szukającą robaków. Zabawa trwa ok. 2 minut. Na koniec dzieci odkładają przybory na wyznaczone miejsce.
– Marsz. Uczestnicy maszerują dookoła sali, rytmicznie wyklaskują i wytupują nazwy zwierząt z wiejskiego podwórka, np. kot – 1 klaśnięcie, 1 krok, szczeniaczek – 3 klaśnięcia, 3 kroki.Ufff, dużo tej pracy. Teraz czas na zasłużony odpoczynek :) Jeśli pogoda pozwoli, pobawcie się kochani na świeżym powietrzu, pohuśtajcie się na huśtawce, pokopcie piłkę lub pozjeżdżajcie na zjeżdżalni...
Po powrocie do domku pamiętajcie, jak zwykle, o dokładnym umyciu rączek.
Po obiedzie zachecam Was do wspólnych zabaw!
Propozycje zabaw popołudniowych:
„Pojazdy na wsi” – rozmowa kierowana.
R. pokazuje dziecku ilustracje przedstawiające traktor, kombajn i inne maszyny oraz urządzenia wykorzystywane do pracy w polu, np. pług i siewnik. Dziecko opisują wygląd pojazdów i urządzeń na ilustracjach, zastanawia się, do czego mogą służyć i poznają ich nazwy.
„Traktorem czy konno?” – zabawa ruchowa.
Dziecko porusza się po pokoju w dowolny sposób. Na dźwięk klaksonu zmieniają się w traktory, na dźwięk kołatki – w konie. R. często naśladuje klakson i używa kołatki (na zmianę), by zmobilizować dziecko do koncentracji uwagi.
Z DZIEĆMI CHĘTNYMI: „Traktor” – praca techniczna
R. gromadzi dla dziecka 2 rolki po papierze toaletowym, 5 nakrętek plastikowych, kolorowy papier, farby i pędzel, klej – najlepiej do klejenia na gorąco. Dziecko maluje farbami rolki. Gdy rolki wyschną, dziecko nacinaja jedną z nich w ten sposób, aby wsunąć w nią drugą rolkę pod kątem prostym (pionowa rolka jest kabiną kierowcy).
Przykleja do poziomej rolki koła i komin z nakrętek po butelkach. Z papieru kolorowego wycinają okna i daszek, naklejają je we właściwe miejsca na pionowej rolce.Po południu zachęcam Was do zabaw swobodnych, może nowo zbudowanym traktorem? :)
Pamiętaj myj ręce! Podziękuj rodzicom za pomoc. Do zobaczenia jutro.
07.04.2021 (ŚRODA)
Temat dnia: "Co się dzieje w zagrodzie?"
Cele: rozwijanie logicznego myślenia; rozwijanie słownika czynnego; nazywanie zwierząt gospodarskich, czytanie globalne wyrazów; przeliczanie elementów częściowo niewidocznych; rozwijanie spostrzegawczości wzrokowej; klasyfikowanie według rodzaju zwierząt i liczby; kształtowanie umiejętności przeliczania, dokładania do 8; rozwijanie małej motoryki; wyrażanie radości z uczestnictwa w zabawach techniczno-plastycznych
Zabawa muzyczna na powitanie "Maskotki"
Propozycja zabawy dydaktycznej "To dom dla..."
R. rozpoczyna zdanie. Zadaniem dzieci jest je dokończyć i wybrać wśród obrazków ten, który jest rozwiązaniem.
R. przygotowuje obrazki przedstawiające krowę, psa, kury i kaczki, konia, owcę, dom jednorodzinny.
Obora to dom dla…
Buda to dom dla…
Kurnik to dom dla…
Stajnia to dom dla…
Rolnik mieszka w…Przypominam że przez cały tydzień bawimy się z zestawem ćwiczeń porannych nr 16 (wstawione we wtorek)
Propozycja wysłuchania wiersza „Dlaczego cielę ogonem miele?” Wandy Chotomskiej.
Dlaczego cielę ogonem miele
Wanda Chotomska
W cielętniku stoi cielę
i ogonem w kółko miele.
Prosiak wyrwał się z chlewika:
– Czy to cielę spadło z byka?
Nikt ogonem tak nie miele,
więc dlaczego miele cielę?
Przyszła koza, furtkę bodzie:
– Pewnie nudno mu w zagrodzie.
Mnie się zdaję, że to cielę
z nudów tak ogonem miele.
– Z nudów?
– Z nudów!
– Może z głodu?
Wlazło cielę do ogrodu,
zjadło mlecz i seradelę
i ogonem dalej miele.
Przyleciała gęś z gąsiorem.
– Czy to cielę nie jest chore?
Może zjadło wilcze ziele
i ogonem przez to miele?
– Wilcze ziele? Nie, aniele,
ciele jadło seradelę.
– Może zjadło jej za wiele?
– Może to przez decybele?
– Może to jest tik nerwowy?
– Może tęskno mu do krowy?
Przyszły kury, indyk, kaczor,
wszyscy gdaczą, meczą, kwaczą,
strasznie martwią się cielęciem
indyk z kozą, gęś z prosięciem.
Aż z pastwiska przybiegł źrebak
i rzekł:
– Martwić się nie trzeba,
tylko trzeba spytać cielę,
czemu tak ogonem miele.
No, bo jeśli w kółko miele,
ma w tym chyba jakieś cele.
– Mam – kiwnęło głową cielę –
robię muchom karuzelę.Rozmowa na temat wiersza. R. wyjaśnia dzieciom trudne słowa (seradela – gatunek rośliny, decybele – tu: hałas), zadaje dziecku pytania:
- O czym jest wiersz?
- Czego chcą się dowiedzieć zwierzęta?
- Jakie zwierzęta są wymienione w wierszu?
- Jakie odgłosy wydają te zwierzęta?
- Co zaproponował źrebak?
- Dlaczego cielę ogonem miele?
DLA DZIECI 5LETNICH: Propozycja zabawy dydaktycznej „Wiemy wszystko o zwierzętach!” z wykorzystaniem wyciętych gry WORDWALL.
Link do zabawy: https://wordwall.net/pl/resource/1464913/czytanie-globalne-zwierz%C4%99ta-w-gospodarstwie
DZIECI MŁODSZE: Zachęcam do układania puzzli
3LATKI: https://puzzlefactory.pl/pl/puzzle/graj/zwierzeta/122403-farma-na-wsi/2x2
4LATKI: https://puzzlefactory.pl/pl/puzzle/graj/zwierzeta/122403-farma-na-wsi/4x3
Prozpozycja zabawy ruchowej „Zwierzaki do swych domów”
R. wyznacza dwa miejsca w sali: stajnię i oborę (jeśli dzieci jest więcej może je podzielić na zespołyu, np. konie i krowy). Na hasło: Zwierzaki na pastwisko! – wszystkie dzieci poruszają się jak przydzielone im zwierzęta, mogą naśladować ich głosy. Na hasło: Do stajni! – dzieci-konie wracają do „stajni”, (a po sali poruszają się tylko krowy). Na hasło: Do obory! – dzieci-krowy wracają w umówione miejsce, (zaś po sali poruszają się tylko konie).
DLA DZIECI 5LETNICH I CHĘTNYCH DZIECI MŁODSZYCH:
Propozycja zabawy matematycznej „Liczymy zwierzęta w gospodarstwie”
R. przygotowuje sylwety lub liczmany. Dzieci manipulują nimi, dokładają, odkładają i rozwiązują zadania.
– W chlewie są 4 świnie i 4 prosięta. Ile zwierząt mieszka w chlewiku?
– W stajni stoją 4 klacze i 4 ogiery. Ile koni stoi w stajni?
– W kurniku na prawych grzędach jest 5 kur, a na lewych grzędach są 3 kury. Ile kur jest
razem?
– W zagrodzie są 2 świenie, 2 krowy i 3 kozy. Ile zwierząt jest w zagrodzie?Propozycja zabawy dydaktycznej „Zwierzęta do domów”
R. gromadzi kilka pudełek z przykrywkami. Na każdej przykrywce narysowane jest inne zwierzę gospodarskie. N. na każde pudełko przykleja kartonik z cyfrą od 1 do 8. Zadaniem dzieci jest włożenie do każdego pudełka tyle obrazków zwierząt, ile wskazuje liczba na kartoniku. N. przygotowuje odpowiednią liczbę obrazków (co najmniej 10 sztuk każdego rodzaju). Dzieci młodsze liczą w mniejszym zakresie, np. do 5. Dzieci zdolne wykorzystują cyfry do podpisania działań, dzieci młodsze przeliczają w dostępnym dla siebie zakresie.
Propozycja zabawy ruchowej „Zrób tyle, ile słyszysz”
R. ma do dyspozycji bębenek. Dziecko realizuje rytm podany przez R. Gdy muzyka cichnie, dziecko słucha, ile razy R. uderzy w bębenek. Musi wykonać tyle samo razy podane ćwiczenie: skłon, przysiad, pajacyk, podskok itd.
Karty pracy dla dzieci:
5letnich: przeliczanie elementów, rozwijanie spostrzegawczości wzrokowej. Dzieci szukają na ilustracji podanych zwierząt i kolorują liczbę pól odpowiadającą liczbie odnalezionych zwierząt każdego rodzaju.
Dzieci młodsze: znajdź różnice
Czas na wyjście na dwór. Jeśli pogoda nam na to pozwoli pobawcie się na podwórku/ w ogrodzie. Mam dla was fajną zabawę ruchową "Zwierzęta"
Zabawa ruchowa "Zwierzęta"
Dzieci biegają po wyznaczonym terenie. Na hasło N., np. kury – dzieci zatrzymują się, machają skrzydłami i gdaczą. N. podaje nazwy różnych zwierząt, np. koń, pies – dzieci wykonują odpowiednie ruchy i wydają odpowiednie dźwięki.
Po powrocie z dworu pamiętajcie o dokładnym umyciu rączek!!!!
Czas na obiadek! Smacznego!
.
.
.
Po obiedzie zachecam Was do wspólnych zabaw!
Propozycje zabaw popołudniowych:
Zabawa dydaktyczna „Dobieranie zwierząt gospodarskich w pary – osobniki dorosłe i ich potomstwo”
Link do zabawy: https://wordwall.net/pl/resource/1176907/polski/zwierz%c4%99ta-i-ich-dzieci„Prosiaczek” – zabawa techniczna (w ramach koła plastycznego "Mały artysta")
R. gromadzi dla każdego dziecka opakowanie po jogurciedwukomorowym, kolorowy papier, klej, mazaki. Z pojemników po jogurcie dzieci formująkształt zwierzątka. Głowę stanowi mniejsza część opakowania po jogurcie. Dzieci wycinają elementy: ryjek, kończyny, ogon – doklejają je w odpowiednich miejscach. Mazakiem rysują zwierzątku oczy i dziurki w nosie.
DLA DZIECI 5LETNICH: ćwiczenia grafomotoryczne. Dzieci rysują obrazek po śladzie i kolorują jaja. Następnie rysują szlaczek po śladzie.
DZIECI MŁODSZE: Zabawy dowolne - wykorzystanie ulubionych zabawek, zachęcanie do odnoszenia zabawek na stałe miejsce.
"Let's go to the farm"- zapoznanie z nazwami zwierząt gospodarskich w j. angielskim.
Dziecko spaceruje i na nazwę danego zwierzęcia wskazuje je na kartce
horse- koń
cat- kot
dog- pies
pig- świnka
cow- krowa
sheep- owca
hen- kura
duck- kaczka
Aby jeszcze bardziej utrwalić poznane słownictwo możecie razem z rodzicami pobawić się w zabawę „ What is missing?”. Do zabawy potrzebne będą karty obrazkowe. Możecie narysować własne karty obrazkowe Farm Animlas albo wykorzystać te z poprzedniego zadania. Zabawa polega na tym, że Wy zamykacie oczy – „Close your eyes”, a rodzice lub rodzeństwo chowa jeden obrazek, a gdy powie „ Open your eyes and tell me what is missing?. Musicie odgadnąć w języku angielskim, jakiego zwierzątka brakuje.
06.04.2021 (WTOREK)
Temat dnia: "Co się dzieje w kurniku?"
Cele: rozwijanie słownika czynnego; rozwijanie logicznego myślenia; wyrażanie radości z uczestnictwa w zabawach ruchowych; rozwijanie słuchu fonemowego (w tym rozwijanie percepcji słuchowej); wyrażanie radości z uczestnictwa w zabawach plastycznych; poznanie pracy i obowiązków rolnika, określenie i nazwanie cech, jakimi jest obdarzony każdy rolnik
Powitanka "Domowa, poranna powitanka"
Propozycja zabawy słuchowej "Jakie słowo ukryło się między dźwiękami?" – ćwiczenia słuchu fonematycznego.
R. dzieli na sylaby dowolne słowo będące nazwą wiejskiego zwierzęcia (koza, świnka, krowa, kucyk, kogucik,
indyk, kogut, baranek itd.), stosując klaskanie lub grę na kołatce pomiędzy sylabami jako utrudnienie, np. słowo koza: ko – klaśnięcie w dłonie/uderzenie raz kołatką w dłoń (przy kolejnych słowach dwa, trzy klaśnięcia/uderzenia kołatką, wyklaskany/wygrany dowolny rytm) – za. Zadaniem dzieci jest dokonać syntezy sylabowej i odgadnąć słowo. R. może wybrać ochotnika do tworzenia kolejnych zagadek sylabowych z utrudnieniem dźwiękowym.Zestaw ćwiczeń porannych nr 16. POTRZEBNE BĘDĄ: szarfy
– „Mijanka” – ćwiczenia orientacyjno–porządkowe. Dziecko i rodzic stoją w dwóch szeregach na przeciwległych końcach pomieszczenia, na wyznaczonych liniach. Na sygnał osoba z każdego szeregu zamienia się miejscami, mijając się w biegu. Wygrywa szereg, który szybciej wykona bieg i ustawi się w szeregu.
– „Uciekaj myszko do dziury” – ćwiczenia z elementem czworakowania. Osoby biorace udział w zabawie stają w kręgu, trzymają się za ręce i unoszą je tak, aby można było swobodnie przebiegać pod nimi na czworakach.
Jedno dziecko jest myszką – wbiega do środka kręgu i z niego wybiega. Na hasło: kot! krąg się zamyka. Tworzące go osoby przysiadają, a myszka zostaje złapana złapa.
– „Kto silniejszy” – ćwiczenia siłowe – mocowanie. Dziecko z drugą osobą w parach siedzą przodem do siebie w siadzie rozkrocznym, mają stopy zwarte ze stopami współćwiczącego, wspólnie trzymają oburącz szarfy za końce. Jedna z ćwiczących osób odchyla się do leżenia na plecach i przeciąga współćwiczącego do skłonu w przód, po czym osoby zamieniają się. Na hasło: Kto silniejszy! przeciągają się i odchylają do tyłu w tym samym momencie.
– „Dobierz sobie parę” – zabawa bieżna. Na sygnał dziecko rozbiega się w dowolnych kierunkach, a na polecenie R. dobierają się z nim lub z rodzeństwem parami.
– Marsz po kole i śpiew znanej dziecku piosenki.Propozycja wiersza "Jajko" J. Brzechwy
Jajko
Jan Brzechwa
Było sobie raz jajko mądrzejsze od kury.
Kura wyłazi ze skóry,
Prosi, błaga, namawia: – Bądź głupsze!
Lecz co można poradzić, kiedy się ktoś uprze?
Kura martwi się bardzo i nad jajkiem gdacze,
A ono powiada, że jest kacze.
Kura prosi serdecznie i szczerze:
– Nie trzęś się, bo będziesz nieświeże.
A ono właśnie się trzęsie
I mówi, że jest gęsie.
Kura do niego zwraca się z nauką,
Że jajka łatwo się tłuką,
A ono powiada, że to bajka,
Bo w wapnie trzyma się jajka.
Kura czule namawia: – Chodź, to cię wysiedzę.
A ono ucieka za miedzę,
Kładzie się na grządkę pustą
I oświadcza, że będzie kapustą.
Kura powiada: – Nie chodź na ulicę,
Bo zrobią z ciebie jajecznicę.
A jajko na to najbezczelniej:
– Na ulicy nie ma patelni.
Kura mówi: – Ostrożnie! To gorąca woda!
A jajko na to: – Zimna woda! Szkoda!
Wskoczyło do ukropu z miną bardzo hardą
I ugotowało się na twardo.Rozmowa na temat wiersza. R. zadaje pytania:
- O kim był ten wiersz?
- Jakie było to jajko?
- Jak skończyła się ta przygoda dla tego jajka?
Propozycja zabawy słownikowej "Do czego potrzebne nam są jajka?"
Dziecko wymyśla różne przeznaczenia jajek.
„Małe – duże jajo kurze” – zabawa ruchowa naśladowcza.
Dziecko razem z R. śpiewają lub recytują i wykonują określone ruchy.
Małe – duże Na słowo „małe” – ręce blisko siebie, na słowo „duże” – ręce rozłożone.
jajo kurze, Rysowanie w powietrzu obiema rękami jajka.
jajo kurze,
jajo kurze.
Duże – małe, Na słowo „duże” – ręce rozłożone, na słowo „małe” – ręce blisko siebie.
doskonałe, Klepanie się rękami po brzuchu.
doskonałe,
mniam. Klaśnięcie w dłonie.Propozycja zabawy słuchowej „Gdzie słychać j?”
Dziecko siedzi z rodzicem. Gdy usłyszy wyraz rozpoczynający się głoską j, wówczas klaszczą w dłonie. R. kładzie przed dziećkiem obrazki, w nazwach których znajduje się głoska j (jamnik, jajko, jagoda, jeż) oraz takie, w nazwach których nie ma głoski j (nos, kot, oko, ser). Dziecko ma za zadanie wybrać te obrazki, w nazwach których słychać
głoskę j.DLA DZIECI 5LETNICH: prezentacja litery j, ćwiczenie słuchu fonemowego i percepcji wzrokowej.
Dziecko odpowiada na pytanie, które jajko zniosła przepiórka. Znajdują i rysują drogę – wyznaczają ją obrazki, których nazwa zaczyna się głoską j. Dzieci młodsze tylko dzielą wyrazy na sylaby. Dla dzieci zdolnych R. przygotowuje dodatkowe, np. czerwone kółka z literkami (samogłoskami: a, o, e, u). Dzieci układają je na odpowiednim miejscu w ciągu głosek.Propozycja zabawy plastycznej „Kurka złotopiórka”.
R. gromadzi dla dziecka opakowanie po jajkach, czarny pisak lub ruchome oczy, klej, piórka, czerwony papier, nożyczki, żółte farby plakatowe, pędzel. Z opakowania na jajka dziecKO wycinają kształt kurki, malują go na żółto farbami plakatowymi. Po wyschnięciu naklejają dziób wycięty z czerwonego papieru kolorowego. Na czubku wykonują nacięcie i wkładają w nie, wycięty z czerwonego papieru, grzebień. Po bokach przyklejają oczy i piórka jako skrzydełka.
Młodsze dzieci mogą pomalować paluszkami maczanymi w farcie szablon kurki lub odciskać ją rączką.
PROSZĘ PRZYŚLIJCIE MI SWOJE KURKI :)
Czas na odpoczynek. :)
Pogoda dzisiaj chyba nam nie sprzyja, ale może uda Wam się choć na chwilę wyjść na dwór i pooddychać swieżym powietrzem, pamiętrajcie, żeby założyć szaliczki i czapeczki. Poszukajcie wiosny wokoło... A może ktoś z Was ma u siebie kurki i zrobi im zdjęcie? Zachęcam do wysylania mi ich na Messengera :)
Po powrocie z dworu pamiętajcie i umyciu rączek !!!
Po zjedzeniu obiadku i odpoczynku zapraszam do zabaw popołudniowych
Propozycje zabaw popołudniowych:
"Praca rolnika” – poznanie pracy i obowiązków rolnika
R. rozmawia z dzieckiem na temat pracy rolnika. (Może to być rolnik, który uprawia ziemię oraz taki, który ma
hodowlę zwierząt). R. stwarza warunki do zadawania pytań przez dziecko. Przykładowe pytania:- Jak wygląda dzień rolnika?
- Gdzie najczęściej mieszkają rolnicy?
- Czy hodowcy też są rolnikami?
„Wytrwałość a praca rolnika” – zabawa słownikowaR. przypomina dziecku, że rolnik musi bardzo ciężko pracować i bardzo długo czekać na swoje plony, czyli musi być wytrwały.
Zabawa popularna przy piosence "Kaczuszki"
Dzieci kolejno wykonują rytmicznie następujące gesty: dzióbki, skrzydełka, bioderka, klaskanie.
„Co było pierwsze: jajko czy kura?” – zabawa słownikowa
Dziecko wypowiadają się na określony temat, wszystkie odpowiedzi są dobre. Na końcu R. mówi dziecku, że nie ma odpowiedzi na to pytanie.
Słuchanie opowiadania G. Kasdepke „Co było pierwsze?”.
Co było pierwsze?
Grzegorz Kasdepke
Na Kurzym Uniwersytecie od rana panowało niesamowite zamieszanie. Zwłaszcza dwuletnie nioski robiły masę hałasu. Gdakały, przepychając się i dziobiąc. Jedna usiadła nawet na żyrandolu – a wszystko po to, by lepiej słyszeć profesora Koko, który lada moment miał rozpocząć wykład na temat: „Co było pierwsze – jajko czy kura?”.
– Oczywiście, że jajko! – krzyczały siedzące w drugim końcu sali jajka. Bardzo przeżywały swój pierwszy dzień na uniwersytecie.
– Ko – koleżanki, słyszałyście?! – wrzasnęła jakaś oburzona kwoka. – Ledwośmy zniosły tych smarkaczy, a już nam pyskują!
Ale zanim inne nioski zdążyły wyrazić swe oburzenie, profesor Koko chrząknął – i tak właśnie zaczął się wykład.
– Jajko czy kura?… – mówił monotonnym głosem, drapiąc się w zamyśleniu po dziobie. – Oto jest pytanie… się kury!
– Ale to kury znoszą jajka! – zagdakała jedna z kur, a wszystkie inne narobiły takiego hałasu, że aż ta, która siedziała na żyrandolu, spadła profesorowi na głowę.
– Czy mogłaby pani ze mnie zejść? – zapytał uprzejmie profesor Koko.
Okazało się jednak, że kura nie może, bo właśnie zniosła jajko – i teraz chciałaby je szybko wysiedzieć.
– No i co, no i co?! – triumfowały kury. – Samo to jajo się chyba nie zniosło?!
Jajka popatrywały na siebie z wyraźnym zakłopotaniem – i już, już miały przyznać kurom rację, gdy naraz spod nioski siedzącej na głowie profesora wygramoliło się pisklę.
– Czy mogłaby pani bawić się z dzieckiem gdzie indziej? – zapytał uprzejmie profesor Koko. Nikt go jednak nie słyszał; jajka śmiały się i klaskały, a kury gdakały wniebogłosy. I tak skończył się wykład na temat: „Co było pierwsze – jajko czy kura?”.
– Na następnych zajęciach pomówimy o czymś mniej skomplikowanym – obiecał profesor Koko, choć nikt go nie słuchał. – Na przykład – jak zbudować kosmiczną rakietę…
Rozmowa na temat opowiadania. R. zadaje dziecku pytania:- O czym jest opowiadanie?
- Gdzie odbywa się dyskusja?
- Na jakie pytanie próbują znaleźć odpowiedź jej uczestnicy?
- Czy udało im się odpowiedzieć?
- Dlaczego?
„Prezent” – zabawa na podstawie metody Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne (współdziałanie z partnerem – ruch „przeciwko”).
R. tworzy z dzieckiem grupę. Dziecko z drużyny wykonuje siad skulny i mocno zwija się w kłębek. Jego partner z grupy usiłuje „rozwinąć prezent” – ciągnąc delikatnie za ręce i nogi. Po chwili następuje zamiana ról.
Zapraszam Was do spędzenia czasu na zabawie w sposób, który lubicie najbardziej. Może klocki, albo malowanie kredkami? :) Pamiętajcie, aby zostawić po sobie porządek.
DO ZOBACZENIA JUTRO!!! :)
TEMATY TYGODNIA "WIELKANOC"
02.04.2021 (PIĄTEK)
Temat dnia: "Śmigus-dyngus"
Cele: poznanie właściwości i budowy jajka; rozwijanie słownika czynnego, poznanie tradycji związanych z Wielkanocą; wyrażanie radości z uczestnictwa w zabawach plastycznych; wyrażanie radości z uczestnictwa w zabawach muzycznych; kształtowanie wartości związanej z wyrażaniem i przeżywaniem radości
Powitanka "Głowa, ramiona"
Propozycja zabawy dydaktycznej „Do koszyczka włożę…”
Dziecko siada w R., R. mówi: Do koszyczka wielkanocnego włożę… i podaje przykładowy przedmiot, np.: zieloną pisankę. Dziecko obok musi powtórzyć to, co powiedział rodzic i na koniec dodać jeszcze jeden przedmiot, który włoży do koszyczka.
Z dziećmi 5letnimi- słuchanie wiersza „Śmigus” Marii Konopnickiej.
Śmigus
Maria Konopnicka
Panieneczka mała
Rano dzisiaj wstała:
Śmigus! Śmigus!
Dyngus! Dyngus!
Bo się wody bała.
Panieneczka mała
W kątek się schowała:
Śmigus! Śmigus!
Dyngus! Dyngus!
Bo się wody bała.
Panieneczka mała
Sukienkę zmaczała:
Śmigus! Śmigus!
Dyngus! Dyngus!
Choć się wody bała.Rozmowa na temat wiersza. R. zadaje dziecku pytania:
- O jakim zwyczaju wielkanocnym opowiada autor wiersza?
- Jak inaczej nazywamy śmigus-dyngus?
- Jak wygląda w naszym regionie ta tradycja?
- Czy można się obrażać, jak zostanie się polanym wodą?
„Lany Poniedziałek” – rozmowa przy ilustracjach na temat tradycji związanych ze śmigusem- dyngusem.
R. opowiada dzieciom o zwyczajach i symbolice lania wodą. Wykorzystuje do tego celu ilustracje.
Śmigus-dyngus nazywano inaczej „oblewanką” lub „Świętym Lejkiem”. W dawnych czasach nazwę śmigus-dyngus traktowano rozdzielnie. Śmigus oznaczał oblewanie wodą oraz uderzanie dziewcząt po nogach rózgą z palmy, natomiast dyngus oznaczał wręczanie datków stanowiących wielkanocny okup.
„Kubeł wody” – zabawa integracyjna z rymowanką- zabawa z rodzeństwem/ rodziną
Domownicy stoją w kole, trzymając się za ręce. Pośrodku stoi dziecko z wiaderkiem, w którym jest kilka niebieskich kawałków papieru zgniecionych w kulkę (symbolizujących wodę). Domownicy maszerują po obwodzie koła, recytując tekst: Trzymasz w rękach kubeł wody, dla tradycji, dla przygody i zatrzymują się. Dziecko ze środka koła mówi: W śmigus-dyngus ciebie złapię, wodą z kubła cię ochlapię! – i łapie jedną osobę, aby „wylać” na nie wodę z wiaderka (wysypać kulki), dzieci uciekają. Ten, kto zostanie „oblany wodą”, zbiera kulki do wiaderka i wchodzi do środka koła. Zabawę powtarzamy.
Kubeł wody
Marlena Szeląg
– Trzymasz w rękach kubeł wody,
dla tradycji, dla przygody.
– W śmigus-dyngus ciebie złapię,
wodą z kubła cię ochlapię!
Propozycja zabaw plastycznych:
- DLA DZIECI STARSZYCH: "Wielkanocny koszyczek"- R. gromadzi dla dziecka papierowe foremki do babeczek, kolorową plastelinę, kolorową bibułę, druciki kreatywne, klej, sianko bądź rafię. Zadaniem dziecka jest najpierw okręcić druciki kawałkami bibuły i przykleić je od środka foremek, tak by całość przypominała koszyczki. Następnie dziecko napełnia foremki siankiem, z plasteliny lepi wielkanocne zwierzątka i wkłada je do koszyczków, które ozdabiają według własnego pomysłu.
- DLA DZIECI MŁODSZYCH- Pomoc rodzicom w dekorowaniu Wielkanocnego koszyczka na dzień jutrzejszy :)
Czas na odpoczynek. Polecam Wam dziś zabawy ruchowe na świeżym powietrzu. O to jedna z propozycji:
„Zajączki do norki” – zabawa ruchowa. Dzieci-zajączki biegają pomiędzy rozłożonymi na podłodze obręczami. Na gwizdek R. zajączek wskakuje do obręczy-norek.
Po powrocie z dworu pamiętajcie o dokładnym umyciu rączek!!!!
Czas na obiadek! Smacznego!
.
.
.
Po obiedzie zachecam Was do wspólnych zabaw!
Propozycje zabaw popołudniowych:
Zabawy w kąciku badawczym:
Propozycja zabawy badawczej „Które to jajko?” – zabawa badawcza.
R. trzyma dwa jednakowe jajka i prosi dziecko, aby zastanowiło się, po czym można poznać, że jedno z nich jest surowe, a drugie gotowane. Dziecko podaje swoje propozycje. Następnie dziecko wprawia w ruch obrotowy oba jajka i obserwuje ich ruch i określa, które z nich kręci się szybciej. Rozbija jajko i sprawdza, czy miało rację. Dziecko wysnuwa wniosek, że gotowane jajko wiruje szybko, natomiast surowe – kołysze się i obraca wolniej. Dzieje się tak, ponieważ jajko ugotowane (szczególnie to na twardo) ma stały środek, a surowe nie może obracać się łatwo i szybko – jego płynny środek przesuwa się wewnątrz skorupki na wszystkie strony.
Propozycja zabawy badawczej „Jak zbudowane jest jajko?”
R. przygotowuje dla dziecka jedno, ugotowane na twardo, jajko. Zadaniem dzieci jest określić właściwości jajka i wykonać
następujące czynności:
– obieranie jajka ze skorupki,
– określanie wyglądu, zapachu, smaku,
– nazywanie części jajka: białko, żółtko, skorupka.Na koniec R. wykorzystuje aplikacje do skanowania kodów kreskowych i skanuje kod z opakowania na jajkach. Czyta dzieciom informacje o jajkach: czy są zdrowe, czy można je jeść i w jakiej ilości.
Propozycja zabawy słownikowej „Czy z jajka ugotowanego na twardo wykluje nam się pisklę?”
Dziecko odpowiada na pytanie. R. w razie wątpliwości systematyzuje wiedzę dziecka.„Śmigus-dyngus” – śpiewanie piosenki.
R. śpiewa z dzieckiem piosenkę poznaną w dniu wczorsajszym (czwartek). Następnie przeprowadza zabawy ruchowe przy piosence.
Propozycja zabawy słuchowo- ruchowa "Kura i kurczęta"- do zabawy z rodziną
R. wybiera jedno dziecko-kurę, które wychodzi za drzwi. Z pozostałych osób wybiera troje, które są kurczętami i mówią cały czas: pi, pi – dopóki nie będą rozpoznane przez osobę szukającą. Wszystkie osoby klęczą w kole, są skulone, a usta mają zakryte dłońmi. Osoba szukająca na znak R. wchodzi do sali i próbuje odnaleźć kurczęta. Zabawa trwa, dopóki odszukane zostaną wszystkie kurczęta.
Z dziećmi starszymi i chętnymi młodszymi: „Jajko tu, jajko tam, ja to jajko tobie dam…” – zabawa podsumowująca wiedzę na temat Świąt Wielkanocnych.
Przykładowe pytania:
- W jakiej porze roku obchodzimy Święta Wielkanocne?
- Jak nazywają się udekorowane jajka wielkanocne?
- Kiedy obchodzimy śmigus-dyngus?
- Jak inaczej nazywamy śmigus-dyngus?
- Czym dzielimy się w czasie śniadania wielkanocnego?
- W Wielką Sobotę co bierzemy ze sobą do kościoła?
- Jakie produkty wkładamy do święconki?
- Dlaczego mówimy, że Święta Wielkanocne to czas radości?Zabawy z wodą na Śmigus-dyngus
To już ostatni dzień zajęć przed Świętami Wielkanocnymi!! Życzę Wam kochane dzieci, jak również i Waszym Rodzinom dużo, zdrowia, pomyślności oraz spełnienia marzeń. I obyśmy jak najszybciej wrócili do przedszkola :)
01.04.2021 (CZWARTEK)
Temat dnia: "Na Wielkanocnym stole"
Cele: poznanie tradycji związanych z Wielkanocą; wyrażanie radości z uczestnictwa w zabawach muzyczno-ruchowych; kształtowanie właściwej postawy ciała, rozwijanie wielu grup mięśniowych, rozwijanie umiejętności czworakowania, ćwiczenia przeciw płaskostopiu; rozwijanie umiejętności społecznych; rozwijanie koordynacji wzrokowo-słuchowo-ruchowej
Powitanka "Wesołe powitanie"
Propozycja zabawy dydaktycznej "Prawda-fałsz"
R. mówi zdanie, zaś dzieci określają, czy jest ono prawdziwe, czy fałszywe. Jeżeli zdania są fałszywe, to dzieci mówią, jak powinny brzmieć.
Święta Wielkanocne kojarzą się nam z choinką i św. Mikołajem.
Do koszyczka wkładamy żelki, cukierki czekoladowe i chrupki.
Mazurki i baby to najpopularniejsze ciasta wielkanocne.
Święta Wielkanocne zawsze odchodzimy latem.
Domy na Święta Wielkanocne ozdabiamy jemiołą i suszonymi trawami.
Na palmową niedzielę robimy palemki.
Najważniejszym posiłkiem w czasie Świat Wielkanocnych jest wielkanocne śniadanie.
Przy wielkanocnym stole szykujemy miejsce dla nioczekiwanego gościa.Przez cały tydzień zachęcam do przypominania sobie ćwiczeń porannych z poniedziałku (patrz niżej)
„Śmigus-dyngus” – zabawy muzyczno-ruchowe przy piosence.
Zachęcam do wysłuchania piosenki i do wspólnej zabawy
Tekst piosenki:
- Aktywne słuchanie piosenki – podczas słuchania dzieci siedzą wygodnie, słuchają piosenki i wykonują dowolne ruchy górną częścią tułowia, rękami, głową.
- Rozmowa na temat treści piosenki – dziecko stara się odpowiadać na pytania R., cytując
tekst piosenki. - Realizacja rytmu piosenki – dzieci realizują rytm piosenki, klaszcząc, tupiąc, wybijając rytm
na woreczkach dwiema złączonymi rękami, ręką wiodącą, ręką drugą i znowu ręką wiodącą. - Analiza słuchowa zdań z piosenki – ilustrowanie ilości wyrazów stukaniem dłonią o podłogę.
- Analiza i synteza słuchowa wybranych wyrazów – wyklaskiwanie i liczenie sylab w wybranych
wyrazach.
Propozycja zabawy "W Poniedziałek Wielkanocny"
W Poniedziałek Wielkanocny Dzieci poruszają się po sali w dowolnych kierunkach –
wiatr poganiał chmurki, dmuchają, aby rozpędzić chmurki.
by zrosiły ciepłym deszczem
zajączka i kurki. Stają w miejscu i rękoma naśladują spadający deszczyk.
Schował się zajączek w trawie,
a kurki w kurniku. Dzieci przykucają i się rozglądają.
Czy to deszcz, czy śmigus-dyngus,
wietrzyku – psotniku? Dzieci rozkładają ręce i dziwią się.
Śmigus-dyngus to zabawa. Dzieci tworzą koło i poruszają się raz w prawą, raz w lewą stronę
Śmigus z lewa, dyngus z prawa. krokiem dostawnym.
Chociaż w butach chlupie woda,
chować się po kątach szkoda. Naśladują chlapanie butami w kałuży.Propozycja "Zabawy insytumentami"- im nas więcej w zabawie tym lepiej:)
Jeśli macie w domu jakies instrumenty zachęcam do zabawy. R. przydziela dziecku/ dzieciom inny wyraz i instrument. Dzieci siadają w kole i śpiewają piosenkę. Jeżeli usłyszą wskazany wyraz, wówczas rytmicznie grają na swoim instrumencie do końca frazy.
śmigus-dyngus – talerze
wiatr – wietrzyk – grzechotki
deszcz – deszczyk – trójkąty
chlupie woda – kołatkiKolejnym etapem jest ćwiczenie poniedziałkowego zestawu ćwiczeń gimnastycznych. Wklejam go poniżej :)
Zestaw ćwiczeń gimnastycznych nr 15.
Część wstępna
– „W miękkim gniazdku” – zabawa orientacyjno-porządkowa. Dziecko swobodnie biega po pokoju. Na hasło: Pisanka! – przyjmuje określona pozycję, układa się w leżeniu przodem, a następnie turlają się po podłodze. Na hasło: Gniazdko! – przyjmuje pozycje siadu skrzyżnego (plecy wyprostowane, ramiona w skrzydełka). Zabawę powtarzamy kilka razy.
– „Jajko” – ćwiczenie uruchamiające duże grupy mięśni. Przedszkolak maszeruje w rytm tamburynu lub klaskania osoby dorosłej, ostrożnie omijaja jajka rozłożone na podłodze. Na mocne uderzenie w instrument (lub w pokrywkę) i przerwę w muzyce, wykonują klęk podparty obok jajka. Podnosi jajko jedną ręką, bokiem
w górę, odkładaja, potem unoszi jajko drugą ręką, odkładaja. Zadanie powtarzamy kilka razy.Część główna
– „Wędrująca pisanka” – ćwiczenie dużych grup mięśni. Dzieci (rodzeństwo) lub dziecko i osoba dorosła w parach, stają tyłem do siebie w odległości jednego kroku, w niewielkim rozkroku. Na hasło przekazują sobie pisanki dołem – między nogami, wykonują skłon tułowia w przód. Tylko z innym dzieckiem: podają pisanki górą – nad głowami,
wykonują wyprost tułowia. Ćwiczenie powtarzamy 6–8 razy.
– „Ostrożnie jak z jajkiem” – ćwiczenie mięśni brzucha. Uczestnicy zabawy siedzą w siadzie płaskim, ręce mają oparte z tyłu na podłodze. Układają jajko po jednej ze stron, a następnie unoszą wyprostowane nogi nad podłogę i przenoszą je nad jajkiem, tak aby go nie dotknąć. Ćwiczenie powtarzamy 6–8 razy.
– „Wyścig do koszyka” – zabawa z toczeniem i turlaniem. Przedszkolak ustawia są na wyznaczonej linii, w odległości ok. 3 m od nich stoi koszyk. Dziecko turla jajka w kierunku koszyka w taki sposób, aby znalazły się one jak najbliżej koszyka. Zabawę można przeprowadzić, wprowadzając element rywalizacji rodzeństwa.
– „Uciekające pisanki” – rzuty do celu. R. zbiera do koszyka wszystkie jajka od dzieci , a następnie wyrzuca z koszyczka na podłogę. Dziecko/ dzieci gonią jajka i chwytają w dłonie, zatrzymują się w miejscu, w którym je dogoniły. R. ustawia na środku koszyk, a dziecko/ dzieci rzucają pisankami do celu, każde z innego miejsca. Zabawę powtarzamy kilka razy.
Część końcowa
– „Kto potrafi?” – ćwiczenie wyprostne. Dziecko/ dzieci siedzą w siadzie skrzyżnym, plecy mają wyprostowane, jajko trzymają w prawej ręce. Przekładają jajko do lewej ręki za plecami prawą ręką od góry, lewa ręka odbiera je od dołu. Ćwiczą na przemiennie. Zadanie powtarzamy 8–10 razy.
– „Świąteczny masażyk relaksujący” – ćwiczenie przeciw płaskostopiu. Dziecko/ dzieci siedzą na dywanie, pod stopą układają jajko i toczą je kilka razy w przód i w tył – naprzemiennie: raz prawą, raz lewą stopą.
– Marsz – ćwiczenie uspokajające. Dziecko maszeruje z wysokim unoszeniem kolan. Za każdym razem przekazują pod kolanem jajko do drugiej ręki. Na znak R podchodzi do koszyka i odkłada jajka.Rozruszaliście się :)Teraz czas na zasłużony odpoczynek. Zanim dziś będzie padać, skorzystajcie z pięknej wiosennej pogody. Możecie się pobawić w ogrodzie, układać na chodniku bazie z małych kamyków lub malować kredą po chodniku.
Po powrocie z dworu pamiętajcie o dokładnym umyciu rączek!!!!
Czas na obiadek! Smacznego!
.
.
.
Po obiedzie zachecam Was do wspólnych zabaw!
Propozycje zabaw popołudniowych:
Słuchanie wiersza Ewy Skarżyńskiej „Wielkanocny stół”.
Wielkanocny stół
Ewa Skarżyńska
Nasz stół wielkanocny
haftowany w kwiaty.
W borówkowej zieleni
listeczków skrzydlatych,
lukrowana baba
rozpycha się na nim,
a przy babie –
mazurek w owoce przybrany.
Palmy pachną jak łąka
w samym środku lata.
Siada mama przy stole,
A przy mamie tata.
I my.
Wiosna na nas
zza firanek zerka,
a pstrokate pisanki
chcą tańczyć oberka.
Wpuśćmy wiosnę,
Niech słońcem
zabłyśnie nad stołem
w wielkanocne świętowanie
jak wiosna wesołe!Rozmowa na temat wiersza. R. zadaje dzieciom pytania:
- Jak wygląda w wierszu stół wielkanocny?
- Czym jest udekorowany?
- Co stoi na nim?
- Kto siada przy stole?
- Kto zerka na wszystkich zza firanek?
Zabawa tematyczna „Nakrywamy do stołu”
R. szykuje stół, krzesełka, lalkilub misie oraz wszystko to, co jest potrzebne do nakrycia świątecznego stołu. Zadaniem dzieci jest nakryć do stołu tak, aby wszystkie lalki/ misie miały swoją zastawę (talerze, sztućce, szklankę, serwetkę). R. dziecku na lewą rękę zakłada frotkę, by wiedziało, z której strony położyć sztućce. Na koniec wszyscy przeliczają poszczególne elementy, wskazują czego jest mniej, a czego więcej.
Dla dzieci chętnych:
„Zajączki” – zabawa paluszkowa
Dzieci naśladują słowa wierszyka, za każdym razem chowają kolejny palec. Na koniec dziecko zaplata palce obu dłoni i lekko kołysze splecionymi dłońmi.
Zajączki
Małgorzata Barańska
Pięć zajączków małych kica na polanie.
Gdy się jeden schowa, ile tu zostanie?
Pięć zajączków małych kica na polanie.
Gdy się dwa schowają, ile tu zostanie?
Pięć zajączków małych kica na polanie.
Gdy się trzy schowają, ile tu zostanie?
Pięć zajączków małych kica na polanie.
Gdy odejdą cztery, ile tu zostanie?
Pięć zajączków małych kica na polanie.
Kiedy pięć się schowa, ile tu zostanie?
Pięć zajączków małych już do mamy kica.
Kocha je ogromnie mama zajęczyca.Podczas zabawy R. może wprowadzić lub przypomnieć angielskie nazwy liczebników:
jeden – one, dwa – two, trzy – three, cztery – four, pięć –five.
Po więcej zabaw dotyczących Wielkanocy w j. angielskim zapraszam do zakładki: https://przedszkolebielsk.edupage.org/a/sredniaki
Zapraszam Was do spędzenia czasu na zabawie w sposób, który lubicie najbardziej. Może klocki, albo malowanie kredkami? :) Pamiętajcie, aby zostawić po sobie porządek, Wasze mamy mają pełne ręce roboty przed Świętami. A może pomożecie swoim Mamusiom?
31.03.2021 ŚRODA)
Temat dnia: "Wielkanocny koszyczek"
CELE : poznanie tradycji związanych z Wielkanocą; rozwijanie koordynacji wzrokowo-słuchowo- ruchowej; rozwijanie percepcji wzrokowej; opowiadanie treści obrazka; rozwijanie umiejętności przeliczania w zakresie 8 i operowania symbolem liczby; rozwijanie logicznego myślenia; rozwijanie małej motoryki
Witajcie kochani! Zapraszam Was do wspólnych zabaw!
Powitanka "Bardzo pięknie witam Was"
Propozycja zabawy dydaktycznej „Koszyczek z figur geometrycznych” – zabawa dydaktyczna.
Dzieci mają do dyspozycji papierowe figury geometryczne (płaskie, podstawowe), układają z nich koszyczek wielkanocny.
Po wykonaniu zadania N. zadaje pytania: Ile wykorzystałeś kół (trójkątów, kwadratów, prostokątów)?Zachęcam również do przypomnienia sobie ćwiczeń porannych z poniedziałku (patrz niżej)
Propozycja pracy z obrazkiem „Wielkanocny koszyczek”
R przygotowuje obrazek przedstawiający wielkanocny koszyczek.
R. zadaje dziecku pytania:
- Co to jest święconka?
- Gdzie się chodzimy ze święconką, z kim powinno się iść?
- Jakie rzeczy wkłada się do koszyczka? Dlaczego?
R. tłumaczy dzieciom, co należy wkładać do koszyczka i dlaczego: jajka – nowe życie, baranek – symbol Pana Jezusa, owies – wiosna, wędlina – dostatek, chleb – żeby go nigdy nie zabrakło, babka wielkanocna – radość ze spotkania przy wielkanocnym stole.
ZAPRASZAM DO ZABAWY Z PREZENTACJĄ GENIALLY DOT. KOSZYCZKA WIELKANOCNEGO:
http://view.genial.ly/60563a1a5d00340dad3edeae/presentation-koszyczek-wielkanocny
Propozycja zabawy rozwijającej koordynację wzrokowo- -słuchowo-ruchową „Malujemy oburącz wielkanocny koszyk”.
R. przygotowuje na dużych kartkach wzór koszyka. Dzieci ustawiają się przed nim, mówią wyliczankę i malują w powietrzu oburącz. Później te same czynności powtarzają na małych kartkach, następnie z wykorzystaniem kredek. Na koniec dzieci rysują kurczaczka.
Propozycja zabawy ruchowej „Wyścig z pisankami” (ang. "Egg and Spoon race")- wspólnie z rodzeństwem lub rodzicami).
Dzieci ustawiają się w dwóch rzędach, każdy ma na łyżce jajko. Zadaniem dzieci jest dobiec do wyznaczonego miejsca i wrócić. Wygrywa ta osoba, która pokona trasę jako pierwsza, nie upuszczając jajka.
DLA DZIECI 5LETNICH (przeliczanie do 8) I CHĘTNYCH DZECI MŁODSZYCH (w dostępnym zakresie): propozycje zabaw:
Zabawa dydaktyczna „Liczymy pisanki”.
R przygotowuje szablony pisanek lub liczmany – dla dziecka w liczbie 10 sztuk. Dziecko operuje, manipuluje liczmanami i rozwiązuje treść zadań. Podpisują rozwiązanie za pomocą cyfr lub narysowanych kresek.
– Ala do koszyka włożyła 3 pisanki. Zosia dołożyła jeszcze 4. Ile pisanek jest w koszyku?
– Zosia włożyła do koszyka 2 pisanki. Asia włożyła 3 pisanki. Przyszedł Staś i włożył jeszcze 2 pisanki. Ile pisanek jest w koszyku?
– Mama pomalowała 3 pisanki. Tata pomalował 3 pisanki. Ich synek pomalował tylko 1. Ile pisanek pomalowali razem?
– W koszyku było 10 jajek do malowania pisanek. Przyszedł Krzyś i potłukł 2 jajka. Ile jajek pozostało w koszyku?Kolejne zadania R. może tworzyć według własnego pomysłu. Młodsze dzieci liczą w mniejszym zakresie, np. do 5. Dzieci zdolne wykorzystują cyfry do podpisania działań.
Szablony do pobrania:
Propozycja zabawy matematycznej „Liczymy w parach”
Siadamy przed sobą w parach. Każda para ma do dyspozycji komplet 10 liczmanów (jajka z poprzedniej zabawy), kartki z liczbami od 1 do 8. Jedno osoba z pary próbuje ułożyć zadanie, a druga wykonuje je za pomocą liczmanów.
Propozycja zabawy ruchowej „Zrób tyle, ile słyszysz"
R. ma do dyspozycji bębenek lub pokrywkę od garnka. Dziecko realizuje rytm podany przez R. Na przerwę w muzyce mają za zadanie słuchać, ile razy R uderzy
w bębenek. Tyle samo razy muszą wykonać podane ćwiczenie: skłony, przysiady, pajacyki, piłeczki itdUfff, dużo tej pracy. Teraz czas na zasłużony odpoczynek :) Jeśli pogoda pozwoli, pobawcie się kochani na świeżym powietrzu, pohuśtajcie się na huśtawce, pokopcie piłkę lub pozjeżdżajcie na zjeżdżalni...
Po powrocie do domku pamiętajcie, jak zwykle, o dokładnym umyciu rączek.
Po obiedzie zachecam Was do wspólnych zabaw!
Propozycje zabaw popołudniowych:
Propozycja pracy z dziećmi 5letnimi i chętnymi młodszymi- ćwiczenia grafomotoryczne:
„Mama stroi koszyk, koszyk wielkanocny” – zabawa integracyjna w kole ze śpiewem (na wzór zabawy „Rolnik sam w dolinie”).
Dzieci, trzymając się za ręce, idą po obwodzie koła i śpiewają piosenkę. W środku koła stoi dziecko-mama, która zaprasza do środka kolejne dzieci (pisankę, bazie, baranka, chlebek, kiełbaskę, babę, jajko) – wszyscy razem tworzą coraz większe wewnętrzne koło, które obraca się w drugą stronę względem zewnętrznego koła. Na słowa: wszystko rozsypała! – dzieci w obu kołach puszczają dłonie i kucają. Przed zabawą należy dzieciom objaśnić znaczenie zwrotu złapać zająca, czyli przewrócić się.
Zachęcam Was do zabaw z j. angielskim w zakładce J.angielski Średniaki znajdziecie wiele piosenek i zabaw na ten tydzień !!!!
30.03.2021 (WTOREK)
Temat dnia: "W kuchni pachnie Wielkanocą"
Cele: rozwijanie słownika czynnego, przewidywanie następstw wydarzeń; poznanie tradycji związanych z Wielkanocą; wyrażanie radości z uczestnictwa w zabawach ruchowych; rozwijanie percepcji wzrokowej i słuchu fonemowego; wyrażanie radości z uczestnictwa w zabawach plastycznych
Dzień dobry kochani! Przed nami kolejny dzień wspólnej zabawy! Zapraszam! :)
Powitanka "Wszyscy są, witam Was"
Propozycja zabawy dydaktycznej "Liczymy zajączki"
Dziecko dostaje kartkę z czterema symbolicznie narysowanymi zającami. Rodzic prosi dzieci o wykonanie następujących poleceń:
- Dorysuj 2 zające. Ile zajączków masz na kartce?
- Dorysuj jeszcze jednego zająca! A teraz, ile masz zajączków na kartce?
- Skreśl tyle zajączków, aby na kartce zostało ich tyle, ile masz lat!Do pobrania: KARTA_PRACY.docx
Propozycja historyjki obrazkowej "Z mamą w kuchni"
R. prosi dziecko by opowiedziało, co przedstawiają wskazane obrazki oraz określenie, który obrazek będzie najpierw . Na koniec zadaje pytanie: Jak u nas wyglądają przygotowania do świąt?
Propozycja zabawy dydaktycznej "Wielkanocne potrawy"
R. prezentuje obrazki, dziecko opowiada, co one przedstawiają i czy u nich w domu też jest tradycja jedzenia takich potraw.
Propozycja zabawy ruchowej "Zbieramy rozsypane jajka"
Przed zabawą R. rozmieszcza w różnych miejscach w sali kolorowe jajka (papierowe sylwety). Dzieci maszerują po pomieszczeniu w rytmie wygrywanym przez R. na bębenku lub wyklaskiwanym. Gdy muzyka cichnie, szukają ukrytych sylwet pisanek. Wznowienie gry na bębenku ponownie przywołuje dzieci do marszu. Gdy wszystkie pisanki zostaną odnalezione, dziecko siada. Przelicza swoje pisanki i mówi, gdzie je znalazło, np. na półce, pod stołem, na krześle, obok drzwi, za misiem, przed lalą, na parapecie, między kwiatami.
Propozycja zabawy dydaktycznej "Kroimy wyrazy" dla dzieci 5letnich. Dzeci młodsze zachęcam również do tej zabawy lub jeśli wolą, do zabawy swobodnej.
R. podaje wyrazy związane ze Świętami Wielkanocnymi: Wielkanoc, święta, jajko, pisanki, palma, życzenia, kurczaczek, zajączek, baranek oraz te przedstawione we wcześniejszej zabawie na obrazkach. Zadaniem dziecka jest powiedzieć, ile sylab mają te wyrazy i tyle samo razy klasnąć w ręce.
Propozycja prac plastycznych:
- dla dzieci 5letnich: „Wielkanocna kompozycja” – wykorzystanie techniki decoupage. R. gromadzi dla każdego dziecka kartony A3, klej, farby, mazaki, ścinki materiałów, szablony jajek, wielkanocne serwetki, nożyczki. Zadaniem dzieci jest stworzenie pracy, która będzie opowiadała o różnych wielkanocnych zwyczajach.
- dla dzieci 4letnich: "Mazurki wielkanocne" - zabawy plasteliną- lepienie mazurka wielkanocnego wg swojego pomysłu
- dla dzieci 3letnich- zabawy plasteliną na temat dowolny
Czas na odpoczynek. Jeśli pogoda pozwoli, zachęcam Was do wyjścia na świeże powietrze. Pamiętajcie, aby ćwiczyć samodzielność w ubieraniu się i zakładaniu bucikówMoże pobawicie się z rodzeństwem w berka, pokopiecie piłkę albo poszukacie oznak Wiosny w ogrodzie?
Po powrocie z dworu pamiętajcie o dokładnym umyciu rączek!!!!
Czas na obiadek! Smacznego!
.
.
.
Po obiedzie zachecam Was do wspólnych zabaw!
Propozycje zabaw popołudniowych:
„Układamy rytmy” – zabawa dydaktyczna
R. dla każdego dziecka przygotowuje dużo liczmanów w różnych kolorach. Prezentuje rytm najpierw dwu-, potem trzy-, a może nawet czteroelementowy dla najstarszych dzieci . Dzieci ze swoich liczmanów kontynuują rozpoczęty przez R. rytm.
Kącik Dobrego Startu: Zabawy z piosenką "Pisanki, pisanki"
„Nietypowe instrumenty muzyczne” – ćwiczenia ruchowo-słuchowe
R. proponuje, aby dziecko znalazło w domu przedmiot, na którym można „zagrać” rytm, np. klocek i patyk, pudełka, piłkę, papier. Następnie wspólnie z rodzicem słuchają piosenki śpiewają piosenkę, akcentują jej rytm za pomocą wybranego przedmiotu.
„Taniec ze wstążką” – ćwiczenia ruchowo-słuchowe.
R. włącza nagranie piosenki. Dzieci przypominają sobie, co to jest pisanka. Dyżurni rozdają dzieciom wstążki. R. wyjaśnia: Będziemy słuchać piosenki o pisankach i kręcić ręką wkoło tak, aby wstążką „narysować” w powietrzu kształt jajka. Dzieci tańczą swobodnie ze wstążkami.
Zabawa dydaktyczna "Wielkanocne symbole"
dla dzieci starszych: dla dzieci młodszych:
"Masażyk z jajem"- masażyk z rymowanką
Podczas gdy R. recytuje wiersz, każde z dziecko wykonuje masaż na plecach osoby siedzącej przed nim. Ćwiczenie można wykonać również w parach (na zmianę).
Zachęcam dzieci również do zabaw dowolnych oraz tematycznie związanych z Wielkanocą. Dzieci, pamiętajcie, aby po skończonej zabawie sprzątać pokój i odkładać zabawki w wyznaczone miejsce.
Do zobaczenia jutro!
29.03.2021 (PONIEDZIAŁEK)
Temat dnia: "Pisanki, kraszanki"
Cele: kształtowanie wartości związanej z wyrażaniem i przeżywaniem radości; rozwijanie słownika czynnego; poznanie tradycji związanych z Wielkanocą; wyrażanie radości z uczestnictwa w zabawach plastycznych; rozwijanie percepcji wzrokowej, kodowanie i odkodowywanie; kształtowanie właściwej postawy ciała, rozwijanie wielu grup mięśniowych, rozwijanie umiejętności czworakowania, ćwiczenia przeciw płaskostopiu; poznanie różnych rodzajów jajek i ptaków, które je znoszą
Powitanka "Wesoło witamy"
Wesoło witamy wszystkich Was. (x2)
Radośnie śpiewamy cały czas. (x2)
Ciekawe, ciekawe, co robić będziemy?
Co teraz, co teraz dla Was szykujemy?
Raz, dwa, trzy!
Całuski, całuski dzisiaj dla Was mamy, całuski,
całuski damy Wam!Propozycja porannej gimnastyki- Zestaw ćwiczeń porannych nr 15.- wykonywany codziennie przez cały tydzień!
– „Marsz po obwodzie koła” – dziecko maszeruje po obwodzie koła.
– „Posąg” – bieg, podskoki, marsz w rytmie wystukiwanym przez R. na instrumencie. W przerwie dziecko zatrzymuje się w takiej pozycji, w jakiej zastała go przerwa.
– „Zające” – dziecko stoi w rozkroku (nogi wyprostowane), przesuwa złożoną gazetę między stopami w tył i w przód. Po kilku ruchach przeskakuje bokiem przez gazetę w lewo, w prawo.
– „Skoki kangura” – dziecko przyjmuje poprawną postawę wyjściową (sylwetka wyprostowana, łopatki ściągnięte), trzyma między kolanami gazetę złożoną na pół. Przesuwa się podskokami po obwodzie koła.
– „Taniec z parasolem” – dziecko unoi gazetę nad głowę – naśladuje taniec z parasolem.
– „Wachlarze” – dziecko oburącz trzyma gazetę przed sobą i „wachlują nią”.
– „Rzut do celu” – dziecko zwija gazetę w rolkę, próbuje trafić nią do kosza.
– „Marsz po obwodzie koła” – dziecko maszeruje po obwodzie koła, następnie wkłada gazetę do kosza.Propozycja zabawy słownikowej „Dlaczego przed Wielkanocą malujemy jajka?
Dzieci opowiadają o zwyczajach malowania pisanek, jakie są u nich w domu. Następnie rodzic opowiada o tradycji
związanej z malowaniem pisanek:W tradycji chrześcijańskiej zdobione jajka symbolizują zmartwychwstanie Chrystusa.Na ziemiach polskich najstarsze pisanki, pochodzące z końca X wieku, odnaleziono podczas wykopalisk archeologicznych w pozostałościach grodu na opolskiej wyspie Ostrówek. W późniejszych wiekach tradycja zdobienia jaj przybierała różne formy. Do pierwszych sposobów zdobienia należała metoda batikowa. Wzór rysowano na nich roztopionym woskiem, a następnie wkładano je do barwnika – łupin cebuli lub ochry, które nadawały im brunatnoczerwoną barwę. Na wielkanocnych stołach znajdowały się również oklejanki zdobione płatkami bzu, kawałkami kolorowego papieru czy tkaniny. Jajka wyklejane wycinankami z papieru były szczególnie popularne w okolicach Łowicza. Obecnie pisanki są symbolem rodzącej się do życia przyrody i nadziei na zmartwychwstanie Chrystusa.
Poznajcie rodzaje pisanek.
W zależności od techniki zdobienia, świąteczne jajka mają w Polsce różne nazwy:
Drapanki – powstają przez drapanie ostrym narzędziem zewnętrznej barwionej powłoki jajka, technika spotykana głównie w Polsce i Austrii.
Kraszanki (zwane też malowankami lub byczkami) – powstają przez gotowanie jajka w wywarze barwnym, dawniej uzyskiwanym wyłącznie ze składników naturalnych.
Używano roślin, które pozwalały na uzyskanie różnych kolorów:
brązowy (rudy): łupiny cebuli,
czarny: kora dębu, olchy lub łupiny orzecha włoskiego,
żółtozłocisty: kora młodej jabłoni lub kwiat nagietka,
niebieski: płatki kwiatu bławatka,
fioletowy: płatki kwiatu ciemnej malwy,
zielony: pędy młodego żyta lub listki barwinka,
różowy: sok z buraka.
Pisanki – mają różnobarwne desenie. Powstają przez rysowanie (dawniej: pisanie) na skorupce gorącym roztopionym woskiem, a następnie zanurzenie jajka w barwniku. Jako narzędzi do pisania używano szpilek, igieł, kozików, szydeł, słomek i drewienek. Pisanki wykonywane w regionie Białegostoku wykonywane były albo bez narzędzi, poprzez nakrapianie wosku na jaja albo poprzez nanoszenie prostych elementów graficznych rozgrzanym końcem świecy. Zdarzały się też przypadki używania narzędzi takich jak słomki, patyki, czy dętki z opon rowerowych.
Oklejanki (naklejanki) – są przyozdobione sitowiem, płatkami bzu, skrawkami kolorowego, błyszczącego papieru, tkaniny, również nicią lub włóczką wełnianą itp.
Nalepianki – popularne zwłaszcza w dawnym województwie krakowskim i w okolicach Łowicza. Powstaje przez ozdabianie skorupki jajka różnobarwnymi wycinankami z papieru.
Ażurki – pisanki ażurowe – są wykonywane z wydmuszek jaj kurzych, kaczych, gęsich i strusich. Technika polega na nawiercaniu w skorupce otworów przy pomocy wiertarki i malutkiego wiertła, miniszlifierki, piaskarki, turbiny dentystycznej, frezarki CNC. Wydmuszka z nawierconymi wzorami jest malowana najczęściej farbą akrylową.
Dziś do kolorowania najczęściej używamy specjalnych farbek. Choć łupiny z cebuli nadal są bardzo popularne.
Coraz chętniej nalepiamy na jajka gotowe obrazki, specjalne kalkomanie.
Techniki ozdabiania jajek:
„Pisanki” – słuchanie wiersza Doroty Gellner
Patrzcie,
ile na stole pisanek!
Każda ma oczy
malowane,
naklejane.Każda ma uśmiech
kolorowy
i leży na stole grzecznie,
żeby się nie potłuc
przypadkiem
w dzień świąteczny.Ale pamiętajcie!
Pisanki
nie są do jedzenia
Z pisanek się wyklują
świąteczne życzenia!Rozmowa na temat wiersza.
- Jak wyglądały pisanki?
- Gdzie one leżały?
- Dlaczego nie je się pisanek?
- Czy u Was w domu już zrobiliście pisanki?
Propozycja zabawy ruchowo-naśladowczej „Małe – duże jajo kurze”
Propozycja zabawy plastycznej „Nasze pisanki”
Do zabawy będą potrzebne:2 jajka – gotowane na twardo lub styropianowe oraz materiały, którymi można ozdobić jajka: włóczki, klej, farby, mazaki, cekiny, kolorowy papier itp. Dziecko wykonuje prace według własnego pomysłu.
Propozycja zabawy słuchowo-ruchowej „Szukamy pisanek” z rodzeństwem.
Dziecko wychodzi za drzwi. Z pozostałych dzieci R. wybiera jedno lub dwoje, które jest pisanką i mówią cały czas: pi, pi – dopóki nie będzie rozpoznane przez osobę szukającą. Wszystkie dzieci siedzą w kole skulone, a usta mają zakryte dłońmi. Zabawa trwa dotąd, dopóki nie odszukane będą wszystkie pisanki.
W ramach pobytu na świeżym powietrzu, jeśli pogoda pozwoli pobawcie się w ulubioną zabawę w ogrodzie lub wyjdźcie na spacer z dziadkami/ rodzicami. Pobserwujcie przygotowania sąsiadów do zbliżających się Świąt Wielkanocnych!
Po powrocie z dworu pamiętajcie o dokładnym umyciu rączek!!!!
Możecie równiez pobawić się w jedne zabaw zaproponowanych przeze mnie:
Zestaw ćwiczeń gimnastycznych nr 15.
Część wstępna
– „W miękkim gniazdku” – zabawa orientacyjno-porządkowa. Dziecko swobodnie biega po pokoju. Na hasło: Pisanka! – przyjmuje określona pozycję, układa się w leżeniu przodem, a następnie turlają się po podłodze. Na hasło: Gniazdko! – przyjmuje pozycje siadu skrzyżnego (plecy wyprostowane, ramiona w skrzydełka). Zabawę powtarzamy kilka razy.
– „Jajko” – ćwiczenie uruchamiające duże grupy mięśni. Przedszkolak maszeruje w rytm tamburynu lub klaskania osoby dorosłej, ostrożnie omijaja jajka rozłożone na podłodze. Na mocne uderzenie w instrument (lub w pokrywkę) i przerwę w muzyce, wykonują klęk podparty obok jajka. Podnosi jajko jedną ręką, bokiem
w górę, odkładaja, potem unoszi jajko drugą ręką, odkładaja. Zadanie powtarzamy kilka razy.Część główna
– „Wędrująca pisanka” – ćwiczenie dużych grup mięśni. Dzieci (rodzeństwo) lub dziecko i osoba dorosła w parach, stają tyłem do siebie w odległości jednego kroku, w niewielkim rozkroku. Na hasło przekazują sobie pisanki dołem – między nogami, wykonują skłon tułowia w przód. Tylko z innym dzieckiem: podają pisanki górą – nad głowami,
wykonują wyprost tułowia. Ćwiczenie powtarzamy 6–8 razy.
– „Ostrożnie jak z jajkiem” – ćwiczenie mięśni brzucha. Uczestnicy zabawy siedzą w siadzie płaskim, ręce mają oparte z tyłu na podłodze. Układają jajko po jednej ze stron, a następnie unoszą wyprostowane nogi nad podłogę i przenoszą je nad jajkiem, tak aby go nie dotknąć. Ćwiczenie powtarzamy 6–8 razy.
– „Wyścig do koszyka” – zabawa z toczeniem i turlaniem. Przedszkolak ustawia są na wyznaczonej linii, w odległości ok. 3 m od nich stoi koszyk. Dziecko turla jajka w kierunku koszyka w taki sposób, aby znalazły się one jak najbliżej koszyka. Zabawę można przeprowadzić, wprowadzając element rywalizacji rodzeństwa.
– „Uciekające pisanki” – rzuty do celu. R. zbiera do koszyka wszystkie jajka od dzieci , a następnie wyrzuca z koszyczka na podłogę. Dziecko/ dzieci gonią jajka i chwytają w dłonie, zatrzymują się w miejscu, w którym je dogoniły. R. ustawia na środku koszyk, a dziecko/ dzieci rzucają pisankami do celu, każde z innego miejsca. Zabawę powtarzamy kilka razy.
Część końcowa
– „Kto potrafi?” – ćwiczenie wyprostne. Dziecko/ dzieci siedzą w siadzie skrzyżnym, plecy mają wyprostowane, jajko trzymają w prawej ręce. Przekładają jajko do lewej ręki za plecami prawą ręką od góry, lewa ręka odbiera je od dołu. Ćwiczą na przemiennie. Zadanie powtarzamy 8–10 razy.
– „Świąteczny masażyk relaksujący” – ćwiczenie przeciw płaskostopiu. Dziecko/ dzieci siedzą na dywanie, pod stopą układają jajko i toczą je kilka razy w przód i w tył – naprzemiennie: raz prawą, raz lewą stopą.
– Marsz – ćwiczenie uspokajające. Dziecko maszeruje z wysokim unoszeniem kolan. Za każdym razem przekazują pod kolanem jajko do drugiej ręki. Na znak R podchodzi do koszyka i odkłada jajka.Po zjedzeniu obiadku i odpoczynku zachęcam Was do zabaw popołudniowych. Możecie poukładać puzzle, pobawić się ulubioną zabawką. Pamiętajcie, aby po zbawie uprzatnąć zabawki ! Nie chcemy, by ktoś pomyśla, że "Żabki" to bałaganiarze :)
Następnie zapraszam Was do zabaw zaproponowanych przeze mnie :)
Propozycje zabaw popołudniowych:
Propozycja zabawy dydaktycznej dla dzieci 5letnich „Jajka małe i duże”
Z czego wykonujemy pisanki?
Z jaj jakich ptaków? (kury, kaczki, gęsi, strusia)
Popatrzcie na zdjęcie. Przedstawia jajka ptaków gospodarskich. Jakie znacie ptaki wiejskie?
To są jajka (od lewej strony kolejno): przepiórki, kury zielononóżki, kaczki, indyka, gęsi, strusia.
Jakiego ptaka jajko jest najmniejsze?
Jakiego ptaka jajko jest największe?
Ile jest jajek na zdjęciu?
Jakiego ptaka jest 3. jajko licząc od prawej strony?
Jakiego ptaka jest 4. jajko licząc od lewej strony?
Propozycja zabawy ruchowej „Wyścig z pisankami” – zabawa ruchowa.
Dzieci ustawia się w bratem lub osobą dorosłą w rzedach, na łyżce każde ma jajko. Ich zadaniem jest dobiec do wyznaczonego miejsca, wrócić Wygrywa ta osoba, która pokana trasę jako pierwsza, nie upuszczając jajka.
Propozycja zabawy z elementem języka angielskiego "Easter eggs"
Rodzic czyta nazyw kolorów, dziecko zamalowuje pisankę na dany kolor.
This egg is brown./ This egg is red./ This egg is yellow. itd.
Dla chętnych dzieci podaję pisankowe karty pracy (wystarczy kliknąc na obrtazek prawym przyciskiem myszki i zaznaczyć "zapisz grafikę"):
Życzę Wam udanego dnia i podrawiam serdecznie !!!